Este terapia de cuplu utila?

10-10-2013
Maria Albu
Nu este medic/terapeut
Maria Albu
Buna,
Numele meu este Maria Albu. Va rog frumos sa imi recomandati unde pot gasi un psiholog sau psihoterapeut bun care sa aiba competente in terapia de cuplu.

Daca ati trecut printr-o experienta similara va rog sa povestitii cum decurge o astfel de sedinta. Temerea mea este de a nu ne inrautati relatia o astfel de tehnica in care suntem nevoiti sa ne spunem toate nemultumirile unei persoane externe. Am auzit situatii in care cuplul a divortat in urma unei terapii

Astept recomandarile Dvs.
11 comentarii
0
10-10-2013, ora 14:52
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Buna ziua Maria,
voi sunteti asingurii care hotarati daca sa faceti sau nu terapie de cuplu, dupa cum singuri decideti continuare sau intreruperea relatiei - nu terapeutul decide asta. Evident ca sunt cazuri in care se ajunge la divort, insa pt ca in urma terapiei, se descopera daca mai sunt sau nu motive pt a ramane un cuplu si aceste motive se verbalizeaza. Dupa aceea, cei doi, iau o decizie - terapeutul doar ii ajuta sa inteleaga si sa-si clarifice problemele, care de cele mai multe ori (insa nu exclusiv), sunt erori de comunicare.
Ma poti contacta pe privat pt mai multe detalii - iti trimit eu adresa mea de mail.
Cu drag,
Psih. Cristina Stoian
0
10-10-2013, ora 15:05
Raulp
Nu este medic/terapeut
Raulp
Buna ziua Maria,

Din punctul meu de vedere neavizat, ca si pacient doar, consider ca este utilla terapia de cuplu, te ajuta va realizez o analiza a propriei persoanesi ti da mai multa incredere in tine. Eu am vizitat o doamna psiholog / psihoterapeut online, se numeste Comisei Mihaela si ofera consultatii ONLINE, eu am beneficiat de prima sdinta GRATUITA nu mai stiu pretul celorlalte sedinte dar pentru mai multe informatii pe site-ul ei http://ro.secondglobe.com/cabinete-psihologice-si-psihoterapie/ pe mine m-a ajutat foarte mult, din pacate relatia nu a functionat da macar m-am oprit la timp.

Sper sa revii cu un raspuns sa ne povestest cum a fost interactiunea.

o zi buna si sper sa ne tii la curent cu experienta ta.
0
10-10-2013, ora 15:55
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Buna ziua,
A nu vorbi si despre ce te deranjeaza duce in timp la nemultumiri acumulate si rabufniri in situatii care nu justifica aceste reactii. In psihoterapia/ consilierea psihologica de cuplu nu lucram doar pe ce nu ne place la partener/ partenera, ci si pe ce ne tine impreuna. In genere, ca psihoterapeut adopt tendinta de a avea un echilibru intre pozitiv si negativ, intre a accepta si a spune si nu.
In ceea ce priveste cuplurile care au divortat in urma sedintelor de consiliere/ psihoterapie de cuplu s-ar putea ca ruptara sa fi fost prea mare in momentul in care au ajuns la psihoterapeut si relatia sa fi fost deja terminata. In astfel de situatii a lucra cu un psihoterapeut ajuta ca despartirea sa fie mai lina si cei doi sa isi poata continua viata fara a avea resentimente si a fi blocati in relatia care tocmai s-a terminat. Tocmai de aceea, eu aleg sa ii intreb pe cei doi daca vor sau nu sa salveze relatia de cuplu. Alegerea este a clientilor, dupa cum spunea si colega mea.
0
10-10-2013, ora 16:11
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Mai vreau sa adaug faptul ca in terapia de cuplu au loc sedinte atat cu ambii parteneri, cat mai ales cu fiecare in parte, pt a-i putea ajuta pe ambii sa se deschida si sa-si expuna pe larg nemultumirea, fara a se simti stanjeniti in fata celuilalt partener. Terapeutul le sta deci alaturi, impreuna si separat.
Fiecare tip de terapie este bun, insa depinde de problema intampinata de client. Unele tipuri de terapii sunt mai potrivite/eficiente decat altele pt anumite probleme, dupa cum unele terapii sunt de scurta durata, altele de lunga durata.
Consider terapia online utila in cazurile de sustinere in urma unei terapii (mai repede ca pe o consiliere) si nu ca pe o terapie de sine statatoare, deoarece in cazul unui cuplu, de ex, este aproape imposibil sa aplici anumite tehnici in mediul online, cum ar fi jocul de rol, extrem de util pt ca insight-ul (intelegerea problemei, un fel de "aha!") sa se produca. Pt ca oamenii inteleg de 1000 de ori mai bine vazand si facand lucruri. Iar in cazul jocurilor de rol, cand oamenii se pozitioneaza in diverse situatii si adopta anumite roluri (sot, sau sotie, sau socri, copii - depinde de celelalte persoane apropiate din viata privata a celor care apeleaza la terapie si care interactioneaza cu ei constant si inevitabil ii influenteaza in relatia de cuplu, intr-un fel sau altul), pt a intelege unde apar erorile, nu e suficient sa ai un sistem audio-video pt a simti/transmite emotia si toate trairile momentelor respective.
Insa e doar parerea mea, experienta mea...si le sustin :).
0
10-10-2013, ora 16:21
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
@Raulp: felicitari pt ca ai inteles ce nu a functionat in cazul relatiei tale si mai ales pt deschiderea de a vorbi despre asta!
Spor in tot ce faci!
0
10-10-2013, ora 22:59
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
Buna seara, va pot recomanda un coleg, numarul vi-l las doar pe privat

Sedintele sunt diferite de la un terapeut la altul, de la o specialitate la alta


In general o sedinta de cuplu dureaza 1h si jumatate si se lucreaza cu ambii parteneri



Sunt diverse tipuri de terapii si mai mult fiecare terapeut are stilul propriu

Orice experienta impartasita de la alti pacineti nu cred ca va va ajuta mai mult decat propria experienta

De cele mai multe ori se inatmpla ca unul dintre parteneri sa nu vrea sa vina, sa nu vrea sa mai vina..in functie de mai multi factori
0
11-10-2013, ora 12:56
Maria Albu
Nu este medic/terapeut
Maria Albu
Multumesc foarte mult pentru raspuns...am contactat un psiholog de pe pagina http://ro.secondglobe.com/cabinete-psihologice-si-psihoterapie/ si a ramas sa contacteze pentru programarea ONLINE...daca mai aveti alte recomandari va rog sa nu ezitati sa le impartasiti
0
11-10-2013, ora 18:23
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
In legatura cu intrebarea pusa de dv. am o completare la ideile care deja au fost detaliate de catre colegii mei: asigurati-va ca terapia online se poate face 'in cuplu' (ma indoiesc). Deoarece terapia individuala care are ca 'subiect' problemele din cuplu este mult diferita de terapia DE cuplu, la care se prezinta AMBII parteneri in cabinet, in aceeasi sedinta. O eventuala conferinta online nu este identica cu cea 'in vivo' pentru ca exista riscul de a mari distanta emotionala dintre partenerii de cuplu.
Asadar, atentie la ceea ce alegeti, numai asa puteti fi cu adevarat in contact cu nevoile dv.
0
13-03-2014, ora 14:11
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
Un raspuns scurt: DA, terapia de cuplu este utila, daca toti cei implicati sunt dedicati ei, iar cuplul are curajul sa se deschida, sa-si asume responsabilitatea si sa iasa din zona de confort, sa faca eforturi si sa spere.

Mult succes!

Ana Badita
0
17-07-2022, ora 20:50
Sarahhh
Nu este medic/terapeut
Sarahhh
Buna,

Ai gasit un terapeut care sa va ajute? Ne poti spune daca esti multumita?

Multumesc!
0
24-10-2022, ora 12:51
Raluca2020
Nu este medic/terapeut
Raluca2020
Sarahhh, ti-am trimis un mesaj privat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul