m-am lovit la un dinte si acesta s-a ingalbenit

05-01-2010
druga_cristina
Nu este medic/terapeut
druga_cristina
m-am lovit la un dinte, acesta s-a spart putin intr/un colt si cu timpul dintele s-a ingalbenit. am fost la un dentist, mi s-a pus o plomba, am facut o raza chiar la dinte, medicul a facut chiar si o gaura pe sub dinte sa vada daca are vreo carie care inca nu e vizibila, pt ca la raza reiesea cum ca dintele ar fi sanatos. totusi, dintele se ingalbeneste pe zi ce trece. cum as putea rezolva problema asta si care ar fi costurile?
va multumesc anticipat
3 comentarii
0
05-01-2010, ora 17:03
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
daca dintele si-a modificat culoarea..atunci "nervul" a murit si trebuie indepartat. Ca si modalitati estetice ar merge albirea interna sau coroana dentara(dintele slefuit si apoi acvoperit de o coronita dentara)
0
06-01-2010, ora 08:55
druga_cristina
Nu este medic/terapeut
druga_cristina
nervul trebuie inlaturat chiar daca eu nu am dureri la dintele acesta?
multumesc f frumos d/lui Dr. Cosmin Marin pt raspuns
o zi minunata va doresc
0
06-01-2010, ora 13:08
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
pai daca este mort.cu siguranta da.Se pot face teste de vitalitate a dintelui...daca sunt negative (tind sa cred ca da) atunci nervul este mort, se scoate se obtureaza canalul si apoi albire...etc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cariile dentare
  • Eroziunea dinților
  • Urgentele dentare - primul ajutor
  • Periuța de dinți manuală
  • Albirea dinților acasă
  • Obiceiuri care afectează dantura
  • Dinții antimicrobieni printați 3D
  •