Implant dentar imediat dupa extractie sau pauza de 6 luni

11-11-2016
DMihaiD
Nu este medic/terapeut
DMihaiD
Buna ziua, acum cateva zile mi sa facut o extractie de masea.Medicul stomatolog mi-a sugerat sa mi pun implant dupa 4-6 luni.Eu stiam ca implantul se face imediat dupa extractie (m am documentat inainte ), totusi medicul mi a raspuns ca dintii nu au cum sa migreze intro perioada asa de scurta si ca alveola dentara trb sa se regenereze ca sa se poata puna un implant...Sunt in dilema :/ Daca poate cineva sa ma ajute...
2 comentarii
1
16-11-2016, ora 22:31
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
buna ziua!
implantul dentar poate fi pus imediat postextractional sau dupa o perioada de vindecare care poate varia intre 2 luni si pana la 6 luni in functie de situatia clinica.
fiecare caz este diferit, daca nu sunteti convins ca medicul Dvs ia cea mai buna decizie in ceea ce va priveste, va recomand o a doua consultatie si la alt medic. parerile cerute online, fara un consul in cabinet, nu va sunt de folos.
Succes!
0
17-11-2016, ora 22:51
DMihaiD
Nu este medic/terapeut
DMihaiD
Nu eram sigur de tratament, dar acum nu mai am nicio dilema cu privire la implant...mi ati luat o piatra de pe inima :) Va multumesc frumos :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •