Anemia... si cam de o luna sufar de dureri de cap la ceafa

20-05-2013
Doinut
Nu este medic/terapeut
Doinut
Buna ziua, as dori sa va expun problema mea. Eu am 50 de ani si locuiesc in Germania. Cam de o luna sufar de dureri de cap la ceafa si in varvul capului cu strangeri si cateodata imi simt ceafa fierbinte. ameteli, tiuit in urechi, palida la fata, oboseala si respiratie deasa si scurta. Am fost la medic sa imi fac analizele si a iesit ca am anemie cu lipsa de fier. Hemoglobina este 10.6. Sufar cu tiroida si iau in fiecare zi eutyrox 75mg. Am TSH 3.05, T4 1.3 si T3 2.3. Mi sa facut si un EKG si era bun. Doctorita a spus ca trebuie tratata anemia si ca trebuie sa fac fier in vena de doua ori pe saptamana. Am fost sa fac injectia si mi sa facut foarte rau de la ea incat a trebuit sa se opreasca. A fost o adevarata criza care sa intensificat cand am ajuns acasa cu friguri si stare de rau. Doctorita a spus sa iau pastile de fier. Am luat doua zile ferro sanol duodenal una dimineata si una seara. Dupa doua zile intr-o seara am simtit o usoara furnicatura deasupra buzii si limba putin amortita. La putin timp a inceput inima sa bata foarte tare de credeam ca asta e sfarsitul si cand imi controlez tensiunea era 17 si pulsul 120. Eu de obicei am tensiunea 10 -11. tensiunea 10 -11. t o criza puternica cu ameteli, dureri de cap, urechi infundate, frisoane, palpitatii, oboseala si respiram greu. Am fost la urgenta am stat toata noaptea pentru investigatii. Iar EKG si era totul bine, Toate analizele bune doar cele legate de anemie si tiroida. Dupa o noapte la spital am iesit dimineata si doctorul a spus ceea ce eu stiam deja doar ca a fost si hipertensiune. Dupa cateva zile am inceput sa reiau pastilele de fier si la 2 ore dupa ce iau pastila o noua criza exact ca cea precedenta doar ca palpitatiile erau mai usoare si tensiunea se ridicase pana la 14. Am incetat sa iau pastile de fier si mananc alimente care contin fier. Pe 27 Mai am o programare si la ginecolog ca vad ca au inceput si dereglarile de ciclu, iar pe 3 iunie am programare la cardiolog pentru un lung EKG. De atunci am vazut ca cam la doua zile ma apuca aceste crize si tensiunea incepe sa se ridice doar ca nu trece de 14. Sincer acum am senzatia ca corpul meu este mereu in alerta. Aceasta problema de sanatate nu imi da pace. Ce credeti ca ar trebui sa fac in continuare? Cum sa iau pastilele fe fier fara sa imi vina rau? Eu nu am avut pana acum probleme de tensiune si mentionez ca nu fumez nu beau alcool si nici cafea nu pot sa beau ca imi vine rau de la ea. Am si pierdut in greutate ca nu reusesc sa mananc bine am 56 de kg. Doctorul de la urgenta a spus sa maresc doza de eutyrox la 100mg. Ce sa fac? Imi puteti spune ce poate fi? Multumesc anticipat.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un dispozitiv imprimat 3-D ce poate detecta rapid anemia
  • Aplicația pentru smartphone care depistează neinvaziv anemia
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  • Analize pentru anemie
  • Când suspectezi că ai anemie? Cum se manifestă anemia?
  • Ce indicii oferă localizarea durerii de cap
  • Modalități de a trata durerea de cap fără medicamente
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  •