Dureri de cap insuportbile de 8 luni

20-10-2018
Camelia Sinziana
Nu este medic/terapeut
Camelia Sinziana
Buna seara,
Am sa incep prin a va spune de cand au aparut simptomele care mi-au dat de inteles ca nu ma simt bine, ca ceva nu este in regula cu mine.De anul trecut din octombrie am inceput sa ma simt foarte obosita.In luna noiembrie chiar la inceput mi s-a facut rau dintr-o data si era sa lesin.Ameteli, slabiciuni in maini, presiune pe cap, asta fiind la ora 4 dimineata cand trebuia sa plec undeva cu avionul la un curs.Luna octombrie a fost perioada cand am facut cursul de aviatie.In decebmrie am inceput sa lucrez ca si stewardesa.Aceleasi simptome de slabiciune, greata si oboseala.Dormeam foarte mult insa ma odihneam cat de cat.Stres, oboseala, drumuri lungi.La sfarsitul lunii ianuarie am stat 6 zile in Egipt cu jobul iar dupa 3 zile m-am trezit dimineata cu dureri de cap, spate, stomac si diaree.Eram foarte slabita si imi era greata.Cu chiu cu vai m-am intors la baza unde eram in Germania si doctorul mi-a zis ca probabil de la mancare mi s-a facut rau.Inca 5 zile la rand in care am mai avut diaree.Ok, a trecut si asta insa nu dupa mut timp, la ineputul lunii februarie mi-a venit ciclul si era sa pic jos de rau ce mi-a fost.Palida la fata, transpiratie, valuri de caldura, dureri foarte foarte mari de burta si spate plus diaree iar.Am ajuns la urgente am facut un consult ginecologic si a zis ca nu e nimic ca e normal.De atunci am ramas cu niste dureri insuportabile de cap.Durerile sunt constante, ma trezesc dimineata si ma culc cu ele.mai sunt perioade cand si cand ma mai lasa dar foarte rar insa mai mereu le am.Sunt foarte greu de suportat si nu trec nici cu ibuprofen, nurofen, ketonal nimic.Durerea se localizeaza la ceafa dar in partea superioara si in fata la frunte.Cand e foarte puternica ma doare si pe crestet si de la tample in jos spre maxilar si la nas unde sunt cearcanele.Ma simt foarte obosita, neodihnita, oricat as dormi nu ma odihnesc.Am mers la nenumarati medici de orl crezand ca este vorba de sinuzita deoarece am mai avut acum 8 ani.Am facut RMN si mi s-a spus ca am un chist in sfenoid.Unii medici m-au sfatuit sa ma operez sa il scot altii nu.Pana la urma am decis sa nu fac asta in urma opiniilor a mai multi doctori.Unul dintre doctori a spus ca e sinuzita si mi-a dat antibiotic insa nici un efect.De la orl am mers la neurolog care a spus ca din punct de vedere patologic nu exista modificari si ca totul este in regula.Pe urma am mers la un fitoterapeut si a zis ca durere de cap e de la vezica biliara, menstruatie si sinuzita.Mi-a dat un tratament pe baza de plante pe care a trebuit sa il fac eu din vin si plante insa nu stiu cat de bine l-am facut ca l-am luat 3 luni si nici un efect.Am fost la bucuresti la un medic ce face acupunctura si a zis ca e ceva la fiere insa nu mare lucru si ca durerea e de la coloana.Mi-a dat ceva tincturi(Cerebral, digestiv si pulmonar) care au ca scop vindecarea a mai multor afectiuni.Ideea era sa merg sa fac acupunctura de 2 ori pe saptamana dar nu imi permit deoarece acum sunt in Germania.De o luna si jumatate le iau dar nici un efect desi a zis ca o sa ma simt mai bine dupa o luna.Din 7 februarie de cand mi-a venit ciclul in fiecare luna imi intarzie.Luna aceasta a venit pe data de 19.In luna iunie am facut o infectie in vagin si ginecologul mi-a dat niste ovule si mi-a trecut.De cand s-a intamplat treaba cu Egiptul am mai avut diaree de cateva ori iar uneori scaun galben si moale, acum e ok din punct de vedere al scaunului, e normal.O data s-a intamplat de am mancat fasole frecata si mi s-a facut rau, durere de cap si diaree.Am mai avut si cateva momente pana acum cand mi-s-a facut rau dintr-o data.Nu stiu la ce medic sa mai merg, am fost aici in Germania la un medic care se ocupa de coloana si a zis ca durerea de cap nu crede ca e de la coloana. Am facut analize de sange recent si a iesit ok in afara de glanda tiroida care a zis medicul de familie ca valorile sunt putin diferite dar nu e grav si a zis sa iau iod supliment in fiecare zi.In decembrie am sa fac si o colonscopie si gastroscopie deoarece mama mea a avut cancer la colon si sa nu fie ereditar.O alta problema pe care o am este durerea din gat care este in interior.Cateodata e mai intensa cateodata nu.Oare sa fie o problema legata de endocrinologie?De la mestruatie sau glanda tiroida?Ideea e ca durerile au inceput de cand mi s-a facut rau cand mi-a vent cicul in februarie.Am vazut aici pe forum la un caz de durere de cap si diaree, care cineva i-a recomandat sa ia argentum nitricum CH200.Exista vreo rezolvare cu acest argentum?Care ar putea sa fie problema?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: