Extractii multiple la parodontoza

17-07-2017
MireaM
Nu este medic/terapeut
MireaM
Am fost diagnosticat cu parodontoza avansata. Solutia data de medicul parodontolog, in colaborare cu o clinica de stomatologie, doar privind pe radiografie, este extractia a 10 dinti, dintre care doar doi molari se misca. Ceilalti sunt functionali desi exista retractie gingivala. Din experienta mea cand mi-am extras masele stiu ca radacinile sunt adanci. Sunt putin reticent la o solutie asa drastica (extractii urmate de implanturi in locul dintilor mei). As dori o opinie, poate un sfat, desi stiu ca nu sunt disponibile datele medicale exacte. Multumesc anticipat!
2 comentarii
0
17-07-2017, ora 10:10
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
o sa va rog sa mi dati sa vad radiografia pe care s-a uitat medicul la care ati fost...este greu sa ne spunem parerea fara sa vedem si noi radiografia si sa va facem un consult eventual cu masurarea pungilor parodontale si vazut exact care e situatia. Cu atat mai mult ca spuneti ca unii dinti nu se misca...
Astept radiografia si apoi va raspund. Multumesc!
0
17-07-2017, ora 10:35
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Asa cum spunea si colega mea, o radiografie panoramica ne-ar fi de ajutor in stabilirea unui diagnostic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: