carcinomateza cu ascita, metastaze osteolitice, ficat tumora

25-04-2008
gabitoni
Nu este medic/terapeut
gabitoni
am o mare problema : tatal meu a fost diagnosticat cu cancer, acum o saptamana(are 58 ani, el locuieste in Hunedoara, fiind internat in Spitalul Municipal din Hunedoare)
Pe biletul de externare este scris:
diagnostic 1: TU (pancreatica?_ cu metastaze hepatice si multiple me
diagnostic 2: TA osoase. metastaze peritoneale cu ascita hemoragica
diagnostic 3 : fractura spontana cu clavicula dreapta pe os patologic

Va rog mult sa ma ajutati. Doctorul nu i-a dat multe sanse de trait, dar am nevoie de alta parere si tratament.Trebuie sa va spun ca are niste dureri foarte mari, cervicale.
I s-a facut si tomograf, rezultatul :
ficat tumoral
carcinomatoza peritorinala cu ascita
metastaze osteolitice lombare si pelvine
adenopatii tumorale retroperitoneale

Va rog mult sa ma ajutati.
Inca nu face nici untratament..orice sfat este tare bineveni
3 comentarii
0
26-04-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Situatia este intr-adevar foarte grava, cancer cu metastaze generalizate.Tot ce se mai poate face este prezentarea la un medic oncolog care sa-l urmareasca si sa ii prescrie un tratament pentru durere, ca sa-si poata trai restul de viata care ia mai ramas in demnitate.Imi pare rau daca am fost cam dura dar trebuie sa stiti care este realitatea.Va doresc multa putere
0
27-04-2008, ora 00:00
robi.irina
Nu este medic/terapeut
robi.irina
Situatia nu este deloc roz in cazul tatalui tau, imi pare foarte rau pentru ca si eu ma confrunt cu o situatie asemanatoare, si te inteleg perfect, este vorba de mama mea care la sfirsitul luni ianuarie a fost diagnosticata de cancer cu denumiri asemanatoare ca tatal tau a fost si operata dar dupa operatie situatia sa inrautatit, am urmat 15 raze la oncologie, trebuia 20, dar nu a rezistat, acum facem un tratament homeopatic la recomandarea cuiva, si un pic este mai bine, in sensul ca ea deja luat calmantele puternice de la oncolog si acum a renuntat la ele ca are dureri suportabile.Daca mai doresti detali scriemi pe adresa de email;-. iti doresc multa putere sa infrunti realitatea dura, ca si eu fac la fel, cind ma culc seara imi fac tot feluri de sperante ca mami se va face bine, eu cred ca depinde mult si de bunul Dumnezeu, minuni sau mai intimplat.
0
28-04-2008, ora 00:00
gabitoni
Nu este medic/terapeut
gabitoni
Hristos a Invita
multumesc pentru raspunsuri!
Robi.irina- ti-am trimis un emial pe adresa yahoo
am primit un mesaj cu beneficiile sucului Noni.am mai incercat cineva?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.