Tulburari de vedere

07-12-2013
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
Buna ziua,
In ultima perioada trebuie sa stau foarte mult in fata monitoarelor (lucrez mult), si am observat ca incep sa vad din ce in ce mai rau.
As vrea sa iau ceva suplimente in acest sens, insa nu stiu ce ar fi cel mai recomandat. Precizez ca uneori vad in ceata si trebuie sa ma fortez ca sa vad bine.

Deasemenea, niste sfaturi pe baza de alimentatie sunt si ele mai mult decat binevenite.

Multumesc.
3 comentarii
0
08-12-2013, ora 00:59
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Luteina si Betacarotenul ajuta in aceste situatii deasemenea sucul de afine. Din practica am observat faptul ca sunt folositoare compresele pe pleoape cu bitter suedez seara inainte de culcare.
0
08-12-2013, ora 12:12
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Mergi si la un consult oftamologic, este posibil sa ai si un mic viciu de refractie care sa necesite corectie optica.Iti recomand si lentile cu filtru pentru calculator. Numai bine
0
08-12-2013, ora 19:34
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
Multumesc frumos.
In ianuarie am sa merg sigur la o consultatie. Precizez ca am 26 de ani.
Am afine inghetate - am sa mananc din acelea + ca am inceput sa-mi fac la blender morcovi fierti (care contin betacaroten si fierti am citit ca betacarotenul pe care il contin este absorbit in procent de 90% de corp) cu banane.
Am sa-mi fac la bender si afine cu alte fructe.
In plus iau acum si 15 tablete de suplimente naturale denumite NUTROF care contine printre altele si luteina 3 mg, zinc 7, 4 mg (care scrie ca contribuie la mentinerea vederii normale).
Comprese pe ochi cu bitter suedez mi-i frica sa fac sincer sa fiu... Am primit de curand o crema de fata cica pt riduri si si cu aia mi-i frica sa ma dau in zona ochilor.desi m-am dat la inceput si nu stiu daca si din cauza asta vad mai rau... desi nu cred totusi.

@Dr. Alina Maria: corectia optica se realizeaza cu ajutorul ochelarilor ?

Multumesc.
Orice alt sfat este binevenit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: