Am probleme de cativa ani cu genunchii

26-08-2012
Dmc2
Nu este medic/terapeut
Dmc2
De exemplu daca urc pe scara mai multe etaje, efectiv genuchii imi amortesc parca sunt rigizi, nu stiu ce sa mai fac nici cu coloana, dimineata cand ma scol imi trebuie cel putin o ora ca sa imi revin, am coloana amortita si picioarele; nu pot sa stau mult in picioare, daca spal ceva la chiuveta usor aplecata, am niste dureri si arsuri in coloana, dimineata cand ma scol ma scol amortita complet abia ma pot ridica, coloana si picioarele sunt tepene.
Plus ca pana ma trezesc am o stare de confuzie generala. As vrea sa stiu o parere ce as putea avea?
7 comentarii
0
27-08-2012, ora 23:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai detaliile esentiale: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice, reumatologice, metabolice, neurochirurgicale etc.
Astept detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
31-08-2012, ora 09:12
Dmc2
Nu este medic/terapeut
Dmc2
Am 32 ani si 1, 58 m, 68 kg, am facut sport in copilarie si adolescenta, dar nu de performanta
0
31-08-2012, ora 12:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cauzele sunt diferite: poate fi vorba despre o gonartroza incipienta, datorata celor 15 kg in plus, dar poate fi vorba si despre un sindrom compresiv lombar (de tip hernie de disc), datorat celor 15 kg in plus si efortului fizic excesiv.
Cel mai eficient ar fi un prim consult clinic la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
01-09-2012, ora 10:17
Dmc2
Nu este medic/terapeut
Dmc2
Cand ma scol dimineata, nu suport lumina si zgomotul, am stare de confuzie, imi trebuie cam o ora sa ma pot trezi uneori si mai mult. Ce poate fi? Am avut 54 kg, si am stat in austria 3 luni, am venit in romania cu 80 kg, am reusit sa slabesc, si dupa niste ani de zile m-am ingrasat la loc, 70 kg.
DImineata cand ma trezesc nu suport zgomotul si lumina, imi ia ceva timp pana ma acomodez, ce ar putea fi?
0
01-09-2012, ora 13:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu va pot explica de ce nu puteti suporta lumina si zgomotul, poate fi atat o problema neurologica, cat si o stare psihica speciala (anxietate etc).
Trebuie sa consultati un neurolog.
Cat despre problema greutatii, aceasta trebuie asociata 100% numai cu alimentatia, neexistand nici un alt motiv pentru care sunteti supraponderala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-09-2012, ora 12:44
Dmc2
Nu este medic/terapeut
Dmc2
Am probleme mari si cu coloana vertebrala, am facut baie si am stat pe vine in cada, nu am putut sa ma ridic, abea dupa ce am pus dusul fierbinte pe spate, m-am putut misca, imi era frica sa nu raman asa, am ramas pe vine fara posibilitatea sa ma ridic, ce as putea avea lumbago?
0
03-09-2012, ora 12:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Asa dupa cum va precizam, poate exista si un sindrom compresiv vertebral (hernie de disc, stenoza canalului lombar etc), problema de competenta neurochirurgului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Amorțeli și furnicături în tot corpul - cauze și tratament
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •