Oare exista iubire cu adevarat? | Forumul Medical ROmedic

Oare exista iubire cu adevarat?

23-02-2009
ilinna
Nu este medic/terapeut
ilinna
Acum 3 ani m-am indragostit.Locuiesc impreuna cu barbatul pe care il iubesc de un an, avem un baietel minunat, din punct de vedere material lucrurile stau bine, si totusi nu mi-e bine.Ma simt singura chiar daca e langa mine.Face orice altceva numai sa nu stea cu mine:se joaca pe calculator, sta cu celmic, priveste la televizor...Incerc sa vorbesc cu el dar spune ca ma iubeste si nu am de ce sa-mi fac griji. Simt ca nu ma mai iubeste.Oare ata de putin dureaza dragostea?
22 comentarii
0
23-02-2009, ora 17:32
*andreea*
Nu este medic/terapeut
*andreea*
cand il vezi k se aseaza la calculator sau la tv spune-i k ai o problema si k vrei sa stati de vb!trebuie sa-si faca timp sa t asculte, iar cand se va intampla asta fii sincera si sp exact ce simti tu, k s-a racit fata de tine, lucruri de genul.
Insa mai gandeste-te si la faptul k acesta racire poate fi cauzata si d faptul k o mare parte din atentia si dragostea lui se indreapta catre cel mic!
Numai daca stai de vb cu el si va spuneti totul verde in fata puteti rezolva totul!
BAFTA MULTA SI ASTEPT SI EU UN RASP DACA AI REZOLVAT CEVA!
PUPICEI
0
23-02-2009, ora 18:02
ilinna
Nu este medic/terapeut
ilinna
Am stat de vorba si spune ca sentimentele lui sunt la fel de intense, dar cu toate astea nu mai e la fel. Poate gresesc undeva, nu-mi dau seama.. Mi-as dori tare sa fie totul ca inainte.!
0
23-02-2009, ora 18:13
*andreea*
Nu este medic/terapeut
*andreea*
Atunci inseamna k asa este.nu cred sa inceteze dragostea dintre voi.fi optimista!
ti-am sp e posibil sa simti asta din cauza faptului k el imparte iubirea si cu cel mic!
o intrebare am:cu copilul cum se poarta???
0
23-02-2009, ora 18:16
*andreea*
Nu este medic/terapeut
*andreea*
am postat si eu ceva.crezi k ma poti ajuta???
subiectul este " sunt insracinata???"
0
23-02-2009, ora 18:18
ilinna
Nu este medic/terapeut
ilinna
E nedezlipit de cel mic atunci cand e acasa.
0
23-02-2009, ora 18:20
*andreea*
Nu este medic/terapeut
*andreea*
inseamna ca asta este motivul...nu trebuie sa-ti faci probleme!tu acum treb sa inveti sa imparti totul cu cel mic, chiar si dragostea sotului...asta cred eu...cati ani ai tu?
0
23-02-2009, ora 18:23
ilinna
Nu este medic/terapeut
ilinna
35 eu, el 47.Nu gasesc mesajul tau.Despre ce este vorba?
0
23-02-2009, ora 18:25
*andreea*
Nu este medic/terapeut
*andreea*
cand intri pe forum il gasesti undeva in dreapta e o lista cu mai multe subiecte postate
0
23-02-2009, ora 18:26
*andreea*
Nu este medic/terapeut
*andreea*
Buna!
Este prima data cand am o discutie de genul acesta pe internet, dar nu stiu cum sa fac sa scap de dubii...vreau sa raman insarcinata si nu stiu cum sa fac sa raman mai repede! Incerc de 3 luni.
Luna aceasta am urmat un calendar tot d p net luat si am vazut ca zilele fertilitatii sunt intre 18 si 22 februarie! Am avut rel cu sotul meu si vreau sa stiu daca am ramas!
Cred ca este prea devreme ptr un test de sarcina, iar pana p 7 cand ar fi normal sa-mi imi vina ciclu pe luna martie park nu mai am rabdare!
Va rog mult poate ma puteti ajuta dvs mai repede!
O zi buna va doresc si astept un rasp pe e-mail de la dvs!
0
23-02-2009, ora 18:37
ilinna
Nu este medic/terapeut
ilinna
Parerea mea e sa nu fotezi lucrurile.Incerci de mult sa ai copii?Poate fi o chestie psihica.Gandeste pozitiv, asta e cel mai important!cati ani ai?
0
23-02-2009, ora 18:39
*andreea*
Nu este medic/terapeut
*andreea*
de 3 luni am hotarat sa avem un copil...hmm...am 21 de ani!!!nu le fortam insa asteptam ff mult acel moment
0
23-02-2009, ora 18:49
ilinna
Nu este medic/terapeut
ilinna
Am o prietena care a asteptat 3 ani acest lucru.A facut nenumarate analize, a consultat mai multi medici si cu toate ca e psiholog a inteles tarziu ca de fapt e o chestie psihologica.Are acum o fetita de trei luni si e fericita. Acelasi lucru iti doresc si tie!
0
23-02-2009, ora 18:50
ilinna
Nu este medic/terapeut
ilinna
Un copil iti schimba viata.Consideri ca esti pregatita.?
0
23-02-2009, ora 18:52
*andreea*
Nu este medic/terapeut
*andreea*
da, eu consider ca sunt pregatita si iubitul meu la fel.el are 26 de ani si isi doreste si mai mult un copil!
merci mult ptr sfat!
ai grija de tine
0
24-02-2009, ora 18:04
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
BUna Ilina! Nu te mai supara ca nu esti tu de vina pt comportamentul sotului tau. Ei au anumite perioade cand pur si simplu nu reactioneaza. Avem impresia ca sunt indiferenti dar sa stii ca observa tot ce e in jurul lor, cu atat mai mult pe noi!
Si e normal atunci cand vine si un copil, de fapt de abia atunci ne numim familie, sa fie mai atenti cu copii si pe noi sa ne vada ca pe neveste si mame.
Si da, exista dragoste cu adevarat numai ca pe la noi nu se prea practica. Simti ca-l iubesti la inceput, totul e ok, vrem sa fim o familie, copii, bla, bla dar de fapt uitam sa mai fim un cuplu. Iti aduci aminte la inceput cat era de frumos? Plimbari, filme, parcuri, cadouri, etc si acum de ce nu mai e la fel ? Au uitat plimbarile,
le-au schimbat cu televizorul sau calculatorul, au uitat parcurile, le-au schimbat cu berea si meciul, au uitat cadourile, acum ne dau bani sa ne cumparam singure si exemplele continua.
Asa ca draga mea, inarmeaza-te cu rabdare si mult calm. Ia lucrurile asa cum sunt poate pana la urma isi va reveni si isi va da seama de timpul pierdut aiurea cand putea sa te rasfete si sa te iubeasca asa cum meriti.
Poate ca te iubeste dar trece printr-o perioada mai dificila pt el. Nu generalizez, pt k sunt fel si fel de cazuri si cupluri, asta e parerea mea si e testata !
Va doresc multa fericire !
Ali
0
24-02-2009, ora 19:21
ilinna
Nu este medic/terapeut
ilinna
Multumesc de sfat, Ali.Mi-e dor de vremurile cand il simteam aproape, cand ma simteam dorita, iubita.Si nici nu-i mult de-atunci..Stau singura cu cel mic cat e el la munca, nu am cu cine vorbi.Sunt mutata de curand in acest oras si nu am prieteni, nu cunosc nici macar vecinii si mi-e tare greu.Am nevoie ca el sa ma asculte, sa-mi povesteasca..Nu mai face acest lucru.Nu stiu cum sa-i atrag atentia.
0
24-02-2009, ora 21:58
lemon
Nu este medic/terapeut
lemon
lipsa ta de activitate sociala poate sa duca la situatia de a-ti sufoca sotul cu prostii. Daca nu ai prieteni sau persoane cu care sa comunici mai mult si sa schimbi ceve in peisaj profita de zilele mai calduroase si iesi cu copilul la plimbare si te poti imprieteni cu alte mamici. Asa o sa ai mai multe preocupari si nu o sa-l mai sacai sau chiar agasezi cu inchipuirile tale . Banuisc ca sotul tau vine obosit, preocupat de probleme , incarcat de griji fapt care il cam stoarce de enetgie.
Cauta sa-ti satisfaci propriile tale dorinte asa cum o face si el. Nu putem sa ne agatam de ceilalti si a vrem sa vorbim toata ziua despre iubire. Avem f multe alte nevoi chiar si spirituale fiecare si e bine sa ne simtim liberi intr-o relatie .
Dupa parerea mea diferenta de varsta dintre voi face ca el sa te adore si sa aibe multe dureri de cap sa nu te piarda... nu este cazul sa-ti faci griji.
Grija ta este ca tu sa ramai la fel de interesanta ca atunci cand te-a cunoscut, sa ai suficiente preocupari si sa fii tu atat de ocupata incat sa-i dai de gandit...
0
24-02-2009, ora 22:16
lemon
Nu este medic/terapeut
lemon
buna adreea !

Sa inteleg ca ai 21 ani, iubitul tau 26 si va doriti cu insistenta un copil care sa vina dar voi nu sunteti casatoriti ?
Cu riscul de a parea invechita trebuie sa-ti spun ca dupa 35-40 poate ca persoanele implicate intr-o relatie sa nu-si doreasca neaparat o casatorie dar sunt suficient de mature si au destula experienta pentru a face fata . La varsta ta a face un copil in afara unei casatorii este un mare risc. Copilul nu se face pentru a va satisface voi niste nevoi. El este cel care vine cu fffffffffff multe nevoi. Nevoia cea mai mare este cea referitaore la a avea un tata si o mama permanenti si nu dupa cheful relatiei.
Daca el inceara sa te convinga ca a te casatori este perimat afla ca nu este pregatit sa -si asume asemenea responsabilitati. O femeie chiar si de varsta ta sigur isi doreste o relatie stabila, ce sa mai vorbesc de venirea unui copil.
De cata vreme sunteti impreuna, care sunt planurile voastre de viitor.?
Toate cunostintele mele care au avut copii la varste atat de fragede au imbatranit prematur. Fete la 30 ani arata ca la 40. Nu este o gluma. Un copil cere totul.La varsta ta eu ma consideram un copil care trebuie sa aiba totul . Mai gandestete.
0
25-02-2009, ora 10:57
ilinna
Nu este medic/terapeut
ilinna
Lemon, aseara am vorbit.In ultima vreme nu fac decat sa-i reprosez.Cred ca are nevoie de dragostea, nu de reprosurile mele.Ai dreptate in ce spui.Sfatul tau era acel ceva de care aveam nevoie ca sa ma trezesc la realitate.Il iubesc si imi este bine langa el.Acelasi lucru cred ca simte si el numai ca totdeauna si-a exprimat mai greu sentimentele. MUltumesc pt interventie.M-ai facut sa ma trezesc la realitate.
0
26-02-2009, ora 00:26
lemon
Nu este medic/terapeut
lemon
buna,

e bine daca reusesti sa scapi de obsesia pe care ai facut-o vizavi de iubirea lui. Se spune ca noi femeile trebuie sa lasam suficient spatiu barbatilor sa poata respira liber si sa mai slabim lesa...
In viata cam asa e.
E bine daca reusesti sa-ti faci prieteni (e). Are cine sta cu copilul ca tu sa poti "evada " cand simti nevoia (si nu numai).
Ce hoby ai ? incearca sa vorbesti despre ce te atrage pe net cu alte persoane cu aceleasi preocupari. E bine sa te informezi si despre ce-l pasioneaza pe sotul tau. Nu inseamna sa ti le insusesti.
Daca esti deschisa la comunicareputem sa mai vorbim.
0
26-02-2009, ora 12:42
ilinna
Nu este medic/terapeut
ilinna
Am foarte putin timp liber, nu are cine sta cu cel mic.Nici pe net nu pot sta prea mult, dar mi-ar placea sa stau de vorba cu cineva.Cati ani ai, ce-ti place sa faci?
0
27-02-2009, ora 00:07
lemon
Nu este medic/terapeut
lemon
buna, eu am undeva peste 35 ani.Profesia mea este destul de anosta si nu ma identific cu ea. De mai bine de un an am o alta activitate _ supraveghez o afacere de familie. Asta ma implica cam 12 ore pe zi (8-20) iar uneori duminicile mai trec pe la firma.Si sotul meu are cam acelas program ne intalnim seara. Am si un baiat la varsta adolescentei pe care trebuie sa- urmaresc in activitatea lui constant.
Toata astea nu-mi mai lasa timp petru "inventii " afective. Ne bucuram f mult unii de altii seara cand ne intalnim, ne lasam destul spatiu fiecare pentru a ne face placerile personale, si ne spunem cat de des putem ca ne iubim. Asa il inteleg si pe sotul tau care fiind mai ocupat nu are timp sa inteleaga "scenariile " din mintea ta. Pentru el casa este locul unde se poate refugia de toate problemele zilei, locul unde neconditionat este iubit si inteles. Nu considera (si nici nu este normal sa considere) ca trebuie sa faca eforturi pentru a place acasa. Este inuman sacerem sa aibe o stare de control permanent pe cei care ii iubim pentru ca asa ne simtim noi bine.

Scrie mai multe despre tine si familia ta.
Eu stau pe net de obicei dupa orele 22-pana la 24-1 noaptea.

pa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: