avort spontan, infectie, sangerari in cantitati mici

14-11-2011
Name87
Nu este medic/terapeut
Name87
Buna seara!
In urma cu aproximativ 2 saptamani, pe 31 octombrie, a trebuit sa ajung pentru 'o curatare' in urma unui avort spontan datorat unei infectii.Pe data de 6 noiembrie, dl.doctor mi-a prescris un tratament pentru o infectie si raceala, asta am inteles ca ar fi diagnosticul, doar ca din motive personale(financiare ) nu am putut incepe acest tratament in scurt timp.Pe data de 12 noiembrie am inceput sa am sangerari in cantitati mici, de culoare mai inchisa, oarecum maronie, chiar am eliminat mici 'firisoare de tesut' sau... nu stiu exact ce.
In data de 14 noimebrie. acest proces de sangerare si-a pierdut din intensitate chiar oprindu-se.
Initial, crezusem ca isi facuse aparitia menstruatia, datorita faptul ca am avut simptome specific premenstruale.
Tratamentul prescris de dl.doctor l-am achizitionat in aceasta seara, dar nu stiu cand sa il incep.Nu cunosc in mod special aparitia acesto 'sangerari' timp de 2 zile As dori daca se poate, o parere, o idee.
Multumesc anticipat!
O seara placuta in continuare!
12 comentarii
0
15-11-2011, ora 14:30
amalia cristina
Nu este medic/terapeut
amalia cristina
Daca ai avut contact sexual, ai putea sa fii insarcinata.Acele mici scurgeri maronii, inseamna ca 'te-a insemnat', mai ales ca aceste scurgeri s-au oprit deja.Sau poate esti racita jos, te doare la ovare?Ar trebui sa incepi acel tratament cat mai repede, o astfel de raceala, netratata la timp, poate duce la alte urmari mai grave, doamne fereste.
0
15-11-2011, ora 18:21
Name87
Nu este medic/terapeut
Name87
Am avut contact, dar nu cred ca as putea sa fiu insarcinata.Stiu ce-am facut.Dl.doctor mi-a spus ca am si o mica infectie si o raceala la ovare.Deci, inclin sa cred ca de la raceala.Ma mai doar ovarele, da...
Multumesc pentru parere!
0
15-11-2011, ora 18:47
Name87
Nu este medic/terapeut
Name87
Inca un lucru as dori sa mai intreb... dna farmacist mi-a dat doar 8 plicuri de femigin B deoarece nu mai avea si mi-a spus ca pot dizolva 1 la 1 litru, impart cantitatea de solutie in 2.Intrebarea mea este, spalaturile se fac si dimineata si seara? Din cate imi amintesc, dl.doctor mi-a spus dimineata si seara.M-am informat pe internet, iar aici spun doar 1 data pe zi.Chiar vreau sa fiu lamurita.
Multumesc!O seara buna!
0
16-11-2011, ora 11:13
amalia cristina
Nu este medic/terapeut
amalia cristina
am luat si eu femigin prafuri, dar imi faceam decat seara spalaturi, si sa te speli innainte, sa fii curata.Nu ti-a dat si niste ovule?
0
17-11-2011, ora 10:27
Name87
Nu este medic/terapeut
Name87
Ba da, mi-a dat cervugid.Merci pentru raspuns!
0
27-01-2012, ora 12:32
Name87
Nu este medic/terapeut
Name87
Buna ziua... din nou!

As avea o nevoie de o lamurire, daca se poate...
Este a doua luna de cand am inceput sa iau anticonceptionale Karissa.Am fixat ora 12.30 ora la care iau pastila...doar ca au mai fost dati in care nu o luam la 12.30 fix. intarziam cateva minute.. cel mult 30 de minute.Am avut un contact neprotejat ;se poate sa raman insarcinata daca intarzii sa o iau ??MENTIONEZ ca NU AM UITAT sa o iau in fiecare zi de cand am inceput!!!

Multumesc anticipat!
O zi buna in continuare!
0
27-01-2012, ora 12:50
Name87
Nu este medic/terapeut
Name87
Inca un lucru... din cate am inteles, este indicat ca ora la care sa fie luate anticonceptionalele. sa fie apropiata de ora de culcare.. este adevarata aceasta ipoteza??
Daca este adevarat, incepand de luna viitoare voi scht imba ora si le voi lua aproape de ora de culcare...
0
01-08-2012, ora 11:23
Name87
Nu este medic/terapeut
Name87
Buna ziua !

Am si eu cateva nelamuriri.Iau anticonceptionale Karissa (date de dl.doctor), am facut o pauza, iar acum le-am reluat.
Am inceput o noua folie luni pe..23 iulie doar ca... in doua seri ( nu imi amintesc exact care), dar nu au fost seri consecutive... am uitat sa le iau, dar le-am luat a doua zi... in jur de ora 10. Eu am fixat ora 12.Nu stiu daca mai sunt eficiente si sigure in protectie in acest caz.
As fi dorit sa am un contact neprotejat in zilele urmatoare, dar imi este teama ca ar putea sa nu mai fiu protejata.
Ce ma sfatuiti sa fac ?
Multumesc!
O zi buna !
0
01-08-2012, ora 13:46
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
deci daca nu ai depasit 12 ore de cand trebuia sa le iei si nu le-ai luat nu e problema poti avea contact neprotejat, daca insa ai depasit 12 ore se impune rotectie suplimentara deoarece acestea nu si au facut efectul. daca ai luat 7 pastilute de la ultima pastiluta pe care ai utat sa o iei inseamna ca esti protejata si poti avea conatct neprotejat daca au trecut mai putin de 7 zile te sfatuiesc sa folosesti prezervativul. intotdeauna trebuie protectie 7 zile cand uiti o pastiluta mai mult de 12 ore. te pooop.
0
11-08-2012, ora 21:15
Name87
Nu este medic/terapeut
Name87
Buna seara din nou !

Incepusem un blister de Karissa... dar le-am intrerupt din motive personale.La vreo 2 zile dupa ce le-am intrerupt am inceput sa am niste pete pe chilot, dupa a inceput o usoara sangerare.Am avut si dureri abdominale asemanatoare cu cele din perioada menstruatiei, plus greata, stari de rau, usoare dureri de cap...Miercuri seara am avut un contact neprotejat...dar nu a terminat in mine.am avut grija.Pentru a inlatura orice dubiu am facut si un test de sarcina vineri seara.A iesit negativ, bineinteles, in schimb nu am scapat de starile de rau.Am luat si Postinor-2 pentru orice eventualitate, ce-i drept astazi la ora 13.30.Dupa ce-am luat prima pastila. usor, usor starile au inceput sa dispara, mi-a revenit si pofta de mancare.
Tot ce nu inteleg e ca... inca mai am sangerari, sunt precum menstruatia am mai spus, dar nu abundente.
Ce explicatie se poate gasi pentru acest fenomen.
Astept un raspuns.Sper sa primesc.

Seara buna!
0
11-08-2012, ora 23:17
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
dereglare hormonala!
0
27-02-2013, ora 21:28
Name87
Nu este medic/terapeut
Name87
Buna seara !


Am niste senzatii ciudate, senzatie de balonare uneori, simt ca ma satur repede cand mananc, ma simt plina, am dureri de abdomen in partea inferioara, dureri de ovare uneori, simt nevoia sa merg des la baie, am fost chiar si deranjata la stomac 1-2 zile, nu am libidoul ridicat, aceste simptome fiind declansate in ultima perioada, cu precadere in ultimele zile...Ar putea corespunde aceste simptome cancerului ovarian ??
As dori sa aflu o parere momentan, oricum doresc sa fac niste analize ulterior!

Multumesc!
O seara buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul