Ganglioni dureroși în spatele genunchilor

02-06-2018
Petcu Diana
Nu este medic/terapeut
Petcu Diana
Bună ziua, mamei mele i-au apărut niște ganglioni dureroși în spatele ambilor genunchi doi la piciorul stâng și unul la piciorul drept destul de mărișori cam de mărimea unui uo de găină și dureroși. Abia am convins-o sa meargă sa își facă niște analize, e cam încăpățânat și nu vrea sa meargă la medic de frica ca i-ar putea pune un diagnostic grav.
Dumneavoastră ce credeți ca ar putea fi? Aștept cu nerăbdare răspunsurile dumneavoastră. Mulțumesc!
3 comentarii
1
02-06-2018, ora 18:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Cu mare probabilitate este vorba despre distrugerea cartilajului articular (gonartroza), care se insoteste de secretie crescuta de lichid articular (chist Baker popliteu).
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, vasculare, metabolice etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-06-2018, ora 19:50
Petcu Diana
Nu este medic/terapeut
Petcu Diana
Bună ziua
Va mulțumesc din suflet pentru raspuns
Și ca să continui... Varsta:47ani, greutatea:60kg, inaltimea:1, 65, ocupatie:gestionara (menționez ca pe lângă aceasta ocupație locuiește la tara și depune destul de mult efort, deci este o persoana foarte activa, 90%din zi petrecând-o în picioare, făcând diferite activități), a fost diagnosticata în trecut cu cardiopatie schemica și tot în trecut a avut o entorsa la piciorul stâng in rest fără alte antecedente.
0
06-05-2019, ora 13:21
Ina86
Nu este medic/terapeut
Ina86
Buna ziua. Sunt femeie, 32 de ani, 1.70, 70kg. Acum cateva zile la mers am simtit o jena si cand am palpat zona din spatele genunchilor am simtit niste umflaturi mici pe tendoanele de pe lateralele ambilor genunchi. Banuiesc ca sunt ganglioni. Problema este ca unii din ei sunt durerosi. Ca marime sunt pana intr-un cm, insa destul de durerosi. Urca pe picior pe linia tendoanelor cam 7cm. De asemenea am impresia ca sunt si sub genunchi dar este pulpa prea groasa sa imi dau seama. Cert este ca durerea este si acolo. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Ce ar putea fi?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •