Bebelusul meu are 4 luni si am intimpinat dificultati in timpul alaptarii la sin

28-09-2018
CrisLica
Nu este medic/terapeut
CrisLica
Bebelusul meu are 4 luni, il hranesc doar la sin, imi este foarte dificil sa gasesc o pozitie corecta sau potrivita pentru el ca sa manince calm si fara lacrimi, de cite ori maninca de atitea ori este foarte agitat si da din miini si din picioare deodata ce il pun in pozitia culcata sau il iau in brate si il sprijin sa il alaptez asezata, imi este foarte greu ca pina la urma trebuie sa il iau cu totul in brate sa incep a merge prin camera, (deja incep sa dansez) dar ca sa stea mai calm! Cum pot sai sustrag atentia sa manince linistit ?
1 comentarii
0
28-09-2018, ora 10:00
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna dimieata
Nu trebuie sa desfasurati, in timpul alaptatului, nici un program artistic, pur si simplu puneti sugarul la san in pozitia corecta si lasati-l linistit sa suga alternativ de la fiecare san. Pentru mai multa siguranta adresati-va medicului Dvs. de familie si puneti copilul la supt in cabinetul sau. Daca pozitia nu este corecta impreuna veti corija acest lucru.Sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Caracteristicile laptelui matern
  • Alimentația mamei în perioada alăptării
  • Sfaturi pentru alăptarea la sân
  • Pompele de sân
  • Alăptarea și cofeina
  • Tehnici și poziții de alăptare
  • Probleme des întâlnite în alăptare
  • Alăptarea în sarcină
  • Alăptarea după cezariană
  •