Oboseala inexplicabila

15-05-2011
zoltanrobert
Nu este medic/terapeut
zoltanrobert
Am o problema cu o oboseala inexplicabila.Am incercat sa ma documentez despre mai multe boli care au drept caracter de baza oboseala dar nu pot sa zic ca ma regasesc in totalitate in vreuna dintre acestea. De cativa ani ma confrunt cu o stare de oboseala ce intervine indiferent de efortul fizic ce il depun intr-o zi. Din punct de vedere fizic prestez o munca relativ usoara in anumite zile, si grea in altele ( nu pot sa zic, ca muncesc la fel zilnic - sunt zile cand stau numai pe scaun si fac munca de birou si sunt zile cand sunt in hala de productie intr-un atelier de tamplarie in mai multe faze). Psihic recunosc ca am avut mai multe probleme in ultima vreme : am petrecut 1 an prin sali de judecata pt ca am divortat, dupa 2 ani am mai tras un an in aceleasi sali de judecata pt ca fosta nevasta s-a trezit sa imi ia fetita care mi-a fost incredintata spre creste... a si reusit dealtfel. Analizele generale (anuale) le-am facut ultima oara in octombrie anul trecut si au fost bune.
Propriuzis : Dupa o zi de munca ajung acasa dupa o zi de munca...iau somn 1-2 ore, logodnica mea se chinuie sa ma trezeasca...daca reuseste sa ma trezeasca stau treaz pana pe la ora 24 - 1... de dormit dorm regulat 5-6-7 ore. Daca nu dorm dupa ce ajung acasa nu pot sa stau treaz mai mult de ora 21 - 22 - pur si simplu adorm indiferent ce fac si indiferent cat ma chinui sa nu adorm.
Daca poate cineva sa imi dea un sfat ce as putea sa fac as fi tare recunoscator.
8 comentarii
0
15-05-2011, ora 19:02
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Buna ziua!

puteti aborda situatia din mai multe perspective.

Nutritia incercati sa optimizati dieta, deci sa va informati pe cont propriu ce inseamna "alimentatie sanatoasa".
Un inceput ar fi dieta low carb. Sau niste solutii cu efect rapid glutamina si Rhodiola

In rest, conteaza si perspectiva dvs asupra acestor evenimente unii le abordeaza ca pe o mare drama pentru ca la final sa obtina o mare deziluzie. Altul priveste problema mult mai detasat (cu umor chiar) si se consuma mult mai putin. Poate daca v-ati reconsidera pozitia gasindu-va alte repere??
Apropo de lucrurile astea va recomand topicul cu axa HPA din profilul meu.

Ce parere aveti de ce am raspuns aici ?
http://forum.romedic.ro/prod/neuroleptice_+_antidepresive_+_insomnii_055810.html
0
15-05-2011, ora 19:22
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Sau, pe langă regim, puteţi să consulaţi şi un psihiatru. Numai el poate stabili cauzele acestei oboseli şi medicamentaţia corespunzătoare, în cazul în care aceasta e necesară.
0
17-05-2011, ora 08:10
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Buna ziua,
Aceleasi pareri ca mai sus, in conditiile in care analizele de laborator sunt normale:
-regim echilibrat de viata : dieta sanatoasa, miscare de 2 ori/sapt, odihna 1 zi/sapt, somn 7-8 ore/noapte
-consult psihiatric-poate fi o depresie.
Sanatate!
0
20-05-2011, ora 15:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ zoltanrobert

Si eu ma confrunt cu aceleasi stari ciudate de oboseala.
La ele constituie o forma de manifestare a depresiei (nu sunt trista, nu plang, doar obosesc foarte repede).
Trec cu antidepresive.
0
21-05-2011, ora 19:30
Emmma
Nu este medic/terapeut
Emmma
@ zoltanrobert : Buna ziua! Nu vreau sa va speriati, dar eu v-as recomanda un consult psihiatric sau neurologic.Spun asta deoarece si eu sufar de o forma de depresie si si la mine asa a debutat:oboseala extrema, in special dimineata, dupa care s-a complicat.Bineinteles daca ma tratam si eu de la inceput, probabil nu as fi ajuns in starea actuala.Mergand si eu la tot felul de analize, mi s-a mai zis ca poate fi si o cauza neurologica:lipsa de vitamine(Ca, Mg, Zn, etc).
@Bogd28:Buna, vezi ca ti-am lasat un msj privat...

In rest, va doresc multa sanatate inainte de toate !
0
21-05-2011, ora 21:54
bleuceu elena
Nu este medic/terapeut
bleuceu elena
oboseala apare de obicei in urma tratamentului cu anxiolitice sau la psihopati apar oboseala dupa amiaza.
0
21-05-2011, ora 21:56
bleuceu elena
Nu este medic/terapeut
bleuceu elena
depinde de structura de gandire;care oboseste creierul, poate fii un lucru foarte import., sau multe ganduri(celor fara tratament).
0
22-05-2011, ora 16:57
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Doamna/domnisoara Sabrina85

Alo,

Cred ca ati gresit Forumul unde sa mentionati cuvantul psihopati...
Aveti cumva idee ce inseamna ca sa il folositi ?
Straduiti-va sa nu ne jigniti, va rog frumos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul