Stare generala proasta, oboseala, slabiciune musculara, ameteli, pierdere in greutate

27-02-2017
ireneCr
Nu este medic/terapeut
ireneCr
Buna ziua,
De cateva luni, mai exact de la sfarsitul lui octombrie ma confrunt cu o stare de rau generala. Simptomele includ:
- oboseala accentuata indiferent de cate ore dorm
- stari de greata si lipsa apetitului dimineata (nu sunt insarcinata)
- dureri de spate (tot spatele) in permanenta, in special cand ma ridic din pat dimineata
- slabiciune si dureri in muschi la maini, picioare, spate; se simt ca o febra musculara care nu mai trece
- pierdere in greutate; asta vara avem in jur de 45-46 kg, acum am 43 kg, nu am intentionat sa slabesc, dincontra, mananc mult si dulciuri si ar trebui sa ma ingras nu sa slabesc
- muschii gatului cu cei ai omoplatilor sunt tensionati tot timpul
- ametesc des
- sunt palida
- palpitatii din cand in cand
- imi tremura mainile, chiar daca am renuntat si la cafea si la dulciuri (fumatoare nu sunt, niciodata n-am fost)
- sunt irascibila
- nu am pofta de viata, ca sa zic asa, fiecare zi e un chin si nu ma mai bucura nimic
- am observat modificari si la secretia vaginala
- libidoul a disparut complet
Cateva detalii care ar fi de interes: in august 2016 m-a muscat o capusa pe care am incercat sa o scot cu o penseta si am strivit-o ca era prea mica, am scos-o in final. Am urmarit starea de sanatate cam 2 luni si nu am avut nimic, dpa 2 luni au inceput aceste simptome.
Intre timp, m aflat ca tatal meu avea SLA (scleroza laterala) si am fost foarte afectata (tot cam atunci au aparut simptomele). Tata a decedat la sfarsitul lui decembrie si am pus totul pe seama stresului, a depresiei, dar simptomele nu mai trec si imi afecteaza calitate vietii. Am 29 de ani si am un pitic de 2 ani, nu ma simt in stare sa mai fac nimic in casa - curatenie, mancare, etc.
Am facut un set de analize in decembrie, hemoleucograma, tsh, ft4, glicemie, calcemie, sideremie, mgneziu, impreuna cu o eco abdominala. Toate au iesit bine, decat neutrofilele au fost putin scazute, in rest totul bine. Azi am facut analiza ELISA pentru borellia si inca odata hemoleucograma si astept rezultatele. Ce as putea avea?
Multumesc pentru raspuns!
3 comentarii
0
27-02-2017, ora 13:16
masterart
Nu este medic/terapeut
masterart
Buna ziua, eu am fost la un centru de terapii alternative.
acolo am facut termomasaj pe un dispozitiv medical cu pietre de jad
cred ca puteti rezolva aceste probleme mergand la ei.
sau macar o parte din ele.
0
01-03-2017, ora 12:27
ireneCr
Nu este medic/terapeut
ireneCr
multumesc pentru raspuns. am facut si eu de cateva ori masaj pe patul cu pietre de jad, ajuta atunci dar apoi simptomele reapar. e drept ca nu am facut in fiecare zi ci doar ocazional.
0
31-12-2020, ora 10:46
Miaron
Nu este medic/terapeut
Miaron
Buna Irene!
Ai descoperit de la ce aveai simptomele?sunt in aceeasi situatie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  • Mă simt obosit deși am dormit bine - cauze posibile
  • Regiunile din creier care ar putea controla gradul de oboseală
  • Vitaminele, mineralele şi rolul lor în oboseala fizică și psihică
  • Potrivit unui nou studiu, consumul de canabis poate ameliora oboseala
  •