Roaccutane, acnee agravata

14-06-2011
aLcSaa
Nu este medic/terapeut
aLcSaa
De 6 zile iau Roaccutane, 2/zi 10mg, la prescriptia medicului.Acneea mea nu pot sa spun ca trece neobservata insa este una care nu are de cuviinta sa dispara cu absolut niciun tratament, fie el naturist sau mai stiu eu...Ce voiam sa va intreb este daca este normal ca dupa atata timp sa mi-se agraveze acneea, pentruca m-am umplut de cosuri, umpic mai ciudate, cum nu prea am avut pana acuma, adica am avut dar nu asa toate odata, sunt mari si se simt umflate in piele, faza este ca nu ies afara sa li-se vada capul acela alb-galbui, sunt dureroase si ma mananca.Pana acuma n'am probleme cu uscarea fetei/buzelor.Am citit pe aici comentariile multor persoane care spun ca le-a mers cu acest tratament, si mie mi-a fost frica sa le incep, insa acele comentarii m-au incurajat, si pe mine si pe ai mei, si sunt disupsa sa il urmez pana la capat, si incerc sa imi astup urechile la tot ce spun ceilalti rau despre acest tratament, deoarece m-am saturat sa ma arate mereu lumea cu degetul si sa mi-se spuna ca am raie pe fata:).Acuma vine vacanta, voi sta mai mult prin casa in cazul in care "imi vor exploda vulcani pe fata:))".A urmat cineva acest tratament, este normal sa mi-se agraveze acneea dupa atata timp?sau sa fie doar o alta explozie ca altele de pana acuma?la voi dupa cat timp s-au vazut rezultatele si ce efecte adverse ati avut?
2 comentarii
0
15-06-2011, ora 02:28
Vasilica16
Nu este medic/terapeut
Vasilica16
Ar fi fost util sa stiu cati ani ai, sexul, o fotografie a vulcanilor, daca ai facut vreo vizita de specialitate, analize de sange(un dozaj hormonal), ai obiceiul sa le storci(cum?).
0
15-06-2011, ora 13:53
aLcSaa
Nu este medic/terapeut
aLcSaa
Am 14 ani, analizele mi-au iesit bine, sunt fata dupa nume/:), insa eu nu doresc alte informatii decat de la cei ce au folosit, sa imi spuna dupa cat timp au avut rezultate, si daca aceste cosuri care au iesit acuma sunt de la Roaccutane sau doar o alta explozie.In rest dr.dermatolog ma poate informa :*
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  •