Deficit de atenție, lipsă de concentrare și de memorare

01-04-2019
Coco121
Nu este medic/terapeut
Coco121
Am o problemă de mai mult timp, nu ma pot concentra pe ceea ce am de făcut sau de învățat, ma simt zilnic obosita indiferent cat de mult as dormi, ma simt obosita. Imi e foarte greu sa ma concentrez. De exemplu, stiu ceva foarte bine, ceva ușor si cand am ceva de făcut pe baza a ceea ce stiu, efectiv ma blochez. Incerc sa imi amintesc pentru ca realizez ca stiu, dar creierul e efectiv gol. Daca am un examen citesc subiectul de 5 ori pana reusesc sa ma concentrez macar putin si imi e foarte greu sa imi amintesc lucrurile pe care le stiu, mereu ma blochez si simt ca nu am nimic in cap...Am luat candva Memoplus, Lecitină, dar nu au avut niciun efect...am nevoie de ajutor, ce medicament îmi recomandați? Tin sa menționez ca am incercat sa dorm mai mult si sa am un regim alimentar sănătos si efectiv nimic nu ma ajuta...
5 comentarii
1
01-04-2019, ora 22:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Concentrix.
2
02-04-2019, ora 19:51
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Su teri mai tristă în ultima perioada aveți probleme plângeți mult?Nu mai faceți lucrurile cu plăcere?
1
02-04-2019, ora 20:02
Coco121
Nu este medic/terapeut
Coco121
Tristă sunt in general, asa e firea mea, dar in ultima perioadă chiar eram ok...nu înțeleg ce se întâmplă
1
14-11-2021, ora 10:21
mariafl
Nu este medic/terapeut
mariafl
Buna, Coco121 ai gasit o rezolvare? ma confrunt cu aceeasi problema. Multumesc anticipat.
1
14-11-2021, ora 12:39
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Coco121, s-ar putea sa ai o depresie sau anxietate mascata si sa nu iti dai seama, de aia te-a intrebat domnul doctor Matusa daca esti mai trista ca de obicei si nu mai faci chestiile cu placere.
Ar trebui sa te duci la medic sa prezinti problema, si vezi ce zice.
Si firea ta mai trista e de cand esti ? Sau de la un timp ? Si chiar firea asta mai trista nu stiu daca e in ordine chiar daca asa esti de cand esti.

mariafl, si tu ar trebui sa consulti un medic psihiatru, sa vezi ce si cum.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: