Candidoza in mai multe zone, tract urinar, ureche, mancarimi zona anala

08-04-2013
drerd
Nu este medic/terapeut
drerd
Datorita unui ganglion inghinal umflat, am facut un test de recoltare secretii de pe tractul urinar si analiza urina si mi s-a descoperit candidoza sensibila la fluconazol. In acelasi timp cu ganglionul umflat, mi-au aparut si cateva bubite rosii la baza penisului.
De asemenea mai am si mancarimi ale anusului si a zonei dintre scrot si anus. In aceasta zona sunt niste puncte albe si apar niste coji, care provoaca mancarime si rani daca ma scarpin.

Acum cateva luni mi s-a descoperit candida si in ureche, dar am neglijat-o.

Am luat fluconazol 400 mg in prima zi, apoi 200 mg a 2-a zi, acum am facut pauza, deoarece am inteles ca ataca ficatul.

La ce medic sa merg, ce specializare, pentru un tratament corect ?
3 comentarii
0
08-04-2013, ora 19:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ drerd

Mergi la medicul tau de familie si ori iti da el tratamentul direct, ori o sa iti dea o trimitere catre alt medic.
0
08-07-2013, ora 17:36
drerd
Nu este medic/terapeut
drerd
Nu am incredere in medicul meu de familie, ma intereseaza specializarea necesara ca sa ma pot duce la un cabinet particular.
0
12-07-2013, ora 20:46
stea de mare
Nu este medic/terapeut
stea de mare
dermatologie!!
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Ginecolog sau Urolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Întreabă un doctor acum!
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum să te ferești de candidoză
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.