cum se pot stabili radacinile HPV?

17-08-2007
alcesta
Nu este medic/terapeut
alcesta
Acum cativa ani am fost infestata cu acest virus. Boala s-a manifestat doar extern, leziuni vaginale sau pe col nu au fost.De atunci am fost la foarte multi medici pt. a ma informa si am citit tot ce am putut despre acest virus ingrozindu-ma de fiecare data.Stiu ca este unul din factorii care favorizeaza cancerul de col si ca se poate transmite si dupa mai multi ani chiar si daca folosesti prezervativ cateodata.
Intrebarile mele sunt:
Tinand cont ca de atunci nu s-a mai manifestat, il pot totusi transmite?
Cum pot stabili daca este activ?
Anumite radacini sunt mai periculoase _am inteles_cum se poate afla radacina virusului?
Va multumesc foarte mult.
2 comentarii
0
19-08-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Ginecologul poate sa va recolteze o lama de la nivelul colului uterin, iar in anumite laboratoare de anatomo-patologie se poate face asa numita tipare virala, adica stabilirea tipului de tulpina, avand in vedere ca numai o serie de tulpini sunt cu risc. Avand in vedere ca nu au fost decat leziuni externe, e posibil ca virusul sa se fi eradicat complet. De obicei leziunile externe de tip papilomatos nu sunt produse de tulpini cu risc de malignizare; mai periculoase sunt tulpinile care determina cervicita cronica. Atunci se recomanda efectuarea mai des a testului Papanicolau, care indica gradul de risc al cervicitei, in functie de rezultat se poate face cauterizare sau conizatie.
Dupa efectuarea lamei si al testului Papanicolau, daca se exclude infectia acuta, se poate sa va vaccinati, intrucat exista vaccin impotriva tipurilor de virus papiloma periculoase. Se numeste Silgard (sau Gardasil in America). Desi pentru barbati infectia cu papilomavirus nu presupune riscuri, se poate vacina si partenerul.
0
19-08-2007, ora 00:00
alcesta
Nu este medic/terapeut
alcesta
Va multumesc foarte mult pt. raspuns.Daca mai puteti sa-mi acordati cateva minute: actualului partener ii pot transmite acest virus?imi este teama, nu as dori nimanui sa treaca printr-o boala venerica de acest gen si nici de altul;a fost singura care am avut-o si nu doresc sa periclitez sanatatea nimanui.
Multumiri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •