de cam 8 luni am observat ca vad ca prin ceata...
de aproximativ 8 luni am observat ca vad ca prin ceata cu ochiul sting rareori simt si fulgeraturi in partea stinga a occipitalului 5-6 secunde. ma poate ajuta cineva. MULTUMESC MULT
5 comentarii
de un an am probleme cu ochii.cam odata pe luna, mi se unfla ochii, ma dor si imi lacrimeaza, am fost la doctor si am inceput sa facteste de alergie, teste de lacrimi am urmat un tratament pentru conjuctivita, am facut si un tomograf, totul a fost negativ toate analizele bune, dar aceste crize le fac si astazi.ce sfaturi puteti sami dati
Pentru Gyuszy999:Ar fi bine sa ne spui si ce varsta ai; iti recomand consult oftalmologic complet, cu determinarea tensiunii intraoculare, examinarea vitrosului si examinarea fundului de ochi; de asemenea, consult neurologic, ecgrafie Doppler artere carotide si vetebrale, eventual alte investigatii neurologice;In urma acestor investigatii, ne+am putea orienta catre un diagnostic si catre o anumita conduita terapeutica; numai bine
Pentru chevalet: Dumneavoastra ce varsta aveti? Aveti prescrisi ochelari? Cred ca ar fi bine sa cunoastem si rezultatele testarilor la alergeni; examen bacteriologic al secretiei conjunctivale ati facut?; ar mai trebui facute : dozarea Ig M si Ig G antichlamydii, IgM si Ig G, IgA anti HVS1; ce fel de tomogarfie ati facut? Heidelberg? S+a ridicat suspiciunea de galucom? Daca da, ar trebui facute si o curba tonometrica, pahimetrie, gonioscopie, camp vizual computerizat; Exista si alte afectiuni care se pot manifesta cu edeme palpebrale, prin urmare ar fi bine sa faceti un consult de boli interne si investigatii sangvine specifice pentru afectiuni renale, endocrinologice, cardiologice; Pana la stabilirea etiologiei, va recomand igiena locala riguroasa, cu un sampon pentru bebelusi, " No Tears", eventual un anitihistaminic, Claritine 1 tb pe zi, la nevoie, iar local, Zaditen( sau Opatanol), 1 picatura de 2 ori pe zi, la nevoie; Sa inteleg ca testul Schirmer nu a evidentiat o insuficienta a secretiei lacrimale; numai bine
multumesc pentru sfaturile date, am facut o programare la neorolog, o sa va tin la curent cu rezultatele.specific ca am49 de ani si nu port ochelari.pe curand
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 2in urma cu doi ani am inceput sa am probleme cu ochii
- 10Vad puncte albe spre transparent
- 4Pete negre in campul vizual
- 10probleme la ochi
- 3am deja intarziere 4 zile a ciclului + durere de cap, caderea parului, tuburari de vedere
- 4atrofie optica
- 7durere acuta de cap, ochi, oboseala si stari de voma
- 5Focar infectie ochi. Suspect infectie toxocara toxoplasma
- 4pielita sau grasime in zona alba a ochiului
- 9Raceala vara (pe canicula)
- 3ameteala, tulburari de vedere si stare de rau
- 2Ochi sensibil la lumin si ploapa putin umflata
- 3Durere foarte mare cand ma uit la ceva de aproape
- 2ochi incetosati
- 1vedere in ceata
- 0usturime la ochisori
- 3trombocite mari
- 1Pata ca o harta in campul vizual.
- 0Aparitie fulgere de la lumina difuza
Mai multe informații despre: Ochiul tulburarile de vedere
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
- Miopia
- Astigmatismul
- Sindromul ochi uscat - Kratoconjunctivita sicca
- Dezlipirea de retina
- Lagoftalmia paralitica
- Conjunctivita bacteriana simpla
- Tumorile pleoapelor
- Amaurosis fugax
- Strabismul la copii
- Retinopatia diabetica
- Cristalinul
- Transplant de cornee
- Conjunctiva
- Pleoapele si reflexul de clipire
- Febra faringoconjunctivala
- Oboseala oculară (astenopia acomodativă)
- Heterocromia (ochii de culori diferite)
- Ochiul (analizatorul vizual)
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: