Vedere printre stelute
Buna ziua!
Simptomele care le am sunt de foarte multi ani, si s-au agravat in timp, de aceea unele mi si-au parut ceva normal pana de curand.
1.Prima si cea mai grava: vad o infinitate de lumini in continua miscare, oriunde m-as uita, in continuu, chiar si cand am ochii inchisi sau e intuneric total. Ca si cum campul vizual ar fi strabatut de curent electric, nu au o forma anume si nu ma pot concentra asupra uneia dintre ele, sunt ca niste fulgere minuscule sau stelute.
2.daca ma uit la un obiect pe fundal alb, iar apoi ma uit in alta parte (sau inchid ochii), forma acelui obiect imi ramane in campul vizual pentru o perioada destul de lunga, sau daca ma uit la o lumina puternica (bec, soare) si apoi ma uit in jur, vad o pata neagra pentru o periada destul de lunga (deci imi ramane in ochi negativul a ceea ce am vazut inainte).
3.pe ochiul drept am un "floater" (miodezopsie), il vad in general cand stau cu fata in sus, am luat vitreoclar 1tb/zi timp de o luna dar nu am vazut nici o schimbare (apropo, vitreoclar a aparut luna trecuta sub alta forma). Acest floater nu ma deranjeaza dar poate are legatura cu simptomele de mai sus.
Am facut un control ORL, nu mi-a gasit nimic in neregula, urmeaza sa fac si o radiografie de sinus, si sa scot o masea dar ar putea fi o sursa de infectie. Am fost si la neurologie unde mi-a zis ca problema e de la retina.
Am "ochelari permanenti"... nu ii port chiar tot timpul.
Cam asta scrie pe reteta:
OD= +0, 25cyl ax110°
OS= +2, 00y ≈ -2, 50cyl
ax o°
131, 0
Dip 65.00
34, 0
Simptomele care le am sunt de foarte multi ani, si s-au agravat in timp, de aceea unele mi si-au parut ceva normal pana de curand.
1.Prima si cea mai grava: vad o infinitate de lumini in continua miscare, oriunde m-as uita, in continuu, chiar si cand am ochii inchisi sau e intuneric total. Ca si cum campul vizual ar fi strabatut de curent electric, nu au o forma anume si nu ma pot concentra asupra uneia dintre ele, sunt ca niste fulgere minuscule sau stelute.
2.daca ma uit la un obiect pe fundal alb, iar apoi ma uit in alta parte (sau inchid ochii), forma acelui obiect imi ramane in campul vizual pentru o perioada destul de lunga, sau daca ma uit la o lumina puternica (bec, soare) si apoi ma uit in jur, vad o pata neagra pentru o periada destul de lunga (deci imi ramane in ochi negativul a ceea ce am vazut inainte).
3.pe ochiul drept am un "floater" (miodezopsie), il vad in general cand stau cu fata in sus, am luat vitreoclar 1tb/zi timp de o luna dar nu am vazut nici o schimbare (apropo, vitreoclar a aparut luna trecuta sub alta forma). Acest floater nu ma deranjeaza dar poate are legatura cu simptomele de mai sus.
Am facut un control ORL, nu mi-a gasit nimic in neregula, urmeaza sa fac si o radiografie de sinus, si sa scot o masea dar ar putea fi o sursa de infectie. Am fost si la neurologie unde mi-a zis ca problema e de la retina.
Am "ochelari permanenti"... nu ii port chiar tot timpul.
Cam asta scrie pe reteta:
OD= +0, 25cyl ax110°
OS= +2, 00y ≈ -2, 50cyl
ax o°
131, 0
Dip 65.00
34, 0
6 comentarii
Buna ziua! Ai facut de curand un consult oftalmologic? Care sunt concluziile referitoare la simptomatologia ta? Nu inteleg prescriptia dioptriilor la OS( +2 D sferice - 2, 50 D cilindrice ax 0 grade?).Te simti bine cu ochelarii ? Te intreb intrucat anizometropia( diferenta de dioptrii intre cei doi ochi) este mare, de obicei, ochelarii cu o diferenta mai mare de 2 dioptrii intre cele doua lentile sunt mai greu tolerat ( din cauza aceasta nu porti ochelarii?) ; pentru a avea o parere cu privirere la miodezopsiile pe care le acuzi, este necesar un consult oftalmologic complet ( examenul polului anterior, al vitrosului, al fundului de ochi);numai bine
Da, la ochiul stang e +2D sferice si -2, 50D cilindrice cu ax 0 grade.
Ma simt bine cu ochelarii, dar ii port doar cat sunt in casa, ii am de aproximativ 8 luni, pana acum 8 luni nu am purtat niciodata ochelari.
Problema care vreau sa o rezolv urgent este acel "camp de stelute" care il vad tot timpul, chiar si cand am ochii inchisi. Dupa ce am deschis topicul am gasit aceasta problema sub numele de "fotopsii" si e legata de ruptura/dezlipire de retina, am dreptate?
La ultimele 2 controale facute, nu cred ca medicii au inteles ce am vrut sa zic prin "camp de stelute". La primul control mi s-a zis ca e de la diferenta mare de dioptrii dintre cei 2 ochi (sper din suflet sa nu fi avut dreptate, ar insemna sa nu mai dispara niciodata). La al 2lea control mi s-a zis ca e din cauza unei infectii din zona nasului sau a gurii (sinusuri, masele...)
Va rog sa imi spuneti ce anume sa cer la urmatorul control.
Va multumesc pentru raspuns!
Ma simt bine cu ochelarii, dar ii port doar cat sunt in casa, ii am de aproximativ 8 luni, pana acum 8 luni nu am purtat niciodata ochelari.
Problema care vreau sa o rezolv urgent este acel "camp de stelute" care il vad tot timpul, chiar si cand am ochii inchisi. Dupa ce am deschis topicul am gasit aceasta problema sub numele de "fotopsii" si e legata de ruptura/dezlipire de retina, am dreptate?
La ultimele 2 controale facute, nu cred ca medicii au inteles ce am vrut sa zic prin "camp de stelute". La primul control mi s-a zis ca e de la diferenta mare de dioptrii dintre cei 2 ochi (sper din suflet sa nu fi avut dreptate, ar insemna sa nu mai dispara niciodata). La al 2lea control mi s-a zis ca e din cauza unei infectii din zona nasului sau a gurii (sinusuri, masele...)
Va rog sa imi spuneti ce anume sa cer la urmatorul control.
Va multumesc pentru raspuns!
si eu am fost la fel, am luat calciu si am scapatde acele lumini
Am facut saptamana trecuta analize, calciu: 9.12 mg/dl (min 9.0 - max 12.0)
La fundul de ochi mi s-a gasit un nev, din cate am inteles daca nu creste nu e o problema
Mi s-a recomandat 3 luni Vitreoclar, 3 luni pauza apoi continui cu Mirtilene.
Am auzit de persoane care au scapat de flocoane cu Eridiarom. As putea lua Eridiarom in paralel cu Vitreoclarul?
-
-*
(*modificat de administrator)
Mi s-a recomandat 3 luni Vitreoclar, 3 luni pauza apoi continui cu Mirtilene.
Am auzit de persoane care au scapat de flocoane cu Eridiarom. As putea lua Eridiarom in paralel cu Vitreoclarul?
-
-*
(*modificat de administrator)
Aceeasi problema cu punctele luminoase sau stelute ce sant ele o am si eu, pe deasupra daca ma uit fie si pentru o fractiune de secunda intr o lumina, imediat imi apare o pata neagra care dispare dupa vreo doua minute.Tu ai mai rezolvat ceva?
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 3ochi inflamati
- 9cine ma poate ajuta
- 11tulburari de vedere
- 8Dioptrie gresita?
- 16M-am trezit din senin cu o durere intensa in spatele ochiului stang
- 14Fratele meu vede o singura culoare
- 3mi-a sarit dopul de la sampanie in ochiul stang si mi-a aparut un punct rosu
- 8Simte ca ar avea nisip la ochi
- 7chist la ochi
- 12ochisorii la sugar
- 83carcinom cu celule Merkel la pleoapa superioara ochi
- 4Ochi in ceata de 2 luni - keratita stromala?
- 02 afectiuni ochiului
- 2Dureri de ceafa si vedere incetosata
- 2Ma tot mananca un ochi si este iritat
- 3Ameţeală şi amorţeală cap, alertă, ţiuit urechi, vedere neclara
- 2un caz 'ciudat' de blefarita
- 5umbre transparente, puncte si linii la surse de lumina
Mai multe informații despre: Ochiul tulburarile de vedere
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
- Miopia
- Astigmatismul
- Sindromul ochi uscat - Kratoconjunctivita sicca
- Dezlipirea de retina
- Lagoftalmia paralitica
- Conjunctivita bacteriana simpla
- Tumorile pleoapelor
- Amaurosis fugax
- Strabismul la copii
- Retinopatia diabetica
- Cristalinul
- Transplant de cornee
- Conjunctiva
- Pleoapele si reflexul de clipire
- Febra faringoconjunctivala
- Oboseala oculară (astenopia acomodativă)
- Heterocromia (ochii de culori diferite)
- Ochiul (analizatorul vizual)
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: