De ce adorm greu, dorm puțin și spre dimineață?Vreau sa dorm și eu normal | Forumul Medical ROmedic

De ce adorm greu, dorm puțin și spre dimineață?Vreau sa dorm și eu normal

07-06-2022
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Adorm greu, mă pun in pat la 1 și adorm lla 5, 6, 7 chiar 8 și dorm doar 3-4-5 ore.
De când sunt eu am adormit mai greu fiindcă îmi fac griji, mă gândesc la toate celea dar înainte dormeam cu quetiapina, de 50 mg adormeam in 1 ora, 1 ora jumate dar acum adorm foarte greu și dorm putin.Eu mi-am cam dereglat ciclul de somn că stau nopțile mai târziu dar acum vad că nu mai adorm nici la 3, 4 ci la 7 (de ex ieri) șia trezesc la 10-11.
Înainte cu aceeași quetiapina de 50 dormeam 10 ore, chiar mai mult dar acum ce se întâmplă?
Cum pot dormi și eu normal?Sa îmi reglez somnul?
De ce nu mai pot sa dorm cu quetiapina(totuși este un antipsihotic puternic ce se folosește și la somn)
Voi puteți sa dormiți?
Orice sfat sau sugestie e binevenit.
Vă mulțumesc anticipat ptr ajutor.
9 comentarii
2
07-06-2022, ora 07:17
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Pai e de la antipsihotic.Si eu la început de la risperidona dormeam 12 ore iar acum dorm cam 7 ore asa.Comunica I medicului lucrul acesta și poate te ajuta cumva.Poate ți da melatonina și și face efectul la tine.Asta n are ce sa ți facă rău.
1
07-06-2022, ora 21:28
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Trebuie sa iau 2 de quetiapina adică 100 mg cică
Eu mai fac și rispolept injecție de 50 mg.
1
07-06-2022, ora 21:56
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Nu știu eu n as lua atat antipsihotic doar pentru somn.Nu vrei sa încerci melatonina? Sau în cel mai rău caz niște somnifere?
1
07-06-2022, ora 23:06
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Cred că o să văd cum îmi e cu melatonina.Dar sigur nu interacționează și nu face rau daca luăm psihiatrice?Știi sigur?Doctorul mi-a zis sa iau 100 mg quetiapina pentru somn daca nu adorm.cu 50.
Somnifere mi-e frica sa iau ca dacă nu mai trezesc?Au fost cazuri cu somniferele astea
Doctorul mi-a mai dat Rivotril ptr somn la nevoie.E bun?Pe mine țin minte că mă cam amețea.Am luat de puține ori.
2
08-06-2022, ora 08:41
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Melatonina lua o prietena de a mea cu schizo care ia și ea tratament da ți seama.Deci nu cred ca interacționează.Dar întreba medicul cel mai bine.Cand te duci la el propune I acest lucru și vezi ce ți zice.
2
08-06-2022, ora 10:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Melatonina nu interactioneaza cu pastilele psihiatrice. Poti sa incerci. Daca nu merge, incearca Anxiar. Daca nu merge nici Anxiarul trebuie sa ceri somnifer. Nu ai ce sa faci.
2
08-06-2022, ora 11:09
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
La mine a mers foarte bine melatonina, GABA si Sedivitax, ca suplimente naturale. Cu conditia sa nu beau mai mult de o lingurita de cafea dimineata. Daca depasesc doza asta la cafea nu mai dorm noaptea.
0
09-06-2022, ora 20:12
360
Nu este medic/terapeut
360
Sedivitax l-ai luat la recomandarea doctorului ?
1
09-06-2022, ora 21:41
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Nu, dar mi-a mers bine. il iau cam 3-4 nopti consecutive maxim.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul