fitness dupa fractura de clavicula

03-12-2011
fvi
Nu este medic/terapeut
fvi
Buna Ziua!

Am avut acum 6 saptamani o fractura de clavicula, cu deplasare.
Totul a decurs bine, am stat cu un bandaj 3 saptamani, am facut 2 radiografii una imediat dupa si alta la 10 zile.
Dupa 3 saptamani, la al 3-lea control dn doctor a a zis ca este totul ok, mi-a dat bandajul jos si mi-a zis sa nu mai trebuie sa vin la control.

Dansul a zis ca peste 3-4 luni pot face sport dar as vrea sa mai aud si alte pareri


Am tot citit pe interne diverse pareri, unii zic dupa 3-4 luni altii zic dupa 6 luni, altii zic dupa 8 luni.
te poti reapuca de sport.

As vrea sa stiu, de la o persoana avizata, care a intalnit multe astfel de cazuri in practica (cazuri in care s-au reapucat de fitness dupa acest tip de fractura)
(in medie) care este timpul dupa care pot sa ma apuc de fitness?

Antrenamentele mele de fitness, sunt de 3-4 ori pe saptamana, cate o ora fiecare antrenament, plus 30 de minute de alergare la fiecare antrenament si constau in flotari si exercitii cu gantere de 7 kg fiecare gantera.

Multumesc!
3 comentarii
0
04-12-2011, ora 00:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Antrenamente de acest tip, teribil de agresive, pot fi reluate dupa 6-8 luni. Din punctul meu de vedere puteti sa nu le mai reluati niciodata, inlocuindu-le cu sporturi lipsite de agresivitate pentru organism, cum a fi inot-ul sau ciclismul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
04-12-2011, ora 11:39
fvi
Nu este medic/terapeut
fvi
Multumesc mult pentru raspuns!
Deci cel mai sigur peste 8 luni!

Un sport mai putin agresiv care l-as face ar fi alergatul.

Mai am o intrebare daca se poate:

Daca as face numai alergari si
as alerga 1 ora pe zi, de 4-5 ori pe saptamana
peste cat timp m-as putea de alergat?
0
04-12-2011, ora 13:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Jogging-ul ('alergatul') este cel mai agresiv sport imaginabil pentru genunchi, glezna, picior, sold si coloana vertebrala.
Puteti, fara grija, practica inotul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: