alaptez! menstruatie neregulata!

17-02-2010
loredana milasc
Nu este medic/terapeut
loredana milasc
buna ziua.am si eu o problema...am o fetitza de 6luni jumate si ink o alaptez...pot folosi vreo metoda mai sigura in timpul alaptarii ptr prevenirea unei sarcini?multumesc...
7 comentarii
0
17-02-2010, ora 11:30
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Sexul in timpul sarcinii si alaptatiei este daunator pentru copil dpdv fizic cat mai ales psihic si ar trebui evitat pe cat se poate.
Daca va intrebati cum ajung unii copii sa fie incapatanati, mofturosi, obraznici, tiranici, cu tendinte sexuale precoce, in aceasta greseala se gaseste raspunsul. Hormoni care apar la mama in sange afecteaza prin lapte copilul in mod direct. Daca nu stiti sau nu credeti acest lucru efectul ramane din pacate valabil.
0
17-02-2010, ora 12:14
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
aţi putea încerca să folosiţi prezervativul, e mai bine decât să luaţi anticoncepţionale
0
17-02-2010, ora 22:21
loredana milasc
Nu este medic/terapeut
loredana milasc
dar anticonceptionalele dauneaza?sunt unele care sunt permise in timpul alaptarii...cum e cezarette...iar sa faci dragoste cu sotul tau in timpul alaptarii dauneaza???niciunde nu am mai gasit sa scrie asa ceva...nu e mai rau s nu fc decat s fc?ca si o femeie ca oricare alta daca nu fc se simte nervoasa...e agitata...si in primul rand simte nevoie de iubire din partea sotului,...cred eu...acuma depinde de ce crede fiecare!!
0
18-02-2010, ora 01:18
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
..Pot dauna, si nu. dar din moment ce ti le prescrie doctorul dupa sarcina, si pt in timpul alaptarii, nu vad dc ar dauna daca le.ai administra corect si ar fi totul ok, depinde si de organism si cum te simti tu cu ele acum, cele permise in timpul alaptarii mai sunt Exluton-ul, Microlut-ul.. dar cel mai bine, daca vrei sa le schimbi, sau pt orice alta problema, mai bine fugutsa la doctor. sa auzim de bine.
0
18-02-2010, ora 17:48
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Dar unde scrie ca iubirea din partea sotului trebuie sa fie manifestata la nivel vaginal ?
0
19-02-2010, ora 19:55
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
.. Iubirea sotului.. barbatii intotdeauna vor fi diferiti de femei la faza cu iubirea, barbatii, eu una ii consider complicati si dificili la capitolul iubire/atentie..o relatie, gen, majoritatea.. si iar majoritatea iubesc mai mult "fizic" si nu se implica si emotional, etc ca femeile. cred ca sti si tu treaba asta..
0
27-06-2016, ora 21:00
tary
Nu este medic/terapeut
tary
Buna seara!
Am un bebelus de 7 luni care este alaptat exclusiv la san. Acum suntem in perioada de trecere la diversificare. Ciclul menstrual a revenit dupa 3 luni de la nastere. Am avut intotdeauna un ciclu menstrual mai mare de 30-32 de zile, usor neregulat. Ultimul ciclu menstrual a fost in data de 06.05.2016. Pe data de 10.05.2016 si 12.05.2016 am avut contact sexual folosind prezervativul. In data de 10.05.2016 inceputul actului sexual a fost fara prezervativ. In ambele zile ejacularea a avut loc in prezervativ. Suntem in data de 27.06.2016 si ciclul menstrual nu a mai venit din data de 06.05.2016. Este posibil sa fie o dereglare hormonala din cauza alaptarii?

Multumesc anticipat pentru raspuns!

O seara placuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • In perioada alaptarii voi mai putea iesi din casa?
  • Alaptarea la san este dureroasa?
  • Alăptarea
  • Caracteristicile laptelui matern
  • Alimentația mamei în perioada alăptării
  •