casnicie esuata

15-04-2013
habyby
Nu este medic/terapeut
habyby
Buna ziua ma numesc gabriel am 31 de ani casatorit de 4 ani cu o fetita de 4 ani jumate iar sotia mea mai are 2 fete din alta relatie de 11 respectiv10 ani.O cunosc de 6 ani am stat ampreuna la parinti ei un timp dupa care am plecat cu chirie.Pe atunci aveam un serviciu bun cu salariu bun iar sotia mea a lucrat ceva timp dupaia a ramas acasa sa nasca si sa aiba grija de copii.Dupa nastere la ceva timp sa mutat cu noi mama ei si lucrurile au luat o antorsatura mai ciudata pentru ca ne certam pentru mama ei si tatal ei care nu prea au avut munca si mai au un baietel care sta cu noi de atunci.Baiatul este de o seama cu cea mijlocie si eu la anceput nu am zis nu l-am considerat ca si copilul meu precum si fetele lafel.La mine este problema ca eu nu am crescut cu un tata si iubesc in felul meu fetele care toata lumea ma condamna ca nu le iubesc.Eu am mai facut greseli in trecut comunicam pe net cu fete dar nu cu scopul de a le agata.De cateva ori a gasit nevasta pe unde intram si cu cine vorbeam am stat ceva timp suparati dupa care ne impacam.Anul trecut am facut gresala de a scoate 2 poze la imprimanta cu 2 fete si am vrut sa le arunc dar nu an cosul de gunoi sa nu le gaseasca.Pina la urma am uitat de ele in geaca si a dat peste ele sa suparat am petrecut revelionul suparati dupa care eu am zis ca a trecut, dar in ianuarie m-am trezit dintr-o data ca sa schimbat.A anceput sa se imbrace sa se macheze sa iasa cu colegi sa stea mai mult la munca decat acasa sa vrea sa mearga an cluburi cea ce anainte abia o scoteai din casa sa mearga undeva.de ceva timp are un coleg care o duce cu masina si o aduce acasa sau mai face diverse cumparaturi cu carne de la reduceri pentru ca lucreaza la kauf si vine si le aduce acasa.Eu am devenit gelos pt ca vb la tel mai mult decat deobicei trim mesaje pe care nu pot sa le vad ca umbla cu tel in buzunar pleaca la alergat cu el si multe lucruri.E i-am spus ca sunt gelos pe respectivul dar a spus ca nu o intereseaza.am antrebat-o daca a fost acasa la el ea a spus ca nu dar am urmarit-o si cand pleca mai devreme la munca venea o lua cu masina si se duceau la el.El este singur are apartament.Cand am antrebat-o de ce a facut asta a spus ca a simtit nevoia sa vb cu cineva a fost si la club noaptea si a plecat direct din club la munca este total schimbata.Eu din ianuarie fiind disperat sa nu o pierd am facut mai multe greseli am vb cu respectivul pe net dandu-ma alcineva si interesandu-se de ea, am urmarit-o, am vb parinti de rau ai ei, am stresat-o cu mesaje ca o iubesc, ii dadeam si cate 20 de mesajepe zi.EU ACUM NU VREAU DECAT UN SFAT CUM SA O ADUC INAPOI SI CUM SA O FAC SA MA IUBEASCA IAR.PENTRU CA MI-A SPUS CA NU MA MAI IUBESTE VREA SA DIVORTEZE SI SA O LAS.SAU SA O MAI LAS UN TIMP SA SE GANDEASCA CA ANCA NU STIE EXACT CE SA FACA.DAR ACUM NU MAI AVEM NICI CONTACT FIZIC NIMIC.VA MULTUMESC
17 comentarii
0
15-04-2013, ora 12:50
habyby
Nu este medic/terapeut
habyby
Din ianuarie a anceput sa iasa cu colegi la club la mall cu colegul care se duce si vine de la munca, cu colegul respectiv se duce sa alerge, ies la suc, isi trimit sms-uri.Tot din ianuarie a inceput sa se piteasca cu telefonul nu pot vedea nimic pe el umbla numai cu el in buzunar.Tot din ianuarie a anceput sa se schimbe sa asi cumpere haine mai sexy, lenjerie, costume, pantofi.Cum am spus a plecat an club la 11 seara si a stat pana dimineata si dimineata a plecat din club direct la munca schimbul 1 si lucreaza cu bani.Cand am intrebat-o daca este o bosita a spus ca nu, ca se destinde se destreseaza.Cand i-am spus ca sunt gelos pe acel coleg nu ia pasat parca mai rau face si pleaca de acasa.De cand am vazut schimbarea am inceput sa o bombardez cu sms-uri ca o iubesc ca vreau sa fie cu mine toata viata, atunci soacra mea a spus ca as avea eu ceva cu alta fata ca pana acum nu eram noi cu sms, mai mult vb la tel cam de 2-3 ori pe zi.Cum v-am spus am vb cu colegul dupa alta adresa pe net si l-am antrebat de ea (binenteles danduma alta persoana)el a rasp sa stau cuminte ca are sot copil pt ca el nu stie de toate 3 fetele stie doar de cea mica de 4 ani.Atunci el a vb cu ea si ia spus ea sa prins ca sunt eu si mi-a spus;( ca o consider curva, ca am luat-o de la traseu sa o jignesc?)dupaia am continuat sa o urmaresc si am aflat ca sa dus la el acasa desi o intrebasem si a zis ca nici nu stie unde sta.atunci iar a luat foc pe mine.Soacra mea si socrul meu nu prea muncesc dar ei ami scot mie ochi ca nu aduc bani in casa si ca nu am o munca bine platita desi soacra mea castiga 400 ron si fumeaza un pachet de tigari la zi si bea 1-2 sticle de votca pe zi si spune ca baga bani an casa.Ca are grija de copii cand suntem noi plecati.Ca eu as avea pe cineva si vreau sa o scot pe ea vinovata.ca eu as vrea sa plec din casa.Dar eu nu vreau asta vreau sa raman sa am grija de toti.cand o antreb ce vrea sa faca ami spune ca nu stie.Ca ii trebuie timp, ca vrea sa fie cu fetele si sa aiba grija de ele, ca nu mai simte nimic pt mine, ca vrea sa se distreze, ca poate dupa un timp o sa isi revina (ca vrea si isi doreste sa isi revina), ca vrea divort.toate astea sunt raspunsurile cand o intreb ce vrea mai departe.Acum nu mai am voie nici sa o ating desi dormim in acelasi pat cu copilul care doarme intre noi.A spus ca se streseaza numai vazandu-ma si aizindu-ma.Nu mai vrea nici un fel de conversatie.Ma evita pleaca de acasa numai sa nu vb cu mine.Ce pot face multi din apropiati ei au spus ca o sa ii fie mai bine fara mine.Cum pot rezolva sa o aduc inapoi?
0
15-04-2013, ora 12:56
habyby
Nu este medic/terapeut
habyby
Chiar o iubesc si pe ea si pe copii mult mult mi se rupe sufletul gandindu-ma sa plec din casa si sa stau fara ele.
0
16-04-2013, ora 16:30
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Care o fi victima si care agresorul in cazul asta eu nu reusesc sa-mi dau seama !

Amice am vazut ca la femei rezolvarea tutoror problemelor este divortul, ma mir cum de ai ramas nesfatuit in sensul asta !
In cazul tau daca spui ca o iubesti probabil ca trebuie sa astepti sa-i treaca asa cum a spus si ea ! Ca sa grabesti lucrurile ia legatura cu amicul ei si spune-i ca il lasi pe el sa intretina cei 3 copii si cei 2 socrii ca tu ai de gand sa pleci cu una din fetele din poze ! Sa vezi cum o sa te ia prietena ta de proaspat imediat ! ;)

Bafta !
0
16-04-2013, ora 21:35
Gabriela Sarapatin
Identitate neconfirmată
Gabriela Sarapatin
Buna ziua,

Din ceea ce povestiti, relatia dumnevoastra de cuplu pare sa intampine niste diificultati si inteleg ca exista deja o ruptura in plan intim. In timp, apropierea dintre dumneavoastra s-a diminuat, sotia a cautat alte medii in care anumite nevoi i-au fost indeplinite. Este evident ca la un moment dat, nevoile dumneavoastra nu au mai coincis. Important este daca in prezent gasiti un scop comun si reusiti sa va acordati nevoile. In viata dumneavoastra de cuplu au fost diverse evenimente : mutarea cu parintii/socrii, venirea copilului pe lume, gestionarea a trei copii. Nu este usor sa gestionezi o astfel de viata de familie. Important este acum sa gasiti o cale de comunicare cu sotia dumneavoastra, mai ales ca exista copii care au nevoie de un mediu stabil, indiferent daca este biparental sau monoparental.

Va doresc sa va clarificati si sa gasiti solutia cea mai buna pentru toata lumea!

Gabriela Sarapatin
Consilier psihologic
Psiholog clinician
0
16-04-2013, ora 21:38
habyby
Nu este medic/terapeut
habyby
aia este ca ea se piteste de el.Nu stie decat de o fata ata.DAR EU NU SUNT CHIAR SIGUR DACA ESTE CU EL SAU NU VREAU CEVA CONCRET SA GASESC
DE URMARIT TOT TIMPUL NU AM CUM CA TREBUIE SA MA DUC LA MUNCA SA AM GRIJA DE COPIL NU AM TIMP SA STAU NUMAI DUPA CURUL EI. SI CE SA II TREACA CHEFUL DE AVENTURI?
NU CA EA ACUM ZICE SA MA DUC LA ALTELE, CA NU STIE
???????????????????????????????????????????????????CE SA FAC
??????????????????
0
16-04-2013, ora 22:02
Gabriela Sarapatin
Identitate neconfirmată
Gabriela Sarapatin
Inteleg ca traiti in indoiala. Ganditi-va cum anume va afecteaza viata faptul ca sunteti mereu preocupat de ceea ce face ea. Cat timp alocati pentru a o urmari, pentru a cauta indicii legate de ceea ce face ? Ce anume va impiedica sa aveti o discutie deschisa cu sotia dumneaovastra ? Ce va doriti in prezent de la ea? Ce nevoi aveti in legatura cu ea? Ce mai simtiti pentru ea? Ce anume va ma tine in relatie ?

Iata cateva intrebari care va pot aduce raspunsuri clarificatoare daca meditati un pic la ele si daca discutati pe marginea lor.

Incercati sa purtati o discutie cu sotia, eventual, daca reusiti, stabiliti cateva sedinte de consiliere de cuplu. Asta va poate ajuta sa depasiti impasul acesta.

Gabriela Sarapatin
Psiholog clinician
Consilier psihologic
0
17-04-2013, ora 07:20
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Buna ziua,

Dupa cum spune asi colega mea, cel mai indicat este sa incercati sa vorbiti cu sotia dvs, sa aflati si ce isi doreste ea in acest moment de la relatia dvs. Poate chiar sa va oferiti o noua sansa. In multe cazuri si consilierea de cuplu ajuta foarte mult.
Va mai recomand sa incercati sa fiti sincer cu dvs si sa vedeti ce va determina si va sperie la a o pierde pe sotie. Asa va veti da seama din ce motiv aveti tendinta de a face toate actiunile pe care le-ati si facut. Va recomand catev asedinte de consiliere individuala pentru a va fi mai clar ceea ce doriti si a gasi noi solutii la problematica dvs.
0
17-04-2013, ora 17:35
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
Consider ca raspunsurile la situatia aceasta se afla in acest paragraf: 'Eu am mai facut greseli in trecut comunicam pe net cu fete dar nu cu scopul de a le agata.De cateva ori a gasit nevasta pe unde intram si cu cine vorbeam am stat ceva timp suparati dupa care ne impacam.Anul trecut am facut gresala de a scoate 2 poze la imprimanta cu 2 fete si am vrut sa le arunc dar nu an cosul de gunoi sa nu le gaseasca.Pina la urma am uitat de ele in geaca si a dat peste ele sa suparat am petrecut revelionul suparati dupa care eu am zis ca a trecut, dar in ianuarie m-am trezit dintr-o data ca sa schimbat.'
0
17-04-2013, ora 17:39
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
Poate ar fi nevoie sa va ganditi la motivul pentru care ati recurs la acele conversatii si la modul in care au afectat-o pe sotia dv. acele lucruri. Discutati deschis cu ea si explicati-i pe larg ce s-a intamplat, ce v-a determinati sa mentineti discutiile cu acele fete si care sunt nevoile dv actuale. Incercati sa aflati, de asemenea, ce isi doreste sotia dv. de la aceasta casatorie si ce anume mai puteti salva din relatie. Abia dupa aceasta clarificare puteti sa aflati ce solutii aveti.
0
17-04-2013, ora 17:42
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
Fiti sinceri in legatura cu ceea ce va lipseste fiecaruia in cadrul acestei relatii, pentru ca fiecare din voi sa stie ce are de facut pentru partenerul sau.
0
17-04-2013, ora 20:36
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Nu prea tin metodele anglo-saxone la noi, pt romance e bine sa folosesti metode mai romanesti ! Esti prea moale man, trebuie sa iei masuri drastice ! Incearca sa te muti undeva la parinti sau cu chirie singur sau impreuna cu fetita voastra si las-o pe ea sa se ocupe de cei 3 copii care nu-ti apartin de fapt ! In felul asta nu-i va ma ramane nici timp si nici resurse ( salariul tau) ca sa mearga prin discoteci sau aiurea ! Apoi spune-i sa-si intretina numeroasa familie impreuna cu amicii si colegii ei preferati ! O sa vezi cum o gramada din problemele pe care singur ti le-ai luat pe cap vor disparea ca prin minune ! Dupa ce te separi fizic de ea si numeroasa ei familie poti sa incepi sa cauti cu adevarat si fara sa te mai ascunzi o fata cu care sa poti comunica, sa iesi la plimbare.. ! Barbatii singuri cu un copil sunt foarte atragatori pt multe femei ! ;

Hai ca poti, nu ne dezamagi !
0
18-04-2013, ora 07:39
habyby
Nu este medic/terapeut
habyby
Nu as vrea sa plec altundeva pentru ca fetita mea plange dupa mine cand sunt la munca dar sa stea fara mine. si de stat de vorba cu sotia mea nu pot singurele raspunsuri sunt MAI DA-MI TIMP SAU NU STIU la un moment dat mi-a spus CA SPERA SA ISI REVINA SI CA VREA SI SPERA SA ISI REVINA DAR SA II DAU TIMP DAR NU STIE CAT
0
18-04-2013, ora 12:52
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Chiar daca nu esti in stare sa pleci, macar spune-i ca vrei sa te muti impreuna cu fetita voastra, fa-te ca iti cauti gazda, vorbeste la telefon de fata cu ea despre locatii, preturi, dotari etc, spune-i de asemenea ca esti gata sa accepti un divort, daca tot a adus vorba de asa ceva, programati o intalnire la notar chiar daca nu va duceti etc ! Fa asta macar asa ca test si nu-i mai trimite sms-uri de iubire cand ea e in club cu altii ! Daca nu esti in stare sa simulezi si tu cateva zile, pune mana si da-i cateva curele peste fund, altfel faceti schimb de roluri ea devine barbatul care mai cauta mici aventuri in stanga, dreapta iar tu devii bona care asteapta acasa si da mancare copiilor !

Daca nu intreprinzi nimic din ce ti-am spus atunci nu te mai plange ! Tu alegi !
0
21-04-2013, ora 19:06
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Curelele alea peste fund o sa le primesti tu la batranete de la copiii tai, pentru ca ce semeni, aia culegi!

Cum poti sa dai astfel de sfaturi imbecile si de Ev Mediu?!??
0
21-04-2013, ora 21:58
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Ciorapel a venit primavara, poate sa foloseasca o joarda de salcam sau daca nu macar niste urzici ! :) Totusi as zice ca e bine sa lase niste mici semne ca sa nu mai poata mamica sa-i faca streaptease iubitului ei ( amantul, colegul) ! Deci am gandit in perspectiva cand am dat acest sfat ! ;

Si nu e tratament medieval ci este de fapt spanking modern ! :)
0
21-04-2013, ora 22:14
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Ahahaha, m-ai facut sa rad, dar curelele alea tot o sa le primesti la poponeata, de la copiii tai, la batranete, sa stii...
0
22-04-2013, ora 08:28
a0109
Nu este medic/terapeut
a0109
Mai habyby cred ca cel mai bine din punctul meu de vedere e ca fiecare sa isi vada de drumul lui, si cum ti-a zis si stevens ia-ti fetita ta si muta-te singur. Asa vei avea timp si linistea necesara sa iti limpezesti gandurile iar salariu tau (cum ai zis tu ca e bun) iti va revenii in totalitate tie, si o sa ii asiguri un confort si fetitei tale. E cel mai bine din punctul meu de vedere, e greu, dar e si solutia cea mai buna. P.S. : Oricat de mult as iubii o femeie nu as putea sa o iau de nevasta cu copil, nu mi se pare normal ca unii sa ii faca si altii sa ii creasca !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul