Vedere Incetosata

26-04-2010
SilviuRdv
Nu este medic/terapeut
SilviuRdv
Buna seara :). Ma numesc Silviu, am 17 ani si la varsta de 14 ani am aflat ca am probleme cu vederea. Cu ochiul stang vad incetosat rau. Nici de la 30 de cm nu vad, iar cu dreapta un pic mai bine, dar nu total. Observatii:
- Seara ma culc tarziu, dupa ora 1 si ma trezesc dimineata la 7 sa plec la scoala. Asta ar insemna ca dorm doar 5-6 ore pe noapte si cred ca ma afecteaza mult ca nu am cateva ore de odihna. Ex: Azi eram cu prietenii prin oras, si cand trecea o masina, ei puteau sa vada numarul de imatriculare de la distanta foarte mare. Eu nici la 10 metri nu vad :|
- In copilarie ma jucam cu prietenii si am fost lovit de multe ori cu diferite obiecte in ochiul stang.
- M-am uitat intr-o zi in oglinda si am vazut ceva diferit la ochiul stang. Nu ma prea pricep sa explic dar va spun. Parca a "curs" ceva din ochi. Ceva apos, iar cand inchid usor ochiul vad mai clar.

Am ochelari de 2 ani si jumatate, din care 2 ani nu i-am purtat deloc. Pur si simplu nu puteam sa-i port. Nu sunt obisnuit cu asa ceva. Ceva remedii ?:) Multumesc.
4 comentarii
0
26-04-2010, ora 20:15
SilviuRdv
Nu este medic/terapeut
SilviuRdv
Si inca ceva. Oriunde ma uit, vad dublu.
0
26-04-2010, ora 20:31
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Draga Silviu, sfatul meu...repede la oftalmolog cu trimitere de la medicul de familie.
0
09-05-2010, ora 09:46
Inesinha
Nu este medic/terapeut
Inesinha
Buna.O persoana apropiata are miopie inca de la varsta de 6 ani, acum avand 40.De doua zile aceasta persoana vede in ceata cu ochiul drept.Risca sa isi piarda vederea[ochiul drept fiind mai afectat]?Pot gasi tratament pentru aceasta afectiune[inclusiv naturist]?
0
13-05-2010, ora 22:08
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Silviu, am uitat...parerea mea e ca ar fi bine sa te vada si un neurolog pt. linistea ta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: