Început tratament adolescent cu olanzapina

13-05-2023
Pdmaria
Nu este medic/terapeut
Pdmaria
Am nevoie urgent de ajutor de un răspuns. După 1 an de tratament pentru depresie cu zoloft și rispolet la început, dupa a urmat aripiprazol că înlocuitor al rispoleptului și Depakine iar acum in urma unui episod psihotic a primit olanzapina. După 5 zile stările s au înrăutățit in sensul că vocile sunt mai rare dar plânge fara motiv, parca nu poate gândi, la o conversație începută deja devine foarte iritata și după urmează că o criza cu plâns și o stare foarte dificil de explicat. Înainte de olanzapina, chiar daca existau halucinații starea generala era mai buna, parca gândirea era mai clară.
Am nevoie de păreri răspunsuri orice
Nu știu dacă o ajuta olanzapina
Mulțumesc!
12 comentarii
1
13-05-2023, ora 07:53
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sa vorbeasca cu dr. Poate o trece pe Seroquel.
2
13-05-2023, ora 08:53
XtremeSRL
Nu este medic/terapeut
XtremeSRL
olanzapina reduce activitatea neurotransmitatorilor, calmand astfel nervii. halucinatiile, plansul si iritabilitatea sunt semne ale nervilor hiperexcitati.

olanzapina cu siguranta ajuta la starea de bine, intrucat nu mai are halucinatii.

starile de plans si iritatia, nu sunt date de olanzapina. ci e foarte probabil ca acel episod psihotic sa-i fi ars retelele neuronale in mod semnificativ, iar ca urmare are aceste stari. (nervii fiind suprasolicitati)

asadar, scoaterea olanzapinei ar fi o greseala. e nevoie de timp ca olanzapina sa-si faca efectul pe deplin.

introducerea de seroquelle poate duce la reintoarcerea episodului psihotic intrucat seroquelle are afinitate scazuta pt dopamina d2 :/, comparativ cu olanzapina care are afinitate crescuta
1
13-05-2023, ora 09:13
Pdmaria
Nu este medic/terapeut
Pdmaria
Îmi puteți explica ce înseamnă faptul că a ars rețelele neuronale?
1
13-05-2023, ora 09:16
Pdmaria
Nu este medic/terapeut
Pdmaria
Halucinațiile nu au dispărut în totalitate dar starea ei s a schimbat vizibil imediat după începerea cu olanzapina de aceea m am gândit că ar putea avea legătură
2
13-05-2023, ora 09:19
XtremeSRL
Nu este medic/terapeut
XtremeSRL
va imaginati un fir de curent cu doi capeti. cei 2 capeti reprezinta neuronii, iar firul reprezinta neurotransmitatorii (sau voltajul de curent). cu cat voltajul este mai mare (sau neurotransmitatorii circula cu viteza mai mare), cu atat sansele mai mari ca neuronii (capetii) sa se arda si deci sa apara probleme de comunicare intre neuroni.

neuronii sunt ca niste stocuri de informatie. comunica intre ei si primesc informatiia cu ajutorul neurotransmitatorilor (curentului din fir)... cand acestia se distrug din cauza voltajului prea mare, informatiile se pierd in cele din urma...motiv pt care spre exemplu, nu mai comunicam la fel de eficient

s-a schimbat vizibil dispozitia pt ca nu mai este dopamina (neurotransmitator) in proportii crescute. dopamina da starea de placere, intre altele.. cand aceasta dispare (redusa prin medicatie ), apare reversul ei. insa asta, temporar

prin continuarea tratamentului la un moment dat se vor stabiliza emotiile. dopamina se va normaliza
1
13-05-2023, ora 10:28
XtremeSRL
Nu este medic/terapeut
XtremeSRL
explicatie usor de inteles
youtube dot com/watch?v=HUuUUJktL6E
1
13-05-2023, ora 16:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ vcc

Seroquel este un neuroleptic. O scoate din episod, nu o baga in episod. Se da cand pacientul are si depresie.
1
13-05-2023, ora 16:59
XtremeSRL
Nu este medic/terapeut
XtremeSRL
olanzapina tot neuroleptic este. cauta informatii pe net despre afinitate dopamina ale celor doua medicamente. ai sa intelegi cum sta treaba.
P.S nu am spus ca o baga in episod, am zis ca ii revine psihoza pt ca... (cauti pe net de ce)
1
13-05-2023, ora 17:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Episod = psihoza.
1
13-05-2023, ora 17:13
XtremeSRL
Nu este medic/terapeut
XtremeSRL
nu ai inteles ce am vrut sa subliniez :). treaba cu afinitatea este ca seroquele ar fi un medicament mai slab ca olanzapina pt psihoze, si deci trecand pe seroq. are sanse mari sa il reapuce psihoza
1
25-05-2023, ora 09:02
Emi8
Nu este medic/terapeut
Emi8
Nu luati in seama ce scrie VCC despre arderea retelei neuronale.

La ce explicatii ofera sigur este un tâmpit si nu merita nici un fel de atentie.
1
25-05-2023, ora 11:12
XtremeSRL
Nu este medic/terapeut
XtremeSRL
Draga Emi, esti binevenita sa aduci clarificari mai bune.
Legat de rapsunsul meu. Ultima oara cand am citit o carte de medicina am aflat ca bolile psihiatrice presupun pierderea materiei cenusii, iar materia cenusie e formata din corpurile celulare ale neuronilor și dendritele. Din ecuatia asta, ce-ti rezulta cand pierzi materia cenusie ? Nu cumva pierzi corpurile neuronale si dendritele ?

Nu sunt medic, iar poate ca termenii pe care ii folosesc nu sunt complet corecti. Aici imi asum daca am folosit un termen nonmedical, si poate gresit dpdv medical.

Te rog exmplica-ti gestul si lumineaza-ne cum stau lucrurile in medicina, ca pare sa stii lucrurile mai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul