Nu pot dormi noaptea.

11-01-2012
Matt
Nu este medic/terapeut
Matt
Am si eu o problema, nu pot dormi noaptea. Cred ca am si raspunsul, astept sa fiu aprobat.
Anul trecut am fost clasa a 12 a, un an de zile am invatat pentru bacalaureat si pentru admitere la politie in paralel.
Am picat bacul, toata vara am fost afectat, ma culcam numai pe la 3 dimineata.. etc.. Sa zicem ca am depasit momentul.Acum in momentul de fata stau acasa nu lucrez si inca nu m-am apucat de pregatiri.Ma bag la 10 in pat insa ma trezesc in jur de 1 noaptea si nu mai pot adormi.Se intampla foarte des sa ma culc in fiecare zi la 3-4 dimineata.Programul meu zilnic este, sala de forta de dimineata in jur de 1 ora 2 ore, de la 10 asa.. apoi vin dorm o ora, 2 sau 3 iar apoi nu fac mai nimic decat pe calculator, doar in weekend ies intr-un club, pub, la un suc biliard ceva.
Sa am oare aceste stari de nesomn din cauza ca nu sunt obosit ? Este ceva care sa ma sperie ? Sa consult un medic ? Astept niste raspunsuri. Multumesc.
4 comentarii
0
11-01-2012, ora 07:52
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

esti tanar, foarte tanar...
pai, DACA mai dormi si dupa masa 1-2 sau 3 ore...
si
te pui in pat la ora 22 ?!?
CUM sa nu te trezesti la ora 1-2 noaptea??

CE medic sa consulti?
esti sanatos..
apuca-te sa inveti si...te va apuca somnul.

Un An Bun iti doresc!
0
11-01-2012, ora 12:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Matt

Mergi la un medic. Vezi ce parere are.
Si eu dorm la pranz doua trei ore dar dorm si noaptea intreaga.
Stiu cat de chinuitor este sa nu dormi noaptea pentru ca am trecut si eu prin asa ceva.
0
11-01-2012, ora 14:09
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@Matt, cum sa dormi daca nu ai nici-un fel de activitate, care sa te oboseasca fizic, psihic...?in plus neimplinirile pe plan profesional te-au afectat.eu zic sa incepi pregatirea scolara, incet, incet, sa nu dormi ziua, sa ai cate o activitate casnica, sa te plimbi prin parc, magazine...daca lucrurile nu se amelioreaza mergi la un psiholog..
0
12-01-2012, ora 23:48
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
1 - Calculatorul dupa o anumita ora iti afecteaza somnul deoarece lumina degajata de el face creierul sa creada ca e inca ziua.

2- Antrenamentul cu greutati iti poate tulbura somnul, mai ales daca seturile sunt pana la epuizare momentana. Deci daca faci repetari fortate, mai mult ca sigur sa aibe impact asupra somnului tau. Mi s-a intamplat si mie si am avut nevoie de tratament psihiatric pentru a-mi reveni. In plus, daca nu variezi greutatea de asemenea iti afecteaza somnul deoarece te supraantrenezi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • Calitatea redusă a somnului la copii, asociată cu insomnia mamei
  •