Ce fac oamenii care nu se pot vindeca sau ameliora de o boala psihica ?! | Forumul Medical ROmedic

Ce fac oamenii care nu se pot vindeca sau ameliora de o boala psihica ?!

152 comentarii 1 2 345 6 ÃŽnainte ›
0
04-05-2015, ora 19:03
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Eu zic si am zis altceva, nu cred in acele relatari de nici o culoare ! Deci nu cred ce spun altii, ce scriu altii, daca tu crezi, e okey. Eu ti-am zis ce vreau ca sa cred !
0
04-05-2015, ora 19:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Exista o zicala la spanioli: Nu da o prajitura celui ce nu are gura.
0
04-05-2015, ora 20:15
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Si totusi, acele relatari au fost luate in serios de medicii si asistentii care au fost de fata, si au dus la o studiere mai amanuntita a fenomenului...E un fenomen ce nu poate fi ignorat, sunt prea multe cazuri de genul in toata lumea, nu e ceva izolat.

Culmea ironiei o reprezinta faptul ca Iisus ne si spune in evanghelie ca oamenii nu vor crede chiar de s-ar intoarce cineva din morti sa le spuna.:))
0
04-05-2015, ora 20:35
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Costy, daca totusi te hotarasti sa o faci, poate ne anunti si pe noi cu cateva zile inainte, sa urmarim si noi stirile de la ora 5. :))
0
04-05-2015, ora 21:04
Eduard48
Nu este medic/terapeut
Eduard48
Nu te ingrijora ca ar face Costica asa ceva.
Omu-i suparat ca trebuie sa invete, Isus ce treaba are?de ce nu face el asta in locul lui?asta intelege el divinitatea.Sa vina EL sa rezolve absolut tot.
I-as spune- Parabola Talantilor-, dar ar fi in zadar, are o capatina prea tare Costache.
Acum ca are cu cine taifasui cred ca se simte ceva mai bine
0
04-05-2015, ora 23:02
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Mai, ideea este in felul urmator, daca nu se intampla ce am zis eu sau ceva de genul nu cred in nici o divinitate ptr ca daca ar fi si nu ma ajuta cu nimie in viata asta, degeaba ar fi si deci nu mai conteaza ca e sau nu e.
Pai tie Eduard ti-e usor sa vorbesti, sau vorbesti ca si cum omul e sanatos si nu invata, daca ai depresie de ti-e rau mereu, trist, nefericit, dormi in prostie intr-un somn patologic si nu unul normal, nu ai chef de nimic, sa te vad eu cum inveti ?!
Si daca nici sanatate nu a dat acea divinitate dar nici nu ajuta invers, pei ce-i acilea ? E aiurea rau.
Si iar vorbesti aiurea tare, eu am colegi de forum cu care discut de mult pe messenger, am patru prieteni f buni cu care ma vad f des, doi din ei aproape zilnic, al treilea odata pe saptamana si al patrulea la fel, aici doar am prezentat problema ca doar e dorum de boli psihice, nu ca n-am cu cine discuta, poate tu n-ai.

Si da, daca se intampla ce se intampla, o sa va informeze un coleg de forum care o sa stie cand s-a intamplat, asta daca mai e cazu ca oricum ptr mine nu cont decat sa scap dracului de suferinta asta interminabila la o adica daca nu reusesc sa o tratez.
Zilnic tristete, zilnic suferinta sufleteasca, simtamant de neimplinire, neumultumire ca nu am realizat ce am vrut in viata, somn patologic, rau general urat, anxietate, pesimism, o tampenie.
Oricum am fost azi la stimularea transmagnetica si cucu, nu e nici o treaba, mai fac 9 sedinte ca sa ma conving, deja...simt ca iar vine raul depresiv urat de azi de cand a iesit si ultima urma de Cipralex care si ala facea rau in alt fel de nu se putea.
Un fel de doua feluri, am facut rost de Doxepin si Amitriptilina care nu mai luasem sa vedem cum va fi, dar dupa sedintele de stimulare.
0
04-05-2015, ora 23:24
Eduard48
Nu este medic/terapeut
Eduard48
Mai Costache tu dai cu medicamente mai rau cum dau altii paharele pe git.
Daca simti ca nu poti invata la ce te-ai mai apucat de studii?
Tu te astepti ca de la o sedinta sa zburzi de veselie?poate ai actionat pe dos si uite cucu nu mai cinta.
In ce consta stimularea transmagnetica?
Da, vad ca nu ai cum sa intelegi tema despre Divinitate, deci nu are rost sa irosim timp.
0
05-05-2015, ora 01:58
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
M-am dus la studii in 2013 crezand ca daca schimb mediul e mai bine, plus ca ma asteptam ca in timp sa-mi revin cu un eventual tratament bun, nu ma asteptam ca raman asa.
Nu ma astept de la o sedinta sa zbor de bucurie, de aia mai fac inca 9 ca sa imi dau seama daca merge sau nu, deja dupa 5 cam iti dai seama daca o ia sau nu.
Cu mediamentele trebuia sa dau ca nu mergea nici unul dupa ce le luam ca la carte 4-5 saptamani, asa ca am testat mai departe si altele, nu e normal ? Decat sa mor ca prostul din prima, mai bine am luptat sa nu se ajunga acolo tot sperand la un tratament potrivit.
Si iti zic eu ca eu am rezistat eroic, altii in situatia asta de mult se duceau dincolo, mai ales ca majoritatea-s impulsivi, nu prea judeca cand face acel gest, se joaca ca, cu un smartphone care "aaa ia sa-l arunc eu ca n-ar fi bun".

Cu divinitatea ai dreptate, nu inteleg ce intelegeti voi deci sunt inutile explicatiile.
0
05-05-2015, ora 08:38
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Eroii lupta pana la capat, nu se dau batuti... :)) Asa ca tu esti un semierou, ca sa nu zic las.
0
05-05-2015, ora 13:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Am aflat astazi ca faptul ca ameninti de ani si ani ca te sinucizi sunt simptome de isterie.

Studiaza Isteria.

Tot dupa atatia ani scrii pe alt topic ca te masturbezi de 3 ori pe zi, zilnic, si te miri de ce nu trece depresia si anxietatea cand tu iti secatuiesti hormonii.

Poate au si ceilalti sfaturi. Iti voi raspunde tot medical pe topicul tau cu pricina.
0
05-05-2015, ora 13:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dr. T

Dupa 40 de ani Isteria incepe sa se atenueze spre disparitie.
0
05-05-2015, ora 13:52
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Eu i-am mai zis ca de la masturbare i se trage... Daca e labagiu ce sa-i fac... :))
0
05-05-2015, ora 14:19
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
Abstinenta sexuala ajuta la amelioararea depresiei.
Chiar sunt medicamente pentru ameliorarea stari de dorinte sexuale, incearca si nu ai sa regreti.
0
05-05-2015, ora 15:27
Eduard48
Nu este medic/terapeut
Eduard48
Care va sa zica esti luptacios mai Costica.
Te-ai luptat sa iei felurite medicamente, te-ai luptat cu placerea masturbindu-te si te-ai luptat si sa nu accepti latura Divina.
Dupa 40 de anisori o sa fii cam istovit ba de una, ba de alta, dar macar scapi de isterie :)))) daca exista.

Fii luptacios, poate n-ai epuizat toate resursele
0
05-05-2015, ora 18:00
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Ma, eu zisesem dincolo ca nu vreau pareri de la astia ca voi care sunteti antisex, am specificat ! Stiu ca la voi sexul e ceva ca o otrava dar n-am condamnat, fiecare gandeste cum doreste.
Ca de acolo se trage totul ca tampenii din astea care nu au nici o treaba cu asta, eu am stat abstinent un an jumate cand depresia era mai grava ca acuma, deci n-are nici o treaba, era pe dos, de la depresie nu mai mergea nici asta.
Sa dea pareri aia care sunt sanatosi si fac lejer de 1-2 ori pe zi nu conteaza cum, de exemplu si oameni la 70 ani declara ca odata pe zi ar face fara probleme daca ar avea cu cine deci asta e, damite la tinerete, doar la voi pofta e inhibata fie de boala fie de medicatie. Unii au gagici, altii se duc la curve, altii fac si singuri, nu conteaza in caz ca ai dorinta, e ceva normal, e o placere pe care vrei sa o simti asa cum ai manca o prajitura buna sau vezi un film.
Din contra unii sunt la polul opus, relatia lor doar pe sex se bazeaza si in caz ca vreunul din ei nu mai corespunde, se destrama relatia chiar daca se inteleg f bine in restul, cu asta nu-s nici eu deacord, adica asa de important e ptr ei sexul si capul le e doar acolo si nu au nici o depresie facand sex de ieseau flacari.
Ca exemplu am un prieten de familie care are peste 65 ani, credeti-ma ca m-a zapacit, orice discutie la el duce catre sex, discutam de nu stiu ce misiune spatiala si el zice "ahaa si sa nimeresti cu nava dirct in pi.da, m-au luat nervii instant ! Deci sunt si din astia exagerati si foarte multi inca.
Eu sunt la mijloc, voi la polul minus, ei la polul plus.
Am intrebat atatia medici si au zis ca nu de acolo se trage.

Si am spus dincolo ce si cum, ti-am explicat Clara cum merge ca merge aiurea totul, daca poti sa intelegi bine, daca nu, asta e.
Unul din neurotransmitatori inca mai exista pe acolo si cred ca Norepinerfina si de aia mai merge dar defectuos.

Clara tu chiar nu ai minte ? Cum adica amentint ca si cum am santajat sau cum ?! Nu stiu, degeaba ai facut facultatea aia ca parca n-ai facut-o, ma faci sa te jignesc ! Cine ameninta vrea avantaje, eu nu am cerut de la nimeni nimic, daca cineva are cancer si e in ultima faza si zice ca se duce dincolo, e amenintare ? Doar ca pe forumul de asa ceva spune ca din clipa in clipa il pandeste asta ? Nu inteleg gandirea ta.
Batea vecinul in teava in Feb 2013 cand eu pisam pastilele in aia de usturoi la 12 noaptea, deci pe cine amenintam ?! I-am zis unui coleg de forum cu care discut mereu doar ca idee, starea era groaznica, nu mai trecea dar luasem putin Cipralex si a mai trecut dupa 2 luni in care ma adusese la nebunie.
Tu daca esti bine si ai avut noroc de trat care merge, sigur ca nu intelegi ! Ti se pare aiurea, de fapt voua astia care vi se parea ciudat am impresia ca va simtiti prea bine, altfel nu va mai mirati atat, si de fapt e cam corect ca in viziunea voastra un om vrea doar sa santajeze sau sa impresioneze cu gestul ala ptr ca la starea aia de cat de cat bine n-ar avea motive reale sa faca asta.
0
05-05-2015, ora 18:38
Eduard48
Nu este medic/terapeut
Eduard48
Vezi doar in alb si negru, nimeni de aici nu-ti vrea raul.
Dintre toti cred ca domnita Clara, tine cel mai mult la tine si te suporta asa gura sloboda.
Fii mai relaxat macar in exprimare, poate iti revii intr-o zi, curind
0
05-05-2015, ora 19:42
david90
Nu este medic/terapeut
david90
@costy: Dar tu chiar crezi ca medicii le stiu pe toate, sunt cunoscatorii adevarului absolut?!
Citeste pe net despre masturbarea excesiva, cauta surse in limba engleza, ca nu noi romanii facem cercetare... Tot ce e in exces dauneaza grav sanatatii...
Uite, ca idee, se recomanda maxim 2-3 ejaculari pe saptamana, daca vrei sa nu ai probleme.

p.s. Si nu ne mai freca atat la icre cu suicidul, fa-o odata si gata, daca viata e de rahat! Sau n-ai sange in veioza?! :))
0
05-05-2015, ora 19:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
David !
0
05-05-2015, ora 22:15
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Eduard, nu trebuie sa ma suporte nimeni, cine discuta cu mine discuta natural asa cum fac si eu, cine nu, sa fie sanatos, niciodata nu am fost adeptul prefactoriei.

In alta ordine de idei cu masturbarea depinde ce inseamna excesiv, sau sexul in sine, pana la urma organismul spune cand, de ex cand mananc Nutella cu paine, dupa 1-2 zile deja nu-mi mai place, deci apare automat blocada si nu mai mananci.
Ca mancam in prostie in 2010 ca aveam nebunia cu anxietatea, aia era deja defectiune, nu punem.
Sti cand simteam ca e abuz la sex ? Asta vara cand de la Moclobemida aveam pofte si de 6-7 ori pe zi, acolo nu mai mergea, singur am oprit ala ca oricum nu facea nici bine si ma si epuiza cu sexul, nu umbla la stare in rau, doar ca devenea un efort mai ales ca nu terminam repede si deja ma enerva.

Cu sangele in veioza cred ca se inneaca veioza de tot de cat singe e, insa stai sa vedem cum e cu terapia asta ca azi de rau nici nu m-am dus, am amanat ptr maine, cum vor merge Doxepina, Amitriptilina si Imipramina ce am de testat, noroc ca astea au fost ieftine.
A venit azi un prieten la mine si ma simteam ca dracu la general.
Davide te duci ma la facultate ? Ce ai hotarat pana la urma ? Sa stii ca programarea e frumoasa dar si banoasa la o adica, cand ma simteam mai bine stateam noptile si nu ma mai saturam de programat ! Ma pasiona, apareau situatii noi, aveam satisfactie cand reuseam.
Desi nu de la facultate am invatat ci de la unul din prieteni care e mare programator sef, m-a invatat baze de date si mi-a placut, de exemplu sa afisezi numele muncitorilor care locuiesc in Bucuresti si au salariu cu cel putin 20 % mai mare ca cel minim din depatamentul lor, trebe prin scriere de cod sa afisezi ce ti se cere dupa ce intital ai populat baza de date cu tabela angajat, tabela salarii si asa mai departe, ti-am dat un exemplu sa-ti faci o idee.
Crede-ma ca e al dracului de complicat, nu e cum pare, se iau salarii si de 1500 Euro pe astea.
Si eu in loc sa ma bucur si sa pot invata ca lumea, am mari prob de la depresie.
0
08-05-2015, ora 17:23
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Este si dilema artistului ateu :

...i've been kicked around
Since I was born.
..
Life goin' nowhere,
somebody help me.
Somebody help me, yeah

Stayin alive, stayin alive
Ah, ha, ha, ha stayin alive
Stayin alive

Pe de alta parte:
...
Got the wing of heaven on my shoes
I'm a dancing man and I just can't lose.
You now it's allright. It's ok.
I-ll live to see another day.
And you may look the other way.
..

Stayn' alive - Bee Gees (lyrics)

https://www.youtube.com/watch?v=_Vj092UgKwQ


Altfel sunt de parere ca niste marijuana sau un strop de cocaina (ca dopaminergic, euforizant) ar putea sa te scoata din starea asta ! :)
0
08-05-2015, ora 19:49
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Ce zici tu e o tampenie ! Nu vreau sa ajung sa iau alea ca sa ma simt bine, doresc sa ma simt bine natural cum eram acum 22 ani, atat.
Eram vesel, binedispus, optimist, pus pe glume, aveam chef de de toate, o stare buna si placuta la general, fara frici, fara rauri, fara ganduri de suicid, fara nici o cocaina si nici o iarba.
Ca am testat un halucinogen si atunci numit Toluen (o hidrocarbura aromatica) asta e altceva si, ca mi-a placut ce am simtit si ca amuzament doream si aia pe langa celelalte insa faceam foarte rar sa zic 3 zile la 6 luni-1 an, dar l-am testat fara sa stiu ce face, pur si simplu imi placea cum miroase si am tras si eu din mirosul ala, intamplator am aflat ce face, insa starea era stabila permanent.
0
08-05-2015, ora 20:41
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Nu e nici o tampenie, Dumnezeu a lasat plantele de canabis, coca si alte liane care contin DMT (*dimetiltriptamina- practic serotonina pura cu molecula mica care trece prin bariera hemoencefalica), ca sa fie folosite cu intelepciune, adica la momentul potrivit si in dozele care trebuie (adica MICI) !
In anii '50-'60 era plin in farmacii, drogherii, chiar si la fizerii se vindeau o multime de extracte din marijuana si cocaina pt greturi si diverse simptome ! Numai ca erau prea bune si industria farmaceutica a fabricat o multime de replici (destul de nereusite) ale celor 3 substante pt care au putut sa isi scoata brevete de inventie !

Nu degeaba americanii care sunt deseori f prosti dar si destupati la minte uneori, olandezii si alte natii au lasat consumul de marijuana liber in tarile lor !
Medicamente pe baza de THC (tetrahidrocanabinoizi) existau demult in America dar si in a;lte tari, asa ca era un nonsens interzicerea folosirii plantei de baza !
0
08-05-2015, ora 22:58
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pentru distractie nu sunt nici eu contra in doze mici la o adica dar nici aia mereu ci din cand in cand, dar nu rezolva problema medicala ! Mai ales ca am auzit cum ca iarba in timp duce la depresie ca probabil este un relaxant ca si benzodiazepinele cumva, plus ca si costa mult pana la urma, e 60 Lei gramul din care ai cam 3-4 doze normale.
Iar coca se spune ca e si neurotoxic, acuma nu stiu in ce doze, plus ca efectul mai mult de 30 min nu tine, ce faci ? Stai in perfuzie cu coca 24 din 24 ?
0
12-05-2015, ora 14:37
marian54
Nu este medic/terapeut
marian54
cum e, costy - ceva semne incurajatoare cu ultimul tratament ? bafta !
0
12-05-2015, ora 15:54
marian54
Nu este medic/terapeut
marian54
altfel, neavand posibilitatea de a urmari constant ceea ce se posteaza, parcurgand istoricul nu pot sa-ti spun decat ca n-are rost sa te consumi pt ceea ce unii, mai prosti din fire si nefiind constienti UNDE se afla, vin cu diverse glume cinice de 2 lei.
drama fiecaruia nu constituie sursa de misto-uri cretine. suntem aici pt ca SUFERIM, cum multi ( din cei de "afara" ) nici macar nu au cea mai vaga idee.
asa ca, istetii astia "glumeti" ar trebui in primul rand sa-si dea seama ca-si posteaza replicile sarcastice ( in opinia lor ) si sclipitoare pe forumul "TULBURARI PSIHICE" si ca nu distreaza pe nimeni. daca sunt asa intelighenti si de succes, facebook-ul le sta la dispozitie pt like-urile dupa care jalnicele lor ego-uri tanjesc. sa le vedem acolo tupeul, incepand ceva de genul "buna, sunt x, am probleme la mansarda si am venit sa va distrez cu glumele mele de rahat "
0
12-05-2015, ora 16:39
david90
Nu este medic/terapeut
david90
@marian54: Poate nu ai luat in considerare posibilitatea ca sarcasmul sa vina exact din partea unora care au 'suferit' exact ca voi, dar s-au trezit la realitate la timp si si-au dat seama ca 'suferinta' lor psihica este incomparabila cu cea a unui bolnav de cancer in faza terminala, sa zicem, a carui suferinta este atat fizica (virgula) cat si psihica.Cu alte cuvinte, unii dintre noi, mai trecuti asa prin probleme, suntem chiar indreptatiti sa-i mai 'tragem de urechi' pe semenii nostri plangaciosi, scopul fiind acela de a-i scoate din 'somnul cel de moarte', cum ne spune chiar imnul national.

P.S. Nu va ajutati in niciun fel plangandu-va de mila reciproc pe forum, spunandu-va unul altuia cat de mult 'suferiti' si cat de DE RAHAT e viata pe care o traiti.Treziti-va!
0
12-05-2015, ora 17:37
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
David, repet, tu nu esti indrepatatit de nimic atat timp cat tu ai cel mai naspa simptom al depresiei si anume anhedonia care nu e tratabila, da, ai scapat de cele tratabile ca nu le-ai tratat la timp si ai dat in ceva mai rau, deci suferi in continuare si mai tare fiind un om fara emotii si nu ai viata, dar si daca te-ai fi vindecat tot nu se compara situatiile, unu scapa, altu nu scapa ! Chiar nu suporta comparatie in nici un caz.

Si ptr ce e forumul daca nu ne zicem problemele ? Zicem cu ideea ca s-ar gasi solutii cumva unul vine cu o idee, altul cu alta.
E ca si cum zici 'nu va mai duceti la bodega sa beti', pai tocmai de aia te duci acolo, sa bei, sau la scoala sa inveti.
Se prinde experienta, mai e si tema de studiu, ce simte unul, ce simte altul, cum gandeste, si asa mai departe, afli despre oameni tot felul de chestii pe care in alte parti nu le auzi.
Eu intram aici pe langa problema mea si pur si simplu sa vad ce gandeste si ce simte omul, imi placea sa cunosc lucruri noi pur si simplu, deci din multe motive se discuta aici.
Chiar la domenii total paralele cu problema mea citeam f atent topicuri intregi si imi placea sa stiu, deci David, dai si tu niste raspunsuri de nu se poate.

Marian, mai depinde si de nivelul intelectual al celor de pe forum, asta e cheia, cu cat omul e mai simplu cu atat vede lucrurile mai aiurea si e dezinteresat de cunoastere in general fie ca atinge problema lui sau nu acel subiect.
De exemplu in anul 2000 cand eu eram mult mai bine, era o fata de 27 ani care vroia sa se suicideze, ne intalnisem la psiholog, eram atent la ce discutau ei si pana la urma am priceput de ce si cum, mai ales ca aparent mi se parea o prostie ptr ca nu stiam dedesubturile, o teroriza ma-sa, nu o lasa sa aiba prieten si nimic, aparent ii ziceam sa plece de acolo ca putea lucra, ea nu pleca si apoi am priceput de ce, evident ca fata s-a aruncat de la et 8 al unui bloc in constructie de langa spital si nu am mai apucat sa o vad dupa un timp, dar dupa aia nu m-a mai mirat, deci a fost o experienta sa aflu, doream sa aflu.

Cu trat nu merge deloc nici cu magnetismul, am patit ieri ceva ciudat, trecusem printr-un loc unde il frecventam eu in 1992 cand ma simteam super, bai..am simtit ptr cateva secunde ca s-ar schimba starea si devine aia de atunci, insa f slab si a trecut, nu pricep ce s-a intamplat !
Am un sentiment de tristste si neimplinire ca nu am realizat ce am vrut in viata, o fi depresia, sau e pe bune mediul cauzator ?!
0
12-05-2015, ora 18:19
david90
Nu este medic/terapeut
david90
@costy: Sunt perfect indreptatit pt ca, desi sunt in starea in care sunt, nu imi mai plang deloc de mila, mi-am acceptat conditia si merg inainte.
Iar forumul evident ca pt asta este, pt a va spune problemele, pt a va sustine reciproc, dar nu pt a va plange de mila la nesfarsit.Cautati solutii, dar nu solutii miraculoase a.k.a. quick fix-uri(aici ma refer la medicatie), pt ca asa ceva nu exista in tulburarile psihice.Trebuie sa va ajutati singuri, in voi sta toata puterea de a va accepta si depasi conditia.

Bun, si in situatia in care nici magnetismul nu a dat rezultatul scontat, ce ramane de facut, urmezi si tu varianta aleasa de acea fata?
0
12-05-2015, ora 19:21
marian54
Nu este medic/terapeut
marian54
@ david, in primul rand nu pot decat sa te felicit sincer ca ai reusit sa treci "peste", ceea ce este o realizare enorma. dupa fotografie, esti foarte tanar, probabil 25+/-, asa ca ai viata in fata. mare grija insa la expunerile viitoare, ti-o spun ca unul care a avut o experienta similara, n-am invatat nimic din ea si dupa 10 ani de "turatie maxima" la munca m-a lovit iarasi, de data asta irecuperabil. daca as fi fost constient de marea probabilitate a recidivei, altfel as fi abordat totul. numai ca acum e prea tarziu. nu-mi permit sa-ti dau sfaturi, ia asta doar ca si posibilitate, ca se poate intampla. si ca nimic pe lumea asta nu merita sacrificiul.
in alta ordine, multi nu se mai pot scula din "somnul" asta, din pacate. nu prea mai tine de noi, de unii dintre noi. personal mi se pare titanic efortul lui costy, de a incerca 22 de ani ( o viata ! ) sa-si revina la vechea personalitate.
si cu siguranta nu scrie aici din dorinta de a cersi compasiunea cuiva. la general vorbind, citesti si treci mai departe. sau ajuti, daca crezi ca poti ajuta cumva. n-are rost sa ne ridiculizam/ironizam intre noi, ne ajung deja mizeriile pe care le servim zilnic de la cei mai mult sau mai putin "sanatosi la cap".
0
12-05-2015, ora 19:48
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Mie, sincer, nu mi se pare ca (virgula) costi ar fi incercat ceva in cei 22 de ani, in afara de acele 'solutii miraculoase' de care am amintit mai devreme.
Intr-adevar, nu are rost sa ne ridiculizam reciproc, uneori se mai intrece masura in aceasta privinta, dar unele ironii subtile cred eu ca sunt benefice.

Iar depresia este o afectiune atat de prost definita si tratata, incat nu ma mira faptul ca unii se chinuie ani de zile cu ea, tocmai pt. ca nu este tratata cauza.Depresia, de exemplu, poate fi o consecinta a altei boli, cum ar fi Sindromul de Oboseala Cronica.Adica, poti cadea in depresie fiindca ti-a murit catelul, purcelul, bunicul, mama, tata, etc, depresia asta avand cauza strict psihica, sau poti cadea in depresie fiindca te simti tot timpul obosit si fara chef de nimic, in cazul asta cauza fiind strict fizica, dar cu consecinte (indirecte) si asupra psihicului, iar fiecare situatie trebuie tratata in mod diferit, ceea ce medicii psihiatri nu prea fac, ei nu fac diferenta intre una si alta.
Adaugă un comentariu / răspuns
152 comentarii 1 2 345 6 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul