am palpitatii la efort marit cauzate de o emotie teama

01-11-2009
Adam Claudiu
Nu este medic/terapeut
Adam Claudiu
Buna am palpitatii la efort marit cauzate de o emotie teama sau risc imediat (lovire, evitare etc), problema cu palpitatiile o am de pe la 18 ani si acum am 21 cineva mi-a spus k e normal si sa incerc sa ignor dar ultima oara cand am patit eram la fotbal si am avut parte de ele cam 1 ora simptomele sunt aceleasi mereu in momentul inceperii palpitatiilor mi se incetoseaza vederea pentru cateve secunde simt cum se mareste presiunea sangelui mai ales in cap apoi ma doare pieptul de la bataile dese si repetate si intr-un final imi amortesc mainile. orice sfat ar fi de folos multumesc
3 comentarii
0
01-11-2009, ora 22:55
criistinicaa
Nu este medic/terapeut
criistinicaa
Problema ta este una de natura psihica de anxietate, frica etc. Probabil te-ai speriat o data iar de atunci acorzi atentie acestor simptome incearca sa consulti un psihiatru dar nu recomand un psihiatru care-ti da pastile cu pumnul cred ca ti-ar trebuii ceva de anxietate si o cantitate mica de propranolol sau metroprolol care sa-ti mai scada bataile inimii cand esti in criza ca este totusi o criza. Parerea mea fa sport mai dozat nu mai alerga ore incerca sa stai si in poarta mai alergi 10 min dupa care odihna cel mai bun ar fi inotul. nNu garantez ca va trece iti trebuie ambitie si rabdare. In alimentatie cat mai putina carne. sper sa-ti fi fost de ajutor eu cred ca este vorba de o nevroza cardiaca. noroc si sanatate
0
02-11-2009, ora 00:38
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Fata de cele spuse de Cristinica nu mai am de adaugat decit
1.Fa totusi o proba de efort la medic, cu inregistrarea electrocardiogramei.Se va vedea daca e vorba de o simpla tahicardie sinusala (ceea ce e normal ) sau e altceva
2.Metoprololul luat pe perioada mai lunga da impotenta.Medicamentele de psihi dau dependenta..E ideal sa rezolvi problema prin metode cit mai putin chimice.Ai doar 21 de ani, n-o sa incepi de acum cu hapurile...
0
02-11-2009, ora 10:26
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Adam, probeleme tale pot fi vindecate destul de usor de un medic homeopat cu experienta. Consulta deci un medic homeopat si urmeaza tratamentul cu incredere. Homeopatia face minuni la astfel de afectiuni.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Palpitații - când ar trebui să-ți faci griji?
  •