raceli repetate de cand am inceput gradinita

08-12-2013
cristina oana30
Nu este medic/terapeut
cristina oana30
buna ziua am un baietel d 4 ani si de cand am inceput gradinita raceste intruna o saptamana st la gradi una sau doua acasa ca sa ne tratam. i am facut si analize nu are camp alergic sau ceva de genu. la ex orl ni s a spu s ca nu e de operat acum la polipi. raceala incepe cu stranut curs nas apos prima data apoi i se ingroasa si daca nu scapam d astea in cateva zile dm in tuse care ne tine cam o saptamana. nu face febra daor tuse seaca apoi productiv.d la orl ni s a dat ultima data aa d mare ptrep nr 5 aerosol cu dexametona si acc dupa ce tusea devine productiva iar d la pediatru erdomed aerius isoprinosine.dupa o saptmana ne a trecut tusea am mers o sapt la gradi si iar ii curge nasul ne dat acum colargol pivalone si sinupret.imi mai recomandati ceva analize ceva.doctorii de aici spun ca e normal sa raceasca ca e in colectiviatae si are imunotatea scazuta dar prca prea des din sapt in sapt in ultima luna
3 comentarii
0
08-12-2013, ora 19:40
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara.
Baietelul are adenoidita hipertrofica (polipi)? Eu asa am inteles din cele relatate de D-voastra. Ati putea sa precizati ce investigatii biologice (analize de laborator) s-au efectuat pana acum si care au fost rezultatele? Multumesc.
0
08-12-2013, ora 21:31
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
Buna seara,
din punct de vedere psihic in cazul pustiului dvs poate fi un refuz de a merge la gradinita
multi copii traiesc ca un abandon.
Corpul nostru " ne comunica" despre ceea ce se intampla in psihicul nostru
0
09-12-2013, ora 09:55
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Buna
Aceleasi probleme le-am avut si eu cu baietelul meu la gradinita.raceli repetate...o gramada de antibiotice, injectii., aerosoli, siropele de imunitate, etc...pana ce i-am scos polipii la 4 ani.jumate. acum are 6..si se imbolnaveste mai rar.raceli mai usoare...cam de 2 ori pe an...Neaparat sa-l duceti la mare..Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum afectează co-infecţiile coronavirus, virus sinciţial respirator şi rinovirus copiii
  • Nivelul de activitate fizică - invers proportional cu numărul de zile de infecții ale tractului respirator superior la copii
  • Infecțiile respiratorii înainte de vârsta de doi ani pot crește riscul de deces din cauza unei boli respiratorii la vârsta adultă
  •