Acnee - Daca problema este in interior, nu la exterior?

09-04-2009
Alexandru1986
Nu este medic/terapeut
Alexandru1986
Pe scurt, povestea ar fi urmatoarea - De cativa ani buni ma confrunt cu problema acneei, iar de circa 2 ani incerc sa ii gasesc o rezolvare. Cert este ca am consultat 3 medici cu referinte bune (printe care si "faimoasa" Mihaela Leventer) care nu au reusit sa imi rezolve problema. Gravitatea acneei a mai disparut, insa continua sa-mi apara cosuri, nu multe, dar suficente.

Momentan urmez tratamentul ultimului doctor pe care l-am consultat (Metroruboril+ Nizoral crema dimineata si Retin-A + Eritroacnol seara), si se pare ca are efecte destul de benefice, insa nu atat de bune pe cat astept. Deja se implinesc 6 luni de cand folosesc tratamentul, cu rezultate bunicele, dar nu definitive. S-a observat o amelirare acum 3 luni, dar de atunci nimic spectaculos. Am luat o perioada Vitamina A, Calciu, Magneziu si Zinc si aparitia cosurilor s-a oprit. Dupa ce am renuntat la acestea (nu le poti lua la infinit) situatia a revenit la normal.

Intrebarea mea care este. Oare nu se poate ca aparitia acneei sa fie din cauze interne? Existenta unor bacterii, dereglari hormnale etc? Cremele de orice tip ar fie le ajuta dar NU rezolva problema.

Daca problema este in interior, nu la exterior?
14 comentarii
0
09-04-2009, ora 20:54
user42557
Nu este medic/terapeut
user42557
Mananci gras sau mancaruri de fast-food?
0
10-04-2009, ora 10:08
sim1973
Nu este medic/terapeut
sim1973
Buna. Eu nu inteleg de ce tu iti pui intrebari de genul: bacterii, dereglari hormonale???? Sa intelegem ca in acest timp, adica de cca 2 ani nici un medic nu ti- a recomandat sa faci analize hormonale?
0
10-04-2009, ora 18:22
Alexandru1986
Nu este medic/terapeut
Alexandru1986
Greece woman3 - Regimul alimentar este cat se poate de sanatos, sunt foarte atent la ce consum. De asemenea, nu manc dulciuri, beau cafea, alcool sau si fara tutun. Deci problema cu alimentatia pica.

sim1973 - NU. Analize, nu am facut decat cele obligatorii si au iesit ok. TSH-ul e in limite. Acum, altceva hormanal nu stiu ce ar trebui urmarit. Sugestii?
0
10-04-2009, ora 20:04
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Singur ai descoperit problema interna! Probabil ca alimentatia nu contine suficient zinc sau organismul tau nu il asimileaza.
Cel mai bine ar fi sa incerci o perioada Zinkit 2-3 cp pe zi, pentru a vedea daca problemele nu se amelioreaza.
0
11-04-2009, ora 10:31
T.LIA
Nu este medic/terapeut
T.LIA
Buna, si eu m-am confruntat cu aceasta mare problema, timp de 2, 3 ani, insa inainte aveam un ten curat si fara probleme, dintr-o data dupa o calatorie in Grecia mi-au aparut un fel de chisturi de grasime sub piele in zona barbiei si a gurii, sute de puncte albe sub piele, greseala mea a fost ca le-am strans iar acestea s-au extins si mai tare, si unele au devenit imense, ascunse sub straturile de piele, un exemplu real:"un vulcan"imens imi acoperea intreaga barbie, si nu ma lasa sa vorbesc normal din cauza ca'mi era amortita toata acea parte.Am fost la doi medici dermatologi renumiti din Cluj, unul mi-a tartat aceste cosuri cu un aparat cu ajutorul curentului...plus ceva antibiotic si creme de la ivaterm si apa termala, bubele imense mi-au trecut insa sutele de puncte de grasime au ramas si fata imi era foarte uscata, iar acestea se faceau iarasi mari..m-am gandit si la operatie estetica, dar mi-e cam groaza. Am auzit de la mai multe persoane ca cele mai bune rezultate sunt date de plante, si asa am inceput sa beau ceaiuri multe multe...de urzica, de trei frati patati, brusture, in fiecare zi si rezultatele se vad mult mai bine decat dupa antibioticele care'tzi fac mai mult rau decat bine.Am mai folosit ulei de catina amestecat cu crema mea hidradanta de fata speciala pt ten gras si cu probleme (cu propolis), si ulei de jojoba(care este destul de scump(50 lei -50ml), de fapt in comparatie cu alte creme pe care le-am folosit pt acnee, e chiar ieftin! dar nu se gaseste la noi in tara decat la anumite firme )
0
15-04-2009, ora 13:21
Alexandru1986
Nu este medic/terapeut
Alexandru1986
Dr DORIN MIHALACHE - Vroiam sa va intreb pentru a depista daca problema este interna (stafilococ sau alt parazit) ce tip de analize trebuie sa fac?

Cat despre Zinkit, am luat 3 luni, insa dupa intreruperea tratamentului acneea a revenit. Din ce am citit aceste tratamente de suprafata fac doar sa acopere problema, nu sa o rezolve, de aceea cred ca cea mai buna varianta ar fi eradicarea cauzei interne.

T.LIA - Multumesc pentru raspuns. Din cata am citit problemele cu care te-ai confruntat tu au fost mult mai grave decat cele pe care le am eu. Propunerea ta este interesanta legata de tratamentul naturist, insa inainte de a incepe trebuie sa aflu care este problema
0
19-04-2009, ora 19:09
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Problema acneei ARE o cauza interna legata de tulburari hormonale !!
Ar trebui sa va examineze si un endocrinolog. TSH -ul este implicat!!
0
23-04-2009, ora 01:48
zahariucirina
Nu este medic/terapeut
zahariucirina
buna ziua, ma numesc irina si am 25 de ani pe la 17 ani au aparut primele cosuri chisturi mari si foarte dureroase am fost la vreo 4 medici si am facut analize ecografii am fost si la ginecolog si endocrinolog nu am nimic au spus ca e o problema hormonala.acum eu vreau sa va intreb acneea trece de la sine sau trebuie sa continui tratamentul care nu da nici un semn de imbunatatire.am facut si peelingul chimic au mai disparut si chiar se vedea o imbunatatire dupa cateva luni au aparut iar cei drept mai putine dar au aparut.ce trebuie sa fac sa fac peeling la nesfarsit sau sa astept ca poate poate vor trece?
0
23-04-2009, ora 15:53
T.LIA
Nu este medic/terapeut
T.LIA
dupa cat timp dupa peeling ti-au reaparut cosurile?sunt interesata si eu de un peeling si nu sunt inca hotarata, si mie mi-au trecut.am luat tot felul de tratamente, si antibiotice si naturale, dar tot mai am ceva, din ce m-am documentat eu sunt chisturi seboreice, care trec doar prin chirurgie...si nu stiu ce sa fac :|
0
23-04-2009, ora 17:51
zahariucirina
Nu este medic/terapeut
zahariucirina
eu peelingul lam facut din ianuarie pana in aprilie nu lam facut in romania lam facut in italia la o clinica privata am facut vreo 10 sedinte dar era scump si am renuntat 60 euro fiecare sedinta mi-au aparut dupa vreo 3 luni cei drept mai putine dar au aparut iar.pot sa iti spun ca dupa primele 3 sedinte se vedeau diferentele.pot sa iti dau un sfat daca decizi sa faci peelingul sa nu iesi fara crema cu protectie solara foarte mare ca e periculos se face de obicei pe perioada iernii cand soarele nu prea se vede si e important sa fie medicul foarte atent pe mine ma ars cu acel acid nu mi-au ramas semne dar vreo 2 saptamani aveam niste arsuri pe fata groaznice din fericire fara cicatrici.nu stiu ce sa iti spun mie mia placut dar era scum si peelingul oricum nu se poate face la nesfarsit.
0
25-04-2009, ora 15:42
Alexandru1986
Nu este medic/terapeut
Alexandru1986
Am consultat un endocrinolog si mi-a spus ca cel mai bine pe langa TSH ar fi bine sa imi fac analize pentru prolactina si testosteron.

Din cate am inteles acestia 2 ar fi hormonii implicati in aparitia cosurilor.

Pe langa acestia mai sunt si altii?
0
06-05-2009, ora 14:19
Alexandru1986
Nu este medic/terapeut
Alexandru1986
Nu mi-ati raspuns inca la ultima intrebare adresata.
0
06-05-2009, ora 19:39
marinutzza
Nu este medic/terapeut
marinutzza
Pacat ca nu esti din IASI, ti as fi recomandat un medic la care am fost aproape toate fetele din camin si toate aveam probleme cu prostia asta de ACNEE! acuma sa ne vezi nu mai avem nimic. Am mers la Dr. Niculescu prin recomandare, bine ca nu iti dispar imediat asta mi a explicat si el, dar in o luna, aveam cu totul alt ten. Succes
0
25-01-2014, ora 19:05
alinutsa
Nu este medic/terapeut
alinutsa
Buna, sunt noua aici si as vrea sa va cer cateva sfaturi. Aqm 4 luni am fost diagnosticata cu acnee nodulara si mi s a recomandat tratamentul cu roaccutane. L am inceput de pe data de 12 noiembrie. La inceput am avut senzatia aceea de uscaciune ca si aqm de altfel. Apoi am observat aparitia mai multor cosuri, dar nu ntr o forma exagerata. Cand am auzit prima oarade acea explozie ma gandeam ca va fii ceva de proportii:))). Am 2 lni si cv de tratament si desi nu mai am acele cratere pe fata..inca nu se observa o imbunatatire considerabila. La voi cam cat a durat pana ati observat ? :*:*
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  •