Spre ce fel de medic ma puteti ghida pt aceste simptome? | Forumul Medical ROmedic

Spre ce fel de medic ma puteti ghida pt aceste simptome?

05-06-2022
Melisa444
Nu este medic/terapeut
Melisa444
Buna!
De cand sunt mica am fost mai bolnavicioasa iar problemele de sanatate s-au accentuat de la varsta de 19 ani (acum am 24).
Principalele mele simptome sunt: probleme digestive (dureri, greata si acompaniate de oboseala f mare), dureri de cap si migrene, tahicardie, circulatie slaba a sangelui, dureri articulare ocazionale (mentionez ca am incheieturi si glezne fragile iar soldul imi "aluneca" fara durere - nu sunt hipermobila), candidoza bucala (sunt obsedata de a fi curata, deci presupun ca e un raspuns autoimun), intoleranta la caldura, stari de slabiciune. Mentionez si ca am 45 kg, sunt foarte slabuta si nu prea ma pot ingrasa. Ocazional am stari de rau si slabiciune venite de nicaieri si incep sa tremur. De asemenea mi se umfla deseori nodulii limfatici din zona mandibulei si a gatului.

Am fost la multi medici pana acum care au dat din umeri sau m-au pasat altora. Analizele mele de sange arata de cativa ani un nr ridicat de limfocite, un nr scazut de leucocite si neutrofile. Cu tiroida, glicemia, B12, VSH totul e ok.

La ce fel de medic ar trebui sa imi fac programare? Medic de familie nu am, la spital am fost si au dat din umeri. Mi s-a dat totusi de inteles ca ar putea fi cazul de o boala autoimuna din cauza pachetului de simptome.

Multumesc in avans!
O zi frumoasa!
3 comentarii
0
05-06-2022, ora 14:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna.
Mergeti la un medic gastroenterolog, la un cardiolog, rezolvati toate problemele cu dintii si faceti orientativ un test de anxietate online.
0
05-06-2022, ora 16:52
Melisa444
Nu este medic/terapeut
Melisa444
Buna Clara! Multumesc de raspuns!
Am fost deja la cardiolog si am facut mai multe ecografii abdominale. Totul este in regula pe partea aceasta.
Iar cu dintii sunt okay, nu am carii.
Iar anxioasa nu sunt in niciun caz atat de mult incat sa somatizez atat de intens.
Apreciez comentariul oricum! Multumesc!
0
27-07-2023, ora 20:39
Virginia20
Nu este medic/terapeut
Virginia20
Bună!
Aceleași simptome și la mine, ati găsit cauza?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerile de cap È™i de spate ar putea avea un tratament comun
  • Ce indicii oferă localizarea durerii de cap
  • Modalități de a trata durerea de cap fără medicamente
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •