In general sunt o persoana echilibrata, dar ma dau peste cap aceste stari mai mult cele somatice

349 comentarii 1 2 ..... 101112 Înainte ›
0
29-08-2010, ora 19:52
Sorin80
Nu este medic/terapeut
Sorin80
Salut! Am urmarit acest forum si vreau sa spun k m-a ajutat f mult. Eu sufar de tulburare anxioasa si iau anxiar si sunt tot din slobozia k marius. Ii las nr meu -* poate vrea sa vb k se pare k am fost la aceiasi medici. Va salut si sa auzim de bine!


(*modificat de administrator)
0
30-08-2010, ora 11:02
victor76
Nu este medic/terapeut
victor76
Buna ziua Domnule Nick,

V-am lasat mesaj pe mail precum si pe yms. Va rog sa ma ajutati.
De 11 ani de la terminarea facultatii am fost diagnosticat cu depresie. Dupa o hepatita de tip A, am ramas slabit. Am inceput sa am atacuri de panica, iar mai tarziu o imensa durere somatica (tremuraturi in maini si piciaore). Am urmat un tratament cu Seroxat si Xanax timp de 6 luni. Dupa 6 luni, doctorul mi l-a scos treptat. Dupa tratament nu am mai avut atacuri de panica, dar am ramas din pacate cu o imensa stare de nervozitate (tremor nervos mai ales in periferii). Tot am incercat sa ma vindec si cu timpul am schimbat mai multi psihiatri. Enumar tratamentele facute. 1 an si jumatate Remeron, 3 ani clomipamin, 2 ani efectin, si 1 an jumate Cipralex. Acestea au fost combinate ba cu Xanax ba cu Taver in functie de preferinta doctorilor. De 6 luni nu mai iau Cipralex si am inceput sa tremur foarte tare. In toti acesti ani m-am ingrasat destul de mult, 30 kg. Va rog ajutati-ma., ce tratament sa fac. De 2 saptamani am inceput sa iau jumatate de Cipralex, sub indrumarea doctorului psihiatru si sa merg la acupunctura. La acupunctura mi-au dat niste medicamente din ierburi chinezesti Xiaohuoluo Wan (2 pe zi) si Long Dan Xie Gan Wan (1 zi) dar parca tremur mai tare de la ele. Am incercat sa iau si Vitamina B, si vitamina C, Supradin, dar cum le iau tremur mai tare. Ce ma sfatuiti sa fac.?
0
08-09-2010, ora 16:50
olandezul
Nu este medic/terapeut
olandezul
Draga Mr.Nick,
Ce sa fac??? am din nou recurenta la TOC am vb noi si anul trecut pe timpul asta.Nu am mai luat seroxatul zilnic am sarit 6 a 7 zile / luna de trei luni incoace.Bine au fost si niste situatii mai stresante psihicului meu.Ce sa fac Ajuta-ma Ce pot sa mai iau pe linga seroxat ma refer naturist ca sa-mi pot mentine nivelul de serotonina in organism??? Recurentele sunt insuportabile.
Cu Stima, Mircea Constantin Olanda
0
08-09-2010, ora 16:56
olandezul
Nu este medic/terapeut
olandezul
Nick unde te pot gasi la telefon s-au pe facebook???
Ajuta=ma
0
30-09-2010, ora 20:30
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-ră/d-nă Lacri_75,

Îmi cer iertare pentru răspunsul deosebit de tardiv. Nu am răspuns până acum din motive obiective; mulţumesc pentru înţelegere!
Tinctura pentru meridianul inimii, ca orice altă tinctură, îşi exercită acţiunea benefică într-un interval de timp a cărui longevitate, să-i spun aşa, este dependentă de responsivitatea organismului dvs., în special a sistemului energetic, dar şi de gradul de afectare. În principiu, efectele pozitive încep să-şi facă apariţia la minim 3 luni de la iniţierea administrării şi la maxim 6 luni. Continuaţi administrarea şi încercaţi să consultaţi un medic, pentru a beneficia de o examinare directă şi de susţinere terapeutică adecvată.

În ce parte a forumului sunt activ? Ufff, sunt în mai multe părţi, dar, oricum, în ultimul timp am avut o frecvenţă cu mult mai redusă, în comparaţie cu frecvenţa de la începutul anului (vă voi posta câteva link-uri, în care veţi putea citi câteva posting-uri de-ale mele, pentru că nu vă pot preciza cu exactitate topicurile în care sunt activ).

http://forum.romedic.ro/arataprod.php?id_sub_cat=106id_cat=29id_prod=47629anc=187832
http://forum.romedic.ro/arataprod.php?id_sub_cat=106id_cat=29id_prod=42608anc=187565
http://forum.romedic.ro/arataprod.php?id_sub_cat=210id_cat=52id_prod=33631anc=179950
http://forum.romedic.ro/arataprod.php?id_sub_cat=109id_cat=29id_prod=45212anc=178395
http://forum.romedic.ro/arataprod.php?id_sub_cat=189id_cat=30id_prod=45015anc=179046
http://forum.romedic.ro/arataprod.php?id_sub_cat=113id_cat=29id_prod=44298anc=174302
_
Aveţi grijă de dvs.!
Dumnezeu să vă binecuvânteze cu tot ce aveţi nevoie.




Toate cele bune,
Nick
0
30-09-2010, ora 20:42
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-nă Tania62,

Nu mai ştiu nimic despre dvs. Forumul, cel mai probabil, îl accesaţi fără să postaţi vreun mesaj, doar citiţi; pe facebook nu v-am observat niciodată :(
Ce mai faceţi dvs., dar copiii dvs.? Au reuşit să-şi rezolve cu facilitate formalităţile necesare pentru intrarea la facultate? Sper că da!
Am primit mesajul dvs. privat. Cel relaţionat cu tragedia din viaţa unei persoane foarte dragi mie, dar şi dvs. (nu voi scrie numele persoanei respective, pentru că nu am aprobarea ei). Îmi pare foarte rău! Voi intra pe facebook şi-o voi bucura măcar cu nişte condoleanţe din inimă, altceva nu pot să fac, din păcate. Mă voi ruga pentru sufletul persoanei decedate. Rugaţi-vă şi dvs. Dumnezeu este minunat şi a avut, are şi va avea grijă de fiecare suflet în parte, după cum a avut, are şi va avea de fiecare dată.
În rest...eu sunt foarte bine. Lucrez la carte, sunt implicat în multe activităţi filantropice, Slavă Lui; una, alta...Sunt mai fericit ca niciodată!
Vă doresc o toamnă echilibrată şi plină de multe realizări fizico-spirituale, care să vă aducă multă beatitudine şi iubire..
Dumnezeu să vă binecuvânteze!


Cu respect,
Nick
0
30-09-2010, ora 20:57
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate d-nule George S.,

Mă bucur că în general sunteţi bine şi vă rog să staţi liniştit în privinţa accesării acestui forum. Vă înţeleg frecvenţa foarte redusă! Sunteţi o fiinţă cu anumite necesităţi, logic, unele dintre ele ţinându-vă departe de anumite aspecte, iar altele, din contră, vă apropie. Asta este!
Ce medicamente/suplimente luaţi în acest moment şi care este starea dvs. de sănătate? (răspundeţi-mi dacă puteţi!).
Serviciul, din păcate, în condiţiile în care are unele dezavantaje majore, automat se converteşte într-un factor care emite multă anxietate. Această anxietate vă afectează, dar o puteţi inhiba şi prin anumite activităţi care vă detensionează/destresează în mod normal şi curent (Vizionaţi documentare despre natură, plimbaţi-vă printr-un spaţiu verde, cât mai optim ventilat natural; citiţi o carte, ascultaţi muzică ambientală, ajutaţi un om nevoiaş, mângâiaţi un copil întristat, zâmbiţi la un om al străzii, cântaţi, înţelegeţi chiar şi neînţeles fiind, iubiţi chiar şi neiubit fiind etc.nu ştiu, faceţi ceva ce vă încântă profund, dar care să nu vă afecteze la nivel spiritual (ceva-ul acela trebuie să se încadreze în sfera pozitivismului). Astfel de acţiuni au calitatea imensă de a vă ajuta să vă debarasaţi de agitaţia interioară).
În altă ordine de idei, să vă trăiască fetiţa. Maria Raluca este o mare binecuvântare. Cred că sunteţi unul dintre cei mai fericiţi tătici din lume. Bucuraţi-vă de fiecare clipă petrecută cu fiinţa care este o parte din dvs., împreună cu soţia dvs., şi veţi simţi multă mulţumire sufletească, cel puţin, printre altele.
Dumnezeu să vă binecuvânteze, să vă găsiţi locul ideal în viaţă şi să mergeţi pregătit pe drumul mântuirii, în compania luminii, iubirii şi a armoniei. Amin.
Multă sănătate!


Cu respect,
Nick
0
30-09-2010, ora 21:15
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate d-nule Olandezul,

Dvs. v-am răspuns în cadrul altui topic, dar nu ştiu sigur dacă aţi citit răspunsul.
Acesta a fost răspunsul:
" Medicul dvs. curant v-a recomandat să nu mai luaţi pastila zilnic, după ce vă veţi stabiliza starea mentalo-psihică, sau aţi apelat la acest mod de administrare din proprie iniţiativă? (eu deduc că dvs. aţi apelat, dar s-ar putea să mă înşel). Dacă aţi apelat la acest mod din proprie iniţiativă, vă rog să reluaţi administrarea zilnică a celor 30 mg de seroxat, dar să mergeţi şi la un consult medical (starea dvs. trebuie examinată periodic de către medicul dvs. psihiatru). Dacă, însă, medicul v-a recomandat, vă rog să discutaţi cu dânsul, pentru a vă reface schema terapeutică, fără a mai face dvs. ajustări nerecomandate ".
_
Ce mai puteţi lua pe lângă Seroxat, de natură naturistă, ca să vă puteţi menţine, în creier, nivelul optim de serotonină? Offf! Puteţi lua foarte puţine suplimente nutritive, pentru că majoritatea produc interferenţe negative. În condiţiile în care substanţa activă din seroxat - paroxetina - inhibă procesul natural de recaptare a serotoninei - un proces realizat de SERT (The serotonin transporter) - dvs. nu puteţi lua decât anumite preparate care să nu vă mărească decât relativ puţin nivelul seric circulant de serotonină. O mărire mai mare, în condiţii de inactivare a recaptării, v-ar supune organismul la un risc colosal de producere a unui sindrom serotoninergic, iar acest sindrom, în cel puţin 60% din cazuri, este letal. Eu nu vă pot sugera decât să luaţi seroxatul aşa cum v-a recomandat medicul dvs. curant, fără a mai ajusta dvs. doza, în lipsa unui aprobări de la medic, şi, eventual, să consultaţi un medic fitoterapeut pentru a vi se concepe o schemă terapeutică naturopată, care să prezinte cel mai mic risc de producere a unor efecte adverse severe.
Aveţi mare grijă de dvs. şi de familia dvs.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!




Toate cele bune!
Cu respect,
Nick
P.S. - Spirulina, administrată în două prize, una dimineaţa şi una seara, câte un comprimat, cu 30 de minute înainte de micul dejun şi cină, aduce un aport semnificativ de L-triptofan. L-triptofanul, după cum bine ştiţi, se transformă în 5-hidroxitriptofan, prin decarboxilare, iar 5-htp-ul, la rândul lui, se converteşte în 5-hidroxitriptamină, adică 5-ht (serotonină), într-o cantitate relativ optimă. Consultaţi-vă cu medicul dvs. pentru a primi aviz de administrare!
0
30-09-2010, ora 21:21
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate d-nule Victor76,

Din câte ţin eu minte, dar s-ar putea să mă înşel, v-am recomandat anumite posibilităţi terapeutice, prin intermediul y.mess; vă rog să-mi confirmaţi. Aţi consultat medicii recomandaţi pe y.mess? (îmi cer iertare dacă fac vreo confuzie, însă ştiu că am vorbit cu cineva care prezenta exact simptomatologia dvs., dar nu mai ştiu exact denumirea id-ului de y.mess (nu ţin minte să fi fost victor76)).
Dacă nu dvs. sunteţi persoana respectivă, vă rog să-mi spuneţi care este starea dvs. de sănătate, în acest moment, cu lux de amănunte, pentru a încerca să vă întind o mână de ajutor. Mulţumesc pentru înţelegere!


Dumnezeu să vă binecuvânteze cu însănătoşire grabnică!
Cu respect,
Nick
0
30-09-2010, ora 21:27
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate d-rule/d-nule Sorin80,

Mă bucur că acest forum s-a dovedit a vă fi util. Marius nu cred că a intrat în posesia numărului dvs. de telefon, cel scris în cadrul acestui topic, pentru că a fost şters de administrator (nu aveţi voie să postaţi numere de telefon, decât în anumite circumstanţe, iar acele circumstanţe nu au fost îndeplinite de către dvs. (citiţi regulamentul acestui forum!)).
Vă rog să aveţi grijă în ceea ce priveşte administrarea medicamentului anxiar. Orice abatere de la perioada maximă de administrare, după cum cred că ştiţi, creşte enorm riscul de producere a unei dependenţe foarte severe. Respectaţi prescripţia medicului şi nu măriţi perioada de administrare, pentru că vă va fi foarte greu să renunţaţi la el.
Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.



Cu respect,
Nick
0
30-09-2010, ora 21:30
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-nă Maurica,

Pe dvs. v-am lăsat ultima, pentru că mesajul pentru dvs. este cel mai scurt dintre toate.
Voi încerca să vă contactez prin intermediul portalului facebook, iar acolo vă voi spune ceea ce trebuia să vă spun de cel puţin 4 săptămâni.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!

Cu respect,
Nick
0
30-09-2010, ora 22:30
olandezul
Nu este medic/terapeut
olandezul
Nick,
Mii de multumiri pt raspunsul dat Deci eu singur am considerat a nu mai
lua pastila zi de zi si am sarit cite o zi s-au doua/saptamina..Dr.mi-a spus sa maresc doza de la 30/mg la 45/mg pina se reface depozitul iar pe urma sa ramin la 30/mg din nou. Azi sunt deja 3 saptamini si jumatate si se vad imbunatatiri.
Ce crezi cit timp sa mai iau 45/mg si cind sa trec la 30/mg din nou Cit timp m-am tinut de medicatie m-a simtit f.bine.
Pot sa iau gama beurilor si magnesiu pe linga ?????
Am citi acum citeva experienta la care unii spun ca dupa 10 a 12 ani seroxatul nu-si mai face efectul se poate asa ceva ??? S-au e de la om la om diferit????
Astept raspuns
Olandezul
0
02-10-2010, ora 03:29
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate d-nule Olandezul,

Menţineţi doza de 45 mg timp de minim o lună, după care vă rog să vă reconsultaţi cu medicul dvs. curant. Dânsul este cel care trebuie să vă indice intervalul de timp cel mai favorabil reducerii dozei până la concentraţia de 30 mg, nu eu.
Puteţi lua vitamina B complex, ca de altfel şi magneziu. Vitaminele B1 (tiamină), B5 (acid pantotenic), B6 (piridoxină), şi B12 (ciancobalamină), în special acestea, sunt foarte benefice pentru sistemul nervos central (SNC), iar dacă sunt combinate cu inozitol şi colină, 2 cvasi-vitamine din complexul B, doar cu acordul medicului, produc un sinergism extrem de favorabil pentru optimizarea funcţiei cognitive şi pentru echilibrarea statusului mentalo-psihic. Magneziul, pe de altă parte, în calitate de mineral, care este prezent în deosebit de multe procese biochimice, este indispensabil pentru sistemul nervos, pentru că participă, printre altele, şi la menţinerea unei stări afective normale (este unul dintre minerale considerate ca fiind anxiolitice!). Trebuie să ştiţi că magneziul se absoarbe, la nivel intestinal, în condiţii optime, doar în prezenţa calciului şi a fosforului, ambele în formă farmaceutică chelatată, nu altfel (încercaţi să vă procuraţi un supliment alimentar care să conţină magneziu, calciu şi fosfor, dacă se poate, toate în formă chelatată (HVP chelatată) şi administraţi-vi-l doar după ce primiţi acordul medicului dvs. curant, nu altfel).
În altă ordine de idei, seroxatul îşi face efectul atât timp cât este administrat corect, eficienţa acestuia fiind diferită de la om la om, aşa cum aţi precizat şi dvs. Există riscul să-şi scadă din eficienţă pe fondul producerii unei toleranţe, datorită consumului cronic, dar acest risc este minim şi poate fi înlăturat foarte uşor, dacă se menţine legătura cu medicul curant (ţineţi legătura cu medicul dvs., respectaţi recomandările dânsului şi ţineţi-l la curent cu toate modificările pozitive sau negative de la nivelul stării dvs. mentalo-psihice, iar dânsul, dacă se va impune, va lua măsurile necesare prevenirii producerii unei toleranţe).

În rest..., vă rog, faceţi tot posibilul să gândiţi cât mai pozitiv şi să acţionaţi în concordanţă cu pozitivismul (ştiu că este greu, dar faceţi tot posibilul să reuşiţi).
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Toate cele bune,
Nick
0
02-10-2010, ora 13:34
olandezul
Nu este medic/terapeut
olandezul
Nick,
Multumesc pt raspuns Eu nu am in Olanda aici medic ci o psihologa si rmedicul de familie care i-mi controleaza mersul dar e foarte scump la vorba Deci cit timp am luat seroxatul mi-a mers f.bine cind m-am jucat cu el m-a pedepsit rau.
Te rog spune-mi marca s-au un nume de B-uri si Magneziu.Nu am inteles f clar Medicul care mi-a spus sa maresc doza e dr.Valentin Matei de pe forumul Toc care dupa mine e un profesionist.
Ar putea sa nu se pupe prea binecu seroxatul??????
Dumnezeu cu noi Toti Nicolae Olandezul
0
03-10-2010, ora 00:10
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
Ufff. Nick !.
N-am mai scris de mult, ai dreptate. N-am nici timpul, nici dispozitia necesara... si mai mult de-atat, nu ma mai regasesc pe niciunde...
Asta nu inseamna ca nu mi-e tare dor - de tine, de Maurica (pe care nu stiu pe unde am pierdut-o), de Jackie, de Ando, ... de TOTI...
Am mai intrat, da...am mai citit...si atat...
Pe facebook... nu prea stiu sa ma misc, si nici n-am avut timp sa ma dumiresc. Dar o voi face, si atunci poate va fi mai simplu sa-mi regasesc prietenii... pecare-i iubesc si de care sunt mandra ca-mi sunt prieteni.
Copiii, da, sunt bine. Baiatul mai are un pic si termina...si la anul poate facem si nunta :).
Iar fata... vb lui Jackie (de la cafea) apropo de Clara-scolarita... fata mea de maine pleaca la Constanta si de luni e studenta anul I. S-a rezolvat si cu cazarea - pe partea asta toate-s in regula.
Probleme sunt... pe alta parte. Dar fiecare le are, si fiecare incearca sa le rezolve, si nu depinde mereu si in totalitate de dorinta si de bunavointa noastra...
Ma bucur tare mult sa aud ca esti bine, Nick. Esti un copil bun si destept, si sunt fericita ca exist putin in sufletul tau, in asa masura incat sa-ti amintesti de mine, dupa atata absenta.
E bine si ca esti atat de ocupat. Dar ai grija de tine si fa mai mult pentru persoana ta. Meriti ! Daca nu pt tine, macar pt grozavul meu prieten Nick ! :D
Dumnezeu sa te binecuvanteze si sa-ti poarte de grija la orice pas pe care-l faci. Si sunt sigura ca asa va fi.
Numai bine !
Atat tie... cat si celor de pe acest topic, care au atatea probleme... Le doresc sa aiba incredere si sa lupte pentru a trece peste obstacole.
Cu drag, cu mult drag, Tania
0
08-10-2010, ora 06:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate d-nule Olandezul,

Sincer, am intuit că nu aveţi un medic psihiatru, dar nu mi-am permis să-mi expun deducţia. Bine măcar că sunteţi supervizat de un psiholog şi de medicul dvs. de familie.
Vă rog, încercaţi să luaţi Seroxatul corect, fără a vă "juca" cu dozele!
_
" Te rog spune-mi marca s-au un nume de B-uri si Magneziu ".

- Magneziul sinergistic* de la Quest este foarte bun pentru dvs. (1 capsulă de 3 ori/zi, în timpul sau după cele 3 mese principale (mic dejun, prânz şi cină). Pentru mai multe detalii accesaţi link-ul de mai jos!----------*
În ceea ce priveşte complexul de vitamine B, suplimentul cel mai optim pentru dvs. este cel produs de Organika - Vitamina B-complex*, super potentă, cu factori lipotropici (1 comprimat cu 30 de minute înainte de micul dejun). Pentru mai multe detalii accesaţi link-ul de mai jos!----------*
_
*produsele le puteţi cumpăra făcându-vă un cont pe site-ul tratamente.ca, sau le puteţi cumpăra din orice alt magazin care le comercializează.
.

Medicul psihiatru, Valentin Matei, într-adevăr, este un profesionist. Dacă dânsul v-a spus să măriţi doza, măriţi-o aşa cum v-a spus. Vă rog, urmaţi-i indicaţiile!
_

" Ar putea sa nu se pupe prea bine cu seroxatul?????? "

- Cine? Magneziul şi complexul vitaminic B? Dacă da, există posibilitatea să apară unele mici interacţiuni, tocmai de aceea v-am rugat să cereţi acordul medicului dvs. înainte de a le administra.

Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Toate cele bune,
Nick

(*modificat de administrator)
0
12-10-2010, ora 00:07
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-nă Tania,

Vă înţeleg! Nici eu nu prea mai timpul din trecutul - cel pe care le-am investit în acest forum - dar fac eforturi să mă menţin activ, atât cât se poate. Am zile când nu pot să accesez forumul, doar pentru simplul fapt că vreau să mă detaşez puţin de stresul generat de el, dar, culmea culmilor, nu pot sta departe de el, cel puţin nu mai mult de o zi, două..., nu pot. Romedicul a devenit o parte din viaţa mea, o parte din munca mea, o parte din mine!
Mă bucur că bucuriile dvs. - copiii - sunt bine. Totul va fi bine în continuare!
În ceea ce mă priveşte pe mine, da, pot să spun că sunt bine. Sunt mai împlinit şi mai fericit ca niciodată. Am momente când nu mă simt bine, dar nu-i nimic, sunt recunoscător şi pentru suferinţă, de orice tip şi grad ar fi ea. Cum aş putea să nu fiu recunoscător pentru tot, inclusiv pentru suferinţă, când lumina mă ajută să văd, apa mă ajută să mă hidratez şi să mă spăl, aerul mă ajută să respir, sunetul mă ajută să aud, mâncarea mă ajută să gust şi să mă hrănesc, pielea mă ajută să pipăi, parfumul vieţii mă ajută să miros, picioarele mă ajută să merg, mâinile mă ajută să îmbrăţişez, creierul mă ajută să gândesc şi să relaţionez cu elementele mediului înconjurător, inima mă ajută să iubesc ş.a.m.d., iar DUMNEZEU, Cel datorită Căruia exist şi am tot, mă ajută să trăiesc, mă învaţă să ştiu tot ce am nevoie, prin intermediul a tot ce am la dispoziţie - prin ce am enumerat + ce nu am enumerat - şi-mi dăruieşte tot ce primesc pozitiv. Cum aş putea? Am parte de multe bucurii şi recompense celestiale, să le numesc aşa, marea lor majoritate fiind chiar nemeritate, din păcate. Aşadar, totul este minunat în ceea ce mă priveşte, staţi liniştită.
_
D-nă Tania, vă mulţumesc că existaţi şi în viaţa mea, chiar dacă doar în cea virtuală. Sunteţi o fiinţă adorabilă.
Dumnezeu să vă binecuvânteze inima cu iubire sfântă, sufletul cu lumină şi mintea cu armonia şi Cuvântul Lui, ca fiinţa dvs., în integralitate, să meargă cu credinţă vie pe drumul către mântuire. Dumnezeu să vă dăruiască tot ce crede El că aveţi nevoie, atât dvs., cât şi familiei dvs. dragi. Amin.
Vă iubesc mult!


În speranţa că mesajul meu nu a fost foarte tardiv, cu deferenţă, iubire creştină şi preţuire,
Mister Nick ;)
0
07-12-2010, ora 01:33
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Draga Mr. Nick,

LA MULTI ANI !! lA MULTI ANI !! lA MULTRI ANI !!

Nu am reusit sa trec la timp pe forum. Imi cer scuze. Sunt in conflict cu timpul, de o vreme. Abia acum am intrat, si vad ca a trecut deja Miezul noptii - Urarea mea este cam retro - insa e pt tine, si tu traiesti in prezent.

Chiar iti doresc asta din toata inima, sa traiesti cu toata fiinta ta, bucurandu-te in prezent.

Dumnezeu sa asculte rugaciunile sufletului tau atat de frumos si sensibil, sa le primeasca si sa-ti dea rezolvarea asteptata. El paote face chiar mai mult decat credem noi. Imi doresc si mie disponibilitatea rugaciunii ca sa pot sa adaug modesta mea jertfa pe altarul Sau, si in numele tau. Fac asta din tot sufletul.

Pace sufleteasca, lumina Sa si toate binecuvantarile ce vin de Sus iti doresc, cu aces prilejul zilei numelui.

A MULTI ANI !!!

Cu iubire crestina si pretuire,
0
07-12-2010, ora 01:39
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
..da, ca de obicei, am facut greseli.:P - Sorry ! -


PACE SUFLETEASCA, LUMINA SA SI TOATE BINECUVANTARILE CE VIN DE SUS, iti doresc, cu prilejul zilei numelui.

( Am cautat topicul potrivit "Mos Nicolae", dar nu l-am gasit...Nu mai exista? )
0
11-12-2010, ora 19:01
ildicutza
Nu este medic/terapeut
ildicutza
Draga Mr.Nick,
Am apelat la dvs.anul trecut cam pe vremea asta ptr a-mi da un sfat in legatura cu un tratament ptr.atacuri de panica ptr sotul meu si...din nou apelez la dvs.ptr aceasi problema.
pentru aface o recapitulare in legatura cu acesta am sa va dau cateva indicii:
sotul meu, anul trecut a avut un mic soc si de atunci face aceste atacuri de panica.
am fost si la psihiatru, a avut tratament cu anxiar 1 luna si seroxat aproximativ 9-10 luni dupa care i s-a spus ca nu mai trebuie sa le ia.
In perioada in care a luat tratamentul s-a simtit bine.cu mici exceptii.atacurile erau f minore.
Dupa ce a inceput sa ii scada din tratamentul cu Seroxat a inceput din nou sa faca crize.psiholoaga spunand ca este subconstientul si ca nu mai trebuie sa ia nici un tratament.
Intre timp are sedinte si cu un psiholog care il ajuta f mult si sunt foarte multumita de rezultate acesta spunad ca face si terapie prin hipnoza...dar in cazul sotului meu nu este necesar.
Intre timp mai face cate o "vizita" noaptea la spital...unde ii face o electrocardiograma care este f bune, ii ia tensiunea care este la fel de buna.si tot asa mai trece cate o zi.
Crizele de obicei la face noaptea si are palpitatii...ii bate inima f tare.simte ca il strange in spate la ceafa si cateodata ii mai amorteste si mainile.
Dupa cate am mai citit si pe internet eu cred ca nu are suficienta serotonina.
A...si mi-am adus aminte...in timpul vizitelor la spital...o doamna doctor i-a recomandat Benosen, un calmant naturist pe care il ia deja de vreo 2 luni in fiecare seara cate o pastila. Eu tot il intreb daca il calmeaza sau daca il mai linistaste un pic si el spune ca nu simte nimic.
Am citit pe forum de 5 HTP...eu cred ca l-ar putea ajuta in in a-si reface "rezerva" de serotonina.
Astept raspunsul dvs. si va rog sa-mi spuneti daca este indicat sa ia 5HTP si sa-mi spuneti cum sa il administrez si in ce dozaj.eventual daca se poate combina cu Omega 3...am citit ca este f bun ptr anxietate si eventual si spirulina, fiind un bun energizant natural.
Va multumesc anticipat pentru raspuns si sper ca nu v-am plictisit cu acesta istorioara.
Va rog sa-mi raspundeti ori pe acest forum -*

(*modificat de administrator)
0
25-12-2010, ora 09:52
MARIAN O.
Nu este medic/terapeut
MARIAN O.
Salut Nick.
Sunt Marian, nu ti-am mai scris de mult dar cred ca iti mai aduci aminte de mine.
De mai mult timp nevoia sa mai vorbesc cu tine dar abia acum am gasit un moment de liniste si iti scriu de la o prietena.Am avut iar niste evenimente foarte neplacute cu mama mea care a fost in coma 7 zile la spital, aceasta situatie ma solicitat foarte mult si acum mi-e foarte rau.Mi-au marit doctorii si doza de medicamente.Vreau sa-ti spun ca ma simt atat de bine numai cand iti scriu.

Raspunde-mi te rog daca vrei si spune-mi cum mai este cu starea de oboseala pe care o aveai.
Bunul Dumnezeu sa te binecuvanteze si sa ne binecuvanteze pe toti.
0
18-02-2011, ora 10:02
victor76
Nu este medic/terapeut
victor76
Salut
Pe data de 30.08.2010 trimisesem un mesaj disperat catre Mrs Nick. In 2000 fusesem diagnosticat cu sindrom depresiv, atat nimic mai mult. Am luat tratament cu diferite antidepresive timp de 11 ani. Enumar Seroxat, Remeron, IXEL, Anafranil, Serlift, Efectin. De fiecare data cand doctorul care ma tratata, timp de 2-3 ani fiecare imi spunea ca sunt sanatos si nu mai trebuie sa iau antidepresive, eu ma asteptam sa ma simt bine. Ei dupa 1 luna in care nu mai luam tratament incepeam sa tremur ingrozitor, mai ales picioarele. Dupa 5-6 luni de groaza si tremur nu mai puteam, eram dat afara de la joburi, ma intorceam din nou la doctori care imi spuneau ca sunt bolnav si ca trebuie sa mai iau medicamente. Asta pana in August 2011, cand am apelat la ajutorul Mrs Nick. Dumnealui mi-a recomandat sa merg la dmna Iliescu energoterapeut si Dmn Tiganisteanu medic internist. In perioadele cand nu luam medicamente enumerate, tremuram foarte tare dupa ce mancam. Mai ales la zahar, paine, lamaie, etc. Am incercat si 5 htp si Omega 3 si tremuram si mai tare, ingrozitor. Dmna Ana Maria Iliescu mi-a spus ca am o mica problema endocrina ceea ce s-a confirmat fiind putin hipotensif. Oricum este foarte scumpa si nu poate sa te ajute prea mult cu terapia dumneaei, pe care insista smechereste sa o aplice si sa te usureze de bani. Dmna Tiganisteanu in schimb e un doctor excelent si un om exceptional. Nu a putut sa ma ajute foarte mult desi s-a chinuit enorm timp de 3 ore sa ma consulte. Ei bine exasperat am contactat un doctor neuropsihiatru de la AKH din Viena care mi-a recomandat sa vin la cabinetul lui particular de langa facultatea de medicina din Viena. Am platit 200 de euro consultatia si mare minune la sfarsitul consultatiei mi-a pus diagnosticul Serotonin Toxicity si Temporary Brain damage. Mi-a recomandat sa stau linistit timp de 1 an 2 si sa nu fac absolut nimic. M-am uitat si pe Wikipedia si se pare ca tremuratul se datoreaza faptului ca la nivelul creierului, medicamentele antidepresive care inhiba recaptarea serotoninei paralizeaza niste axoni, sau ceva de genul asta. Numai refacerea acestora dureaza 6 luni, un an. Acum s-au scurs mai bine de 7 luni de cand nu mai iau nimic. Si minune, tremurul s-a redus cu 80%, am incercat si 5 htp si Omega 3, si iarasi tremurul se accentueaza dar nu devine dureros si de nesuportat. Se pare ca nemercii astia din Romania timp de 11 ani ma otravisera cu serotonina in exces. Mi-au mancat tineretea, si cei mai frumosi ani cu ignoranta lor. Nu stiu daca ce v-am spus se potriveste la voi dar la 8 luni cu antidepresive dupa 6, 7 luni groaznice starea mea fizica si pshihica s-a imbunatatit drastic. Va multumesc
0
18-02-2011, ora 10:03
victor76
Nu este medic/terapeut
victor76
Rectific August 2010
0
25-02-2011, ora 21:05
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată dnă Bleuciel, vă mulţumesc mult pentru urări. M-au impresionat, ca de obicei. Sunteţi o fiinţă minunată. Dumnezeu să vă răsplătească tot ajutorul pe care mi l-aţi dăruit, atât pe cel cunoscut de către mine, cât şi pe cel necunoscut. Să fiţi binecuvântată cu ce aveţi nevoie!
0
25-02-2011, ora 21:20
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată dnă Ildicutza, eu dacă aş fi în locul soţului dv., aş lua Deprexil + Extract din muguri de tei argintiu, astfel:
- Deprexil este un supliment ortomolecular bogat în substante antioxidante, special selecţionate şi dozate, astfel încât ele să aibă o acţiune sinergică de echilibrare a psihicului. El se administrează de 2 ori pe zi, dimineaţa şi la prânz (la prânz trebuie luat până în maxim ora 16), după micul dejun şi masa de prânz, cu multă apă (prin multă apă mă refer la minim 100 ml de apă), timp de minim 3 luni de zile, maxim 6 luni (producătorul recomandă şi 3 capsule pe zi, dar uită să specifice în prospectul suplimentului, că cea de-a 3-a capsulă poate să producă insomnie, în cazul în care se administrează după ora 16, din cauza extractului de Gingko biloba).
Deprexilul este mai bun decât 5-htp-ul, pentru că echilibrează nu numai serotonina, ci şi alţi neurotransmiţători implicaţi în menţinerea echilibrului în sfera mentalo-psihică.
Pentru a înregistra rezultate benefice consolidante, care să se menţină un timp foarte îndelungat, ar fi indicat ca soţul dv. să aibă o dietă alimentară bogată în banane, salată verde, pâine integrală veritabilă, carne de curcan, ulei de măsline extra-virgin şi peşte; să facă sport minim 30 de minute / zi, să îşi hidrateze organismul cu minim 1, 5-2 l de apă / zi, să consume tutun, alcool şi cafea şi să gândească mai pozitiv.
----------*
- între 50 şi 70 de picături de extract din muguri de tei argintiu, diluate în 50 ml de apă călduţă, cu o oră înainte de culcare, în regim zilnic, timp de minim 4 săptămâni. După cele 4 săptămâni le poate lua doar ocazional, la nevoie.
----------*
_
ATENÈšIE! Aceste 2 suplimente alimentare se pot cumpăra şi fără prescripţie medicală, însă ar fi indicat să consultaţi medicul înainte de a începe administrarea lor, pentru a primi aviz medical.
Pe tot parcursul administrării acestor 2 preparate NU se ia niciun medicament psihiatric!
_

Însănătoşire grabnică.

(*modificat de administrator)
0
25-02-2011, ora 21:51
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate dle Marian O.,

Mă bucur că mi-aţi scris. Bineînţeles că îmi aduc aminte de dv., cum v-aş fi putut uita?!
Îmi pare foarte rău că aţi traversat momente nefericite datorită problemelor mamei dv. Suferinţa nu ocoleşte pe nimeni, nici pe mine, nici pe dv., nici pe mama dv.; pe absolut nimeni. Când apare în viaţa unui om înseamnă că are scopuri pozitive, de vreme ce este îngăduită de Dumnezeu, căci El pe toate le lucrează spre binele celor care-L iubesc.
Veţi trece şi peste acest impas; totul va fi bine! Mergeţi mai departe pe drumul vieţii, cu Dumnezeu în inimă, suflet şi minte.
Ce medicamente luaţi şi în ce doze?
" Vreau sa-ti spun ca ma simt atat de bine numai cand iti scriu. "
- Aveţi această senzaţie din cauza schimbului de energie! :)
_

" Raspunde-mi te rog daca vrei si spune-mi cum mai este cu starea de oboseala pe care o aveai. "
- Starea de oboseală o am în continuare, ea fiind simptomul sindromului burnout (sindromul arderii complete). Am făcut acest sindrom după repetate şi susţinute suprasolicitări. De o scurtă perioadă de timp am început să-mi refac vitalitatea normală, fără să iau vreun tratament anume, doar cu ajutorul lui Dumnezeu, însă mi se întâmplă să mai am recidive (În cadrul recidivelor nu am vitalitate suficientă nici pentru a mă scula din pat. Şi totuşi, reuşesc să mă scol, de sculat, însă mă simt ca o floare ofilită). În fine, nu vă faceţi griji pentru mine, pentru că am traversat perioade şi mai critice decât ce v-am relatat. Am supravieţuit de fiecare dată; voi supravieţui în continuare, pentru că nu mi s-a terminat misiunea pe care o am de îndeplinit pe acest minunat pământ.
_


Vă mulţumesc din suflet pentru urări. Dumnezeu să vă binecuvânteze şi pe dv. cu tot ce aveţi nevoie, ca de altfel şi pe mama dv.
0
25-02-2011, ora 22:29
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate dle Victor76,

Aţi luat timp de 11 ani antidepresive? Aşa se explică faptul că aţi fost pe punctul de a face sindrom serotoninergic şi că v-aţi lezat integritatea celulară şi funcţionalitatea creierului. Îmi pare rău!
D-na Iliescu Ana Maria nu insistă deloc smechereşte să facă terapie oamenilor, pentru a-i uşura de bani. Eu o cunosc foarte bine, pentru că mi-a fost şi profesoară de curs. NU mi-aş fi permis niciodată să recomand o astfel de persoană. NU ştiu de ce dv. v-a lăsat o astfel de impresie. Mă rog, este impresia dv., o respect, deşi ştiu clar că v-a fost influenţată negativ de starea precară a psihicului - stare avută la momentul respectiv.
Dna Ţigănişteanu este un medic unic în România, atât pot spune. Păcat că nu este apreciată la adevărata valoare :(
Mă bucur că Dumnezeu v-a scos pe drumul vieţii dv. un medic precum cel din Austria.
Vă doresc îmbunătăţiri în continuare, la nivel de sănătate fizico-mentalo-psiho-spirituală şi nu numai.
0
26-02-2011, ora 22:06
ildicutza
Nu este medic/terapeut
ildicutza
Stimate M.Nick,
Am citit recomandarile dvs.si multumesc f.mult ptr ca v-ati facut timp pentru a-mi raspunde...
M-a amuzat foarte tare partea cu...va citez "să consume tutun, alcool şi cafea"...:))))...s-a lasat de fumat acum 12 ani,
de baut bea doar ocazional sau deloc iar cafea nu bea deloc deoarece nu ii place...
Sotul meu este f credincios...de altfel nu se culca niciodata seara inainte de a rosti rugaciunea.
Vreau sa va mentionaz ca de 3-4 saptamani sotul meu nu mai face nici o criza nici in timpul zilei si nici seara.se simte foarte bine.de altfel ma gandesc ca este rezultatul convorbirii lui cu o d-na doctor...nu-i stiu numele precis.(care si-a facut specializarea in psihiatrie in Franta.)...si care a stat de vorba cu el spunandu-i ca nu mai are nevoie de nici un fel de medicamentatie si totul vine din subconstient.si...vad ca functioneaza..dealtfel el este optimist din fire.
Momentan..ma gandesc daca se simte bine sa nu-i dau tratamentul pe care l-ati recomandat...numai in cazul in care revin crizele.
Va multumesc inca o data ptr sfaturi.Va doresc multa sanatate si Dumnezeu sa va binecuvanteze!
0
27-02-2011, ora 01:17
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată dnă Ildicutza, îmi cer mii de scuze, de fapt am vrut să spun să NU consume tutun, cafea şi alcool, dar am uitat "nu-ul", din neatenţie. Îmi cer iertare! (nu aş recomanda nimănui să fumeze şi să bea cafea sau alcool, Doamne fereşte).
Mă bucur că soţul dv. se simte mai bine. Se va simţi şi mai bine. Doamne-ajută!
_
Toate cele bune,
Nick
0
28-02-2011, ora 20:42
rechin
Nu este medic/terapeut
rechin
Buna ziua, Mr. Nick
De mai mult timp am depresie (tristete profunda, anxietate, insomnie). Diagnosticul stabilit in urma unui consult la un medic psihiatru a fost depresie majora. Am urmat timp de aprox. 6 luni cu coaxil si trittico. Pentru ca nu ma simteam bine, mi-a schimbat tratamentul. De cateva zile iau valdoxan. Starile de depresie continua insa.
Va rog, daca se poate sa-mi dati si mie un sfat.
Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
349 comentarii 1 2 ..... 101112 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sufocarea - primul ajutor
  • Leșinul
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • Atacul de panică
  • Cum recunoști atacul de panică?
  • Semne că ai putea sa leșini
  • Cauzele leșinului și ce se întâmplă în organismul nostru când leșinăm
  • De ce unele persoane leșină mai ușor decât altele
  • Sincopele cauzate de tulburările de ritm ar putea fi prevenite
  •