am o durere destul de persistenta in zona lombara, acelasi lucru simtindu-l si daca stau mult apleca

09-04-2010
corina_6891
Nu este medic/terapeut
corina_6891
Buna ziua, am si eu o intrebare la care sper sa imi raspunda cineva: am 25 de ani si in ultima vreme nu mai pot sta mult in picioare ca am o durere destul de persistenta in zona lombara, acelasi lucru simtindu-l si daca stau mult aplecata (ex: fac curatenie, etc). Pana acum ma durea doar daca ma aplecam, dar acum nu mai pot face nici o activitate care solicita statul in picioare. Nu mi-am facut nici un fel de analize deocamdata intrucat nu imi permit momentan.Poate fi ceva ereditar, intrucat si mama mea are aceeasi problema, pe langa cocsartroza si spondiloza? Sper din suflet ca ma veti ajuta cu un raspuns! Multumesc!
5 comentarii
0
09-04-2010, ora 20:45
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
ereditar nu, dar ar trebui măcar o radiografie să vă faceţi dacă nu RMN- dacă este hernie de disc, RMN-ul este cea mai bună opţiune pentru diagnosticare. Aţi putea încerca aplicări de antiinflamatoare locale- cum ar fi diclofenac gel, pastile antiinflamatoare şi chiar local plasture antidurere cu capsicum- destul de eficient la dureri
0
09-04-2010, ora 21:48
corina_6891
Nu este medic/terapeut
corina_6891
Va multumesc din suflet pt raspuns, o sa merg sa fac o radiografie.
0
09-04-2010, ora 23:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata pacienta,
Atitudinea cea mai logica este sa solicitati un consult ortopedic sau neurochirurgical si nicidecum sa faceti din proprie initiativa radiografie sau RMN. In absenta unui consult clinic initial, orice investigatie imagistica este nu numai perfect inutila, dar si daunatoare, supunandu-va la iradieri periculoase organismului.
In cazul in care veti face totusi din proprie initiativa radiografii sau RMN, asteptati-va sa le repetati dupa examenul clinic: fara o prescriptie legata de simptomatologie, investigatiile imagistice nu pot fi tintite pe incidentele necesare...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-04-2010, ora 14:01
corina_6891
Nu este medic/terapeut
corina_6891
Va multumesc mult d-le dr pentru sfat o sa-mi fac cat de curand o programare la medic.
0
10-04-2010, ora 17:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
Tineti-ne la curent cu rezultatul demersurilor D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.