Am febra seara

04-01-2010
honda_fan
Nu este medic/terapeut
honda_fan
Salut. Am si eu o intrebare. Sunt baiat, 15 ani, si in general seara am febra. Nu stiu exact sa spun daca este febra, dar stiu sigur ca seara sunt mult mai cald decat in taimpul zilei. Tuse seaca sau secretii nazale nu am, deci nu poate fi gripa. Stiti cumva ce ar putea fi?
6 comentarii
0
05-01-2010, ora 00:22
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ai luat cumva antibiotice in ultimile 6 luni ?
0
06-01-2010, ora 01:08
honda_fan
Nu este medic/terapeut
honda_fan
Te rog sa ma scuzi ca am intarziat cu raspunsul, dar nu am avut acces la internet si nu am putut intra.

In ultimele 6 luni nu imi aduc aminte sa fi luat vreun antibiotic. In general, nu prea iau medicamente. Cand racesc nu iau nimic si totusi imi trece imediat. Doar daca este ceva mai grav ma duc la medic. Oricum, de obicei racelile imi trec in 3-4 zile, fara medicamente. Nu vreau sa iau medicamente ca sa nu imi slabesc organismul in lupta cu raceala.
0
06-01-2010, ora 17:44
Dr. Adryanna
Identitate neconfirmată
Dr. Adryanna
Buna,
Nu poti sa spui ca ai febra decat dupa ce iti masori temperatura exact cu un termometru. Alte probleme de sanatate in ultima perioada? Alt ceva te mai supara? Senzatie de usturime la urinat, mergi des la baie si urinezi in cantitate mica?
In primul rand trebuie stiut exact care este valoarea temperaturii, sa vedem daca este exact febra sau poate te simti tu mai cald.
0
06-01-2010, ora 21:05
honda_fan
Nu este medic/terapeut
honda_fan
Pai, ca sa iti raspund la intrebari:

Alte probleme de sanatate nu am avut in ultima vreme. Poate doar acum vreo 3 saptamani cand "mi-a curs nasul" vreo 2-3 zile si am tusit putin, dar sa rezolvat imediat.

Alt ceva nu ma supara.

Cand ma duc la baie (in general odata, max.. 2 ori pe zi) stau. destul de mult.

In seara asta m-am verificat si aveam 37, 5. De obicei am "febra" asta pe la 9-10 si apoi cand ma culc ( 12-1) nu mai am nimic. E ceva f ciudat.
0
06-01-2010, ora 21:16
Dr. Adryanna
Identitate neconfirmată
Dr. Adryanna
Nu e chiar o febra ci doar o stare de subfebrilitate. Febra e de la 38 de grade in sus si mai ales ca se remite asa de repede nu cred sa fie ceva serios. Dupa cum ai spus ai fost un pic racit si organismul se reface. Faci mult efort fizic ziua? Si asta poate fi o cauza!
Poti sa incerci sa iei vro 2-3 zile cate un paracetamol seara cand simti tu ca ai avea febra si apoi sa vezi daca dupa aceste 2-3 zile, febra revine.
Cel mai bine este sa iti faci si un set de analize!(hemoleucograma, sumar de urina, )
Sau poti sa iei vro 10 zile un complex de vitamine care sa iti intareasca organismul si sa il ajuti sa se refaca dupa aceasta raceala.
0
06-01-2010, ora 21:18
honda_fan
Nu este medic/terapeut
honda_fan
Pai.inafara de ce alerg la liceu...nu prea fac sport. Oricum, multumesc pentru ajutor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  •