TRITTICO pareri

05-11-2021
celena89
Nu este medic/terapeut
celena89
Buna ziua, mi s-a recomandat Dulsevia de 30mg si mai nou Trittico un sfert cateva zile apoi jumatate. Am suferit cateva luni bune de insomnie nu dormeam absolut deloc sau ft putin pana am inceput sa am o stare de frica fara motiv, frica de a iesi afara...etc. Pe scurt socramiu a murit apoi tata a.murit. a venit pandemia..am stat cu frica ca voi fi data afara..ne a taiat salariile am avut probleme financiare.iar apoi am ramas gravida..am.fost ok pana in apropiere de nastere..pana cand n am dormit o noapte...si am inceput sa am contractii si am fost internata..dupa ce am iesit...n am.mai putut dormi deloc.mai aveam odata la ceva timp o noapte nedormita..dar nu bagam de seama iar urmatoarea seara dormeam linistita..acum..nu am.mai putut..apoi am nascut..am avut ceva complicatii dureri dupa nastere..cea mica avea colici si plangea noaptea..iarasi am.inceput sa nu dorm..pana la urma starea mea s-a agravat..ajunsesem sa tremur sa am ameteli senzatie de cap greu greata lipsa foame...si o stare foarte proasta...si m am dus la doctor. intrebarea mea este..a mai trecut cineva prin astfel de stari si s-a vindecat? a mai luat cineva TRITTICO? ESTE BUN? Are efecte adverse? Ma.simt o idee mai bine cu dulsevia de 30mg dar nu la fel ca inainte..dorm in mare parte noaptea..dar ma trezesc visez urat..si mai am zile cand nu pot inchide un ochi..Mi s a zis ca si calmeaza acest Trittico..
10 comentarii
2
05-11-2021, ora 20:08
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Trittico e bun pentru unii, prost ptr altii, deci nu e relevant sa zicem daca e bun sau rau, poate unuia ii merge bine si e ok, la altul nu merge bine sau deloc.
1
05-11-2021, ora 20:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trittico e un antidepresiv cu proprietati sedative. Pentru multi nu are efect. La unii merge. Incercati-l! La doza prescrisa, slabe sanse de efecte secundare...
1
06-11-2021, ora 09:36
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Tritico este un antidepeesiv dual cu rol sedativ fiecare pacient cu metabolusmul luu.Din punctul meu de vedere ar trebui discutat cu medicul dv curant pt reevaluare!
0
06-11-2021, ora 10:20
celena89
Nu este medic/terapeut
celena89
mi-a spus sa iau Dulsevia 30mg si un sfert de trittico seara. I am zis ca mai dorm, cand si cand cate o insomnie...si tot a insistat sa iau acest trittico seara. initial mi a fost rau si de la dulsevia la inceput..si am kuat un sfert jumate..si abia acum iau una intreaga si am inceput sa fiu mai binisor.
0
06-11-2021, ora 10:22
celena89
Nu este medic/terapeut
celena89
Mentionez ca un alt psihiatru mi-a prescris Cipralex 10mg..la prima jumatate am zis ca mor..mi era rau..imi venea sa vomit..agitata rau de tot..si l am oprit...
1
06-11-2021, ora 13:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca va reveniti doar cu Dulsevia, nu e cazul sa mai luati Trittico. Asteptati minim 5 saptamani sa vedeti cum va simtiti. Trebuie sa obtineti efectul maxim cu minim de medicamente.
0
06-11-2021, ora 16:55
celena89
Nu este medic/terapeut
celena89
Cam 5 saptamani fac azi. Ma simt mai binisor dar nu ca inainte. nu mai tremur dorm mai bine si mai am momente cand sunt ok. Dar mai am momente cand nu dorm...si inca mai am stari proaste.
1
06-11-2021, ora 20:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Virbiti cu medicul sa va creasca Dulsevia la 60 mg. 30 e cam insuficient.
0
08-11-2021, ora 19:44
Danielv82
Nu este medic/terapeut
Danielv82
Bună seara, aș dori să vb. Privat cu doamna clara !
0
08-11-2021, ora 22:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
V-am raspuns in privat si pe topic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: