intrerupere brusca ebixa?! am nevoie de sfat urgent

01-08-2010
mikiela
Nu este medic/terapeut
mikiela
Buna ziua,

Doresc un sfat de specialitate!!!!
E posibil ca mama care ia de 3 ani ebixa, sa fie in imposibiltatea de a continua acest tratament deoarece casa de asigurari nu-l poate da compensat conform diagnosticului trecut pe carnet.Acesta este f scump si are si alte medicamente de luat.Frica mea e f mare pt ca nu mai are decat pt o saptamana pastile si eu locuiesc in alta localitate.Stiti de existenta altui inlocuitor mai ieftin dar la fel de eficient?Va trebui sa iau legatura cu medicul dar chiar nu stiu cum sa discut aceasta situatie delicata si sunt ffffff disperata.
Va rog sa-mi dati un sfat, cat mai urgent!!
Multumesc din suflet!!!
11 comentarii
0
01-08-2010, ora 18:21
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Greu de spus si greu de stopat politica Casei de Asigurari in domeniu.Ebixa este un medicament mai nou si nu stiu daca s--a realizat pana acum un preparat generic asemanator.Trebuie sa va consultati cu medicul.E vorba de Alzheimer?Daca e vorba de Alzheimer, atunci il puteti lua gratuit dupa ce o veti incadra in grad de handicap.Sunt mai multi pasi de urmat, dar de ce nu, daca e vorba de drepturile dumneaei.Situatia nu e deloc delicata pentru un medic, nu e cazul sa dramatizati.Tatal meu are Alzheimer si discut cu toata lumea cand e vorba de medicamente.Inclusiv cu Casa de Asigurari.Mai vorbim!
0
06-08-2010, ora 10:03
iulianwizard
Nu este medic/terapeut
iulianwizard
am si eu o intrebare: se gaseste in farmacii acest medicament sau este mai rar? multumesc.
0
11-08-2010, ora 11:21
pesimist
Nu este medic/terapeut
pesimist
Imi pare rau dar chiar si cu grad de handicap dupa noua lista, medicam.costa milioane si nu le avem!Ce sa facem?
0
12-08-2010, ora 08:46
mikiela
Nu este medic/terapeut
mikiela
...si totusi nu mi-a raspuns nimeni la intrebare:ce se intampla cand intrerupe brusc tratamentul?Chiar nu cunoaste nimeni acest lucru????
0
12-08-2010, ora 23:27
pesimist
Nu este medic/terapeut
pesimist
de obicei se pot ivi reactii adverse, ocriza, ar trebui sa luati legatura cu un medic !miine o sa vorbesc si eu cu un medic fiindca e posibil din cauza pretului sa fiu in aceeasi situatie.Va tin la curent cu ce aflu!
0
14-08-2010, ora 16:07
pesimist
Nu este medic/terapeut
pesimist
medicul mi-a spus ca medicamEbixa este gratuit la pers.cu handicap, dealtfel l-am si ridicat si in nici un caz, fara supraveghere medicala nu se intrerupe medicam.Poate da agitatie excesiva, dureri de cap, varsaturi s.a.Sper ca v-am putut fi de folos.Sanatate!
0
02-06-2014, ora 21:53
nelubadea
Nu este medic/terapeut
nelubadea
Ma numesc NB din Tg-Jiu si ingrijesc un pacient dignosticat de doi ani cu :dementa senila forma severa.Medicament administrat si Ebixa 10 mg. de doua ori pe zi.La sfarsitul lunii iunie sunt anuntat ca acest medicament nu mai este subventionat.
Intrebare: Care este medicamentul cu aceasi substanta activa din lista medicamenntelor compensate 100% cu care poate fi inlocuit.
Multumesc anticipat!
0
02-06-2014, ora 22:29
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Substanta activa la Ebixa este memantina care are ca si generice
Cognomen - Zentiva / Maruxa -KRKA / Memantina ATB sau Terapia sau Dr Reddys
Necompensat, tratamentul costa in jur de 200 lei pentru 28 zile(10 mg x 56). Principala problema a intreruperii tratamentului cu Ebixa (memantina) e faptul ca simptomele dementei nu vor mai fi tinute sub control...si boala va continua sa progreseze.
0
04-10-2014, ora 14:50
G.MARI
Nu este medic/terapeut
G.MARI
Buna ziua, si sotul meu i-a ebixa de 1 an dar in ultimele 3 luni i s-a dat memantina, tot din cauza compensarii, mai are si davia, neurotop, coprenesa, tenaxum, preductal, aspirin cardio, sermion, leviracetam, adjuvin, anxiar, seroqel. Eu il cred si stiu ca are foarte multe dar nu stiu ce sa fac in momentele cand nu vrea sa le mai i-a.
Sa incep cu diagnosticul, a avut accident vascular hemoragic cu paralizie pe partea dreapta, a fost 8 zile in coma profunda la Baltazar Arsenii si dupa 2 saptamani ne-am mutat la Spitalul Judetean Ploiesti, unde in ciuda mizeriei care exista acolo si a unei alimentatii groaznice (parca sunt laturi), d.na doctor Costache sef de sectie la neurologie, a fost de nota 10 si a reusit intr-o luna sa il ajute sa se recupereze aproape total. Datorita acestei boli a inceput sa intre intr-o depresie profunda si mai grav sa faca crize de furie, in urma carora au zis ca are si dementa vasculara si inceput de alzhaimer. Si uite asa ne chinuim de aproape 2 ani in care am mai avut vreo 5 internari la Obregia Bucuresti, Voila Prahova, spitalul judetean Ploiesti ( o usoara ischemie cu paralizie), etc. Ma rog la Dumnezeu si zii si noapte sa imi de-a putere sa pot sa le duc si multa rabdare, deoarece am momente cand simt ca nu mai pot. Acum nu vrea iar sa mai i-a pastilele, i se pare ca doarme mult de la ele si oboseste repede. Daca puteti sa imi dati un sfat il accept cu placere avand in vedere ca eu nu mai am parinti de 12 ani. Multumesc ca am avut unde sa imi spun oful si astept sfaturi.
0
04-10-2014, ora 16:35
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Ce pueti face este sa-i reduceti la jumatate dozele de seroquel si anxiar ! Daca si asa se simte prea sedat puteti sa-i scoateti pt 2-3 zile cate unul din ele si vedeti cu care se simte mai bine ! Ce doze ia din aceste medicamente ?

Sanatate !
0
04-10-2014, ora 17:24
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
De fapt puteti sa-i scoateti de tot acel tenaxum si seroquelul iar celelalte i le dati la jumatate de doza mai putin davia ! Daca tot persista somnolenta vorbiti cu medicul sa-i scoata levetiracetamul !

Succes !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul