m-am trezit cu fata umflata, durerea (de dinti) a cam trecut, simt cum gingia este crapata

08-01-2011
anto1988
Nu este medic/terapeut
anto1988
Buna ziua, am si eu o problema, aseara a inceput sa ma doara maseaua de minte ( stanga jos ) pana acum nu am avut probleme cu nici o masea de minte, nici nu am simtit cand au iesit.maseaua cu pricina este iesiti partial ( 3 parti ) aseara am avut dureri si am simtit putina umflata zona, am luat "ketonal" sau ceva de genu ( farmacista mi'a sugerat) acum m-am trezit cu fata umflata, durerea a cam trecut...simt cum gingia este crapata iar cand musc o bucata din gingie vine fix peste masea. daca ating cu degetu obrazut simt cum este umflat si ma doare.ce sa fac ? as merge la dentis da nu ii deschis...trebe sa astept pana luni
6 comentarii
0
08-01-2011, ora 18:49
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Periati bine zona, dar blind, chiar daca doare.
Ketonal e f bun.
Clatiti gura minim 1 minut de 2 ori pe zi cu apa de gura cu clorhexidina (gasiti la farmacie), cam la 30-60 minute distanta dupa periajul dentar.

Si luni mergeti la dentist.
0
19-01-2011, ora 22:55
delia77
Nu este medic/terapeut
delia77
asi vrea si eu sa stiu daca este normal ca fetitei mele de 12 ani sa-i creasca maselele de minte?
0
21-01-2011, ora 17:00
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
molarii definitivi erup la 6 ani, la 12 ani si apoi in jur de 18 ani.
nu cumva fetitei ii erup molari de 12 ani si nu molari de minte???
0
24-01-2011, ora 13:54
delia77
Nu este medic/terapeut
delia77
Cred ca aveti dreptate. Va multumesc.
0
11-02-2011, ora 12:56
lowcitizeen
Nu este medic/terapeut
lowcitizeen
daca am o plomba pe o masea de minte, va trebui peste o perioda de timp sa imi scot maseaua ?
caria e stopata ? acleasi lucru e valabil si la restul dintilor ?

mai are rost sa imi plombez dinti ? daca se ajunge tot la extractie ? cum e ?
0
11-02-2011, ora 13:16
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Bineinteles ca are rost. Daca plombele sint puse bine si caria de sub ele a fost curatata complet, atunci puteti pastra dintii pe arcade mult si bine. Dar trebuie si ingrijiti (spalati) dupa ce au fost plombati.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Măselele de minte nu au nicio utilitate
  • Când tratăm molarul de minte
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  • Soluții pentru calmarea durerilor de dinți
  •