os rupt din cauza implantului
In decembrie 2008 am facut 4 implanturi pe partea de sus. Pe partea stanga de unde imi lipsea un dinte, au fost puse doua implanturi din cauza indepartarii a celor doi dinti. Dupa patru luni, in aprilie (astazi) in timpul aplicarii bontului protetic, "din cauza strangerii ", implantul din spate deodata a iesit rupandu-l osul maxilarului. Am simtit bucatele de os pe limba. Reactia dentistului a fost, ca nu s-a creat tesut osos si a trebuit sa scoata. Am fost la un alt medic, care a confirmat ruperea osului. Acum am o gaura langa implantul ramas. Implantul se misca daca ating cu limba bontul. Cum sa procedez? Am 14 zile pana la urmatoarea vizita. Sa cer inapoi banii? Sau... M-a costat foarte mult.. Multumesc.
4 comentarii
Pentru a putea exprima o diagnoza corecta, ar fii nevoie de radiografia de control inaintea aplicari bontuli (dupa faza de vindecare) si o vizita. Dupa descriere si al doilea implant este pierdut.
oare se poate reintroduce un alt implant, daca va fi inaltat osul?
Da. Se poate reinsera un nou implant
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 3implant dentar
- 77Implant masea dupa cat timp se poate face?
- 7riscuri la implanturi
- 3implanturile dentare afecteaza ficatul ?
- 5care este timpul de refacere dupa esuarea unui implant dentar?
- 1Suruburi puse oblic
- 7Durere dinte alaturat implantului
- 2Ce efecte negative poate avea scoaterea unui implant pus acum 10 ani ?
- 1Nedumerire coroana implant dentar
- 0Dinte zirconiu - pata neagra
- 1Retragere os
- 2Implant dentar imediat dupa extractie sau pauza de 6 luni
- 5Ma dor dintii pusi
- 3Lucrare sau implant?
- 1Implant dentar - un punct negru si pe lateral sânge de dimensiune unei înțepături de ac
- 2Gingii umflate și dureroase după implantul dentar
- 1Problema lucrare veche
- 2Implant dentar la 0.5 mm de nervul alveolar inferior
- 4Coroana dentara
Mai multe informații despre: implantul dentar
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
