helicobacter pylori

06-08-2007
andreiuţa
Nu este medic/terapeut
andreiuţa
Bună ziua!
In ultima perioadă am avut probleme legate de sănătate: dureri moderate dar persistente in dreapta ombilicului şi spre şold. in urma analizelor efectuate s-a constatat:
-ex. coproparazitologic negativ
- helicobacter pylori pozitiv
- MVC : 79 (normal 80-100)
- MVHC : 37(normal 31-35)
VSH : 20
Inainte de efectuarea analizelor( care cu excepţia cifrelor de mai sus au fost OK), mi se recomandase o colonoscopie. Credeţi că este totuşi nevoie să efectuez investigaţia, sau durerile pot fi cauzate de un ulcer/ gastrită ?
Cert este că durerea persistă, se transmite şi spre spate, langă coloana vertebrală. Cand stau in picioare mult mă doare mai jos, acolo unde ar fi fost apendicele (operaţia a fost efectuată acum patru ani). Ce părere aveţi? e ulcer, sau altceva la colon? Are helicobacter legătură cu colonul?
Vă mulţumesc.
2 comentarii
0
06-08-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Cel mai probabil, durerea de care vorbiţi nu are nici cea mai mică legătură cu Helicobacter.
0
07-08-2007, ora 00:00
andreiuţa
Nu este medic/terapeut
andreiuţa
va mulţumesc pentru răspuns. Am facut eco abdominală şi totul a ieşit normal. Analizele de sânge sunt normale: AgHBs negativ, Anti HCV negativ, TGO 22, TGP 17, Sulfat de Zinc 23, 7 (!), Tymol 7, 29(!), creatinină serică -0, 79; uree serică 21, 9.
La urină: epitelii plate frecvente, numeros urat de Na Amorf; Nit- +2
Ce ma sfatuiţi să fac în continuare? Nu înţeleg ce se întâmplă.
Vă mulţumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: