genunchi unflat
Buna ziua, ma numesc Andrada si am 25 de ani.la inceputul anului, dupa o joaca in zapada, m-am accidentat la genunchi, piciorul drept a fost blocat in zapada, iar corpul sa rasucit spre sranga, ceva in spatele lui a pocnit.a fost unflat 3zile in care am putut merge.nu am consultat doctor.Ieri in jurul dupa-amiezii m-am lovit din nou...de data asta am fugit dupa o minge, piciorul cu pricina nu a rezistat si m-a aruncat la pamant. Am auzit cum mi-au pocnit cateva oase.pentru o ora am putut sa calc pe el pana sa unflat.locuind in olanda am fost aici la urgente, mi-au spus ca rupt nu e, dar e posobil sa am lichid sau sange in zona unflaturii.meniscul si tendonul sunt ok, cel putin asa au considerat dupa ce au consultat. Raze au spus ca nu poate sa imi faca deoarece e prea unflat. Intrebarea mea este daca ar fi aange s-ar vedea ceva si exterior? Mentionez ca nu s-a dezunflat deloc si ma doare in zona unflaturii...nu pot calca pe picior si nici nu il pot sustine in aer. Mi sa spus ca trebuie sa iau paracetamol cate 2 de 3 ori pe zi.pot face ceva in plus? Sau sa iau alte pastile sa il ajut sa se dezunfle??
4 comentarii
Buna ziua!
Pastilele sunt categoric excluse, deoarece va pot induce iluzia normalitatii.
Aveti nevoie, evident, de un consult clinic la specialistul in artroscopia genunchiului.
Nu am inteles, insa, ce greutate/inaltime aveti si ce eforturi profesionale/domestice/sportive practicati.
Asteptam detalii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Pastilele sunt categoric excluse, deoarece va pot induce iluzia normalitatii.
Aveti nevoie, evident, de un consult clinic la specialistul in artroscopia genunchiului.
Nu am inteles, insa, ce greutate/inaltime aveti si ce eforturi profesionale/domestice/sportive practicati.
Asteptam detalii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Buna ziua!
Am 1.60 si 60 de kg, am 11 ani de balet, dar nu am avut niciodata problena cu genunchii. Nu mai practic de cel putin 5 ani. Problemele au aparut nunai la inceputul acestui an. Lucrez ca si au-pair iar in activitatiile mele zilnice mi se solicita mersul pe bicicleta pe drun drept pentru 20 de km. Iar in ultima luna am luat cursuri de body pump.
Ceea ce ma ingrijoreaza este ca genunchiul este inca unflat..dar doctorii de aici spun ca trebuie sa astept sa se desunfle.
Va multumesc!
O zi placuta!
Am 1.60 si 60 de kg, am 11 ani de balet, dar nu am avut niciodata problena cu genunchii. Nu mai practic de cel putin 5 ani. Problemele au aparut nunai la inceputul acestui an. Lucrez ca si au-pair iar in activitatiile mele zilnice mi se solicita mersul pe bicicleta pe drun drept pentru 20 de km. Iar in ultima luna am luat cursuri de body pump.
Ceea ce ma ingrijoreaza este ca genunchiul este inca unflat..dar doctorii de aici spun ca trebuie sa astept sa se desunfle.
Va multumesc!
O zi placuta!
Desigur ca trebuie sa asteptati sa se dezumfle..insa nu cu 20 km de bicicleta pe zi si cu ""ody pump"".
Este logic si evident ca nu se va dezumfla niciodata in conditiile actuale de solicitare fizica..
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Este logic si evident ca nu se va dezumfla niciodata in conditiile actuale de solicitare fizica..
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Momentan nu fac nimic decat sa las piciorul sa se odihnesca.
Va multumesc mult pentru raspuns!
O zi placuta!
Va multumesc mult pentru raspuns!
O zi placuta!
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 59dureri de genunchi si maini. Care este cauza?
- 15dureri de genunchi
- 10leziune menisc intern genunchi drept
- 7genunchi obositi
- 19dureri ale articulatiei genunchiului
- 8blocarea genunchiului
- 5Fractura picior in 3 locuri: la genunchi, jos la glezna si la mijlocul osului
- 4durere genunchi
- 14leziune menisc intern genunghi drept
- 9Ajutor: in urma cu 5 luni am suferit de un puseu de dureri articulare
- 11entorsa genunchi.
- 9Operatie Menisc intern, genunchi stang
- 36Umflatura deasupra genunchiului dupa operatie de menisc
- 0bursita genunchi
- 1Entorsa genunchi drept
- 1durere de genunchi dupa bai fierbinti
- 3Ganglioni dureroși în spatele genunchilor
- 0Recuperare dificila dupa reconstructia LIA
- 4Dupa 10 luni de la operatia LIA si menisc nu pot merge normal si am dureri
- 1Genunchi umflat de la o lovitura
Mai multe informații despre: Genunchiul genunchiul umflat
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
- Boala Osgood-Schlatter (Apofizita tibială anterioară de creștere)
- Gonartroza (artroza genunchiului)
- Leziunile ligamentelor incrucisate ale genunchiului
- Leziunile de menisc
- Ruptura de menisc
- Condromalacia rotuliană (patelară) - condropatia
- Fracturile rotulei
- Osteoartrita genunchiului
- Genunchiul umflat
- Articulatia genunchiului (genunchiul)
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: