Am facut de aproximativ 5 ori tratament pentru infectia urinara e.coli si nu a dat rezultat | Forumul Medical ROmedic

Am facut de aproximativ 5 ori tratament pentru infectia urinara e.coli si nu a dat rezultat

06-10-2011
adina.alexandra89
Nu este medic/terapeut
adina.alexandra89
Buna ziua,
Am facut de aproximativ 5 ori tratament pentru infectia urinara e.coli si nu a dat rezultat.In urma cu cateva zile, m-am trezit cu niste usturimi ingrozitoare, observand atat prezenta sangelui in urina cat si un miros neplacut.Am facut urmatoarele analize:

Sumar urina:
densitate urina: 1.025
ph: 6.5
leucocite: 250wbc/ul
nitriti: 0.1mg/dl
proteine urinare: negativ
glucoza: negativ
corpi cetonici: negativ
urobilinogen: 0.1mg/dl
pigmenti biliari: negativ
hematii:5rbc/ul
sediment:flora microbiana prezenta

Urocultura:
escherichia coli 100.000 ufc/ml

Va multumesc, sper ca ma puteti ajuta!
O zi buna!
6 comentarii
0
06-10-2011, ora 23:12
Karla2
Nu este medic/terapeut
Karla2
la nitriti trebuia sa scrie negativ deci nu trebuiau sa fie prezenti... in cazul acesta trebuie sa consumi cel putin 2 l de apa plata pe zi. este clar ca ai o infectie! dute urgent la medic! sanatate!
0
08-10-2011, ora 01:56
tema
Nu este medic/terapeut
tema
adina.alexandra89, analiza data de tine este la sumarul de urina.
Tie iti trebuie o urocultura cu antibiograma ca sa stii la ce antubiotic este sensibila bacteria.
Vezi ca asa o infectie urinara poate fi acompaniata si de o infectie vaginala tot cu e-coli, asa ca, ar fi bine sa iti faci si o analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Sa faci antibiograma neaparat la ambele analize, altfel risti sa te tratezi cu antibiotice la care bacteria este rezistenta si nu scapi de infectie.
Inainte de analiza, trebuie sa treaca cel putin 10 zile de la ultimul antibiotic, iar pentru secretie vaginala - tot asa + sa nu te speli in vagin si sa nu ai contact sexual cu 48 de ore inainte de recoltare.
0
08-10-2011, ora 21:33
RALUCA-IOANA
Nu este medic/terapeut
RALUCA-IOANA
Nitritii apar de la flora.Intrebarea e daca respecti normele de igiena la recoltare.2 Urocultura nu are nici o valoare daca nu ai aantibiograma la ea.Degeaba iei tratament daca nu iei ce trebuie.Daca nu scrie sensibil la/.. orice ai lua nu ajuta.Mare grija ca o ajuti si nu o distrugi tratandute dupa ureche.Mergi la urolog.
0
11-10-2011, ora 16:04
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Scuze - adina.alexandra89
- vad ca ai facut urocultura sil ti-a iesit ca ai infectie cu escherichia coli (e-coli), dar daca nu ai facut si antibiograma - nu stii la ce antibiotic este sensibila bacteria.
Probabil ca doctorul o sa iti dea un antibiotic dar - eu zic ca ar fi mai bine sa repeti urocultura si sa ceri sa se faca antibiograma ca sa stii sigur cu ce sa te tratezi, altfel risti sa te tratezi cu un antibiotic la care este rezistenta si se mai muteaza si bacteria - dezvolta tulpini rezistente.
Daca ai inceput tratamentul, asteapta sa vezi daca trece cu ce iei si daca nu...asteapta sa treaca 10-12 zile si repeta doar urocultura, cerand sa se faca si antibiograma. Cauti si tu un laborator care o face.
Nu face mai devreme de 10 zile de la terminarea antibioticului, ca iti iese rezultatul fals negativ.
Deasemenea, vezi ca poate te reinfectezi de undeva. daca ai un partener - si acesta trebuie sa faca tratament.
sau poate cineva din casa are si tot iei bacteria asta de pe wc sau cada..spala si tu lucrurile si lenjeria intima la peste 60 de grade.
0
17-10-2011, ora 16:20
adina.alexandra89
Nu este medic/terapeut
adina.alexandra89
Buna ziua,
Doresc sa va multumesc frumos pt sfaturi.
Tin sa precizez ca am facut antibiograma dar nu am precizat antibioticele mai sus.In orice caz, majoritatea erau injectii, Am primit de altfel un tratanment de 7 zile cu nalixid a cate 4 mg pe zi.
Cu toate acestea, nu am simtit o amelioare in ceea ce priveste aceasta bacterie.Mi-a trecut acea cistita (am urinat cu sange) si amigdalita.Senzatia usoara de usturime la urinat caracteristica bacteriei e coli persista.
Am repetat urocultura azi-dimineata desi nu au trecut decat 4 zile de la terminarea tratamentului.Astept sa vedem ce se mai intampla...Cred ca s-a format acea rezistenta la un numar mare de antibiotice.
Va multumesc!
0
19-10-2011, ora 10:38
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Inainte de 10-11 zile - rezultatul nu este elocvent!
Daca nu ai cerut sa se faca si - antibiograma- ca sa stii la ce antibiotic este sensibila bacteria, te chinuiesti degeaba.
Vezi ca poate te reinfectezi de undeva, poate de la partener (si el ar trebui sa faca tratament) sau poate ai si vaginal e-coli.
Poate ar trebui sa faci o analiza de secretie vaginala
Pentru asta trebuie sa nu te speli in vagin si sa nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare.
Deasemenea nu trebuie sa mananci lactate in timpul tratamentului cu antibiotice - lapte, smantana, unt, branza, mai ales daca iei tratamentul sub forma de pastile, deoarece le scade mult efectul antibioticelor.
Doar iaurt si chefir e bine sa mananci, ca sa ajute la refacerea florei intestinale, dar cu 2-3 ore inainte sau 2-3 ore dupa administrarea antibioticului, ca sa nu ii anihileze efectul.
Tot in timpul tratamentului, nu trebuie sa bei ceaiuri diuretice sau sa iei ceva pastile care provoaca diureza, deoarece se goleste prea des vezica si antibioticul nu mai are timp sa isi faca efectul.
Daca vrei, poti sa le iei dupa tratament, dar nu imediat ci dupa 7 zile, deoarece inca mai actioneaza antibioticul cateva zile dupa terminatea administrarii.
Antibioticul ajunge in vezica si trebuie sa stea acolo un timp, intelegi?
Deci bei normal, dar nu diuretice si nu sucuri ( astea irita vezica).
Sa nu mananci nici grepfruit in acest timp, deoarece acesta contine substante care anihileaza efectul pastilelor.
In nici un fel de tratament nu se mananca grepfruit (sau pomelo)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.