ceata pe ochi ajutor

19-08-2011
aylin
Nu este medic/terapeut
aylin
Buna seara in primul rand, sper sa pot gasi aici macar un sfat la problema mea care ma face sa sufar foarte mult.Mai precis, acum cativa ani am cazut pe gheata foarte tare si m-am lovit in zona crestetului.Pe moment, am ramas imobilizata, dar cand am reusit sa ma ridic am observat ca vederea mea este incetosata (la ambii ochi), .Partea ciudata acum este ca reuseam sa vad si clar dar cu ceva efort.Iar privirea clara nu o pot mentine decat putin, deoarece revine ceata.Deci este oarecum o combinatie, dar in care domina vederea in ceata.De atunci am consultat mai multi medici oftalmologi din Constanta, dar am primit numai raspunsuri insuficiente, unii spuneau chiar ca nu au mai intalnit un asemenea caz.Nu mi-au recomandat nici o invetigatie.Mentionez ca purtam si port ochelari in continuare(aveam +1 la ambii ochi, hipermetropie), dar vederea mea era clara inainte de eveniment, fara sa depun nici un efort.Acum, de cateva luni aceasta problema simt ca se agraveaza, efortul de a vedea clar este imens si ma dor foarte tare ochii.As vrea sa intreb acum, daca mai am vreo sansa ca vederea mea sa revina la normal?Voi merge la un alt medic recomandat de matusa mea, dar pana atunci sunt foarte panicata.Multumesc.
2 comentarii
0
19-08-2011, ora 09:46
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Pai, daca aceste simptome au aparut in urma loviturii la cap, ar trebui sa faceti investigatii in acest domeniu. Sa inlaturati CAUZA. Oftalmologii cauta doar boala de ochi sau scaderea vederii din cauza ochiului. Lovitura la cap poate sa dea si alte complicatii. Si e GRAV!! Chiar acum citiva ani, cind s-a produs trebuia sa faceti un control. Medicul de familie, daca ii spuneti exact cum a fost, va sti unde sa va indrume pentru investigatii.
0
19-08-2011, ora 11:24
aylin
Nu este medic/terapeut
aylin
Aveti dreptate, sper ca acum nu e prea tarziu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: