insomnii oboseala prelungita

26-06-2011
obisrl
Nu este medic/terapeut
obisrl
cred ca sufar de oboseala cronica nu ma pot odihni i stau in pat ore intregi fara sa adorm noaptea e un chin nu reusesc sa adorm iar de servici e jale nici o atractie ma puteti sfatui
10 comentarii
0
26-06-2011, ora 19:25
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Cel mai probabil, ai o depresie. De aceea te-am sfatuit sa mergi la psihiatru. Ai nevoie de un tratament.
0
26-06-2011, ora 21:19
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
DESIGUR CA ESTE VORBA DE STRES SI DEPRESIE. POTI MERGE LA UN PSIHIATRU SA TE CONSULTE SI-TI VA DA NISTE MEDICAMENTE CARE TE VA FACE SA DORMI. ASTA PENTRU O SEARA, DOUA. APOI VEI DORMI BINE NOAPTEA, DAR TE VA DUREA FICATUL, RINICHII, INTESTINUL, TOATA ZIUA, VA APAREA SI REFLUXUL GASTRO-ESOFAGIAN, STARE DE OBOSELA IN TIMPUL ZILEI SI CINE STIE CATE ALTE COMPLICATII, SCRISE IN PROSPECTELE MEDICAMENTELOR. SA STI CA CEEA CE TI-AM SPUS SUNT PERFECT ADEVARATE. MAI BINE CAUTA O TERAPIE DE PREFERAT BOWEN, CARE VA REZOLVA STRESUL TAU, FARA MEDICAMENTE PRIN ACTIVAREA DOCTORULUI TAU INTERIOR. CE ZICI? AI INTELES CE PERSPECTIVE AI?
1
26-06-2011, ora 21:24
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Pentru dinno 4949: sa stiti ca si eu am niste pareri personale despre tratamentele pe care le practicati, dar din respect si civilizatie pentru toti utilizatorii forumului ma abtin sa va contest. Dintr-o dorinta de publicitate dusa la extrem tot loviti in medicina alopata, in tratamentele psihiatrice si mai nou si in psihiatrii.. Nu mi se pare corect sa vorbiti despre ceea ce nu cunoasteti. Puteti oferi o alternativa, iar oamenii au posibilitatea de a alege liber. Credeti ca veti reusi?Sau este nevoie sa atrag atentia moderatorilor romedic?
0
26-06-2011, ora 21:38
kati1125
Nu este medic/terapeut
kati1125
E foarte posibil sa fie doar oboseala prea multa si poate si vreo mica...anxietate.Nesomnul duce la multe...Incearca sa iei niste pastile din plante, cu valeriana si pasiflora, nu dau dependenta si nu esti buimac de cap dimineata.Daca crezi ca exista in viata ta un factor de stres, incearca sa-l elimini, pentru ca degeaba tratezi...efectul daca nu inlaturi cauza.Eu am trecut prin asa ceva si cand mi-am revenit cu somnul, a fost mai bine.
0
29-06-2011, ora 21:15
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
D-nei dr. Carmenvochescu.
Imi cer iertare ca v-am deranjat, insa va rog sa nu o luati in nume personal, mai ales ca ati dat dovada ca va pasa de acesti oameni, care au o multime de probleme, ca si altii milioane, din pacate. Nu fac o reclama personala, nimanui nu i-am sugerat sa vina la tratamentul meu, desi am si eu cabinet, ca si dvs, care nu apare explicit ca la dvs. Dar chiar dvs. ati raspuns unui pacient ca si daca citeste prospectul la aspirina, se va speria de efectele catastrofale posibile. Nu sunteti dvs. de vina si recunosc ca in multe situatii medicamentele prescrise de medic, rezolva pe moment multe dureri si disconfort. Cred insa ca oamenii trebuie sa aiba incredere in terapiile alternative si complementare, care reusesc de foarte multe ori, acolo unde medicina alopata, nu poate.
Pentru un tratament alopat de buna calitate, sunt necesare extrem de multe analize de laborator, care sunt foarte scumpe si nici atunci nu se poate stabili o singura cauza care afecteaza pacientul. Daca nu ati avea retineri, asa cum ati marturisit, privind aceste terapii, ati analiza mai mult, cat de benefice pot fi acestea si nu v-ati da in laturi sa va daruiti cea mai minunata terapie, terapia Bowen, care v-ar fi utila meseriei alese de dvs., de a vindeca oamenii. In ceea ce priveste interzicerea mea de a ajuta oamenii prin administratorul acestui site, sunt convins ca este doar o scapare la stresul pe care vi l-am provocat, fara voia mea, in dorinta de a ajuta pe cei in suferinta.
Nu sunt de formatie medic, am avut o alta specialitate, insa la cursurile de bowtech am avut multi colegi medici, care practica aceasta terapie, pe langa specialitatile pe care le au, iar rezultatele obtinute in vindecarea pacientilor, i-au uimit chiar si pe ei. Si dvs. stiti foarte bine ca exista o multime de boli, care nu pot fi tratate alopat.
0
30-06-2011, ora 09:13
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Am citit multi ani despre medicina complementara/alternativa, am vazut oameni vindecati de boli grave prin puterea plantelor, cred ca Dumnezeu poate folosi orice metoda de a trata, dar am vazut si foarte multi oameni care ignorand sfaturile unui medic, au ales sa trateze boli severe prin metode complementare si azi nu mai sunt. De aceea cred ca noi putem doar sa sugeram, sa oferim si varianta noastra, fara a o impune ca fiind cea mai buna sau unica si fiecare om in parte e liber sa aleaga cum considera el. Dar macar sa nu ne sabotam intre noi, chiar ar fi bine daca am avea curajul de a recomanda cealalta metoda atunci cand a noastra a dat gres.
0
04-09-2013, ora 10:09
vladut23
Nu este medic/terapeut
vladut23
Si eu ma confrunt cu asa ceva obisrl. Nu reusesc decat sa adorm doar 1 ora jumate sau 2 pe noapte. A doua zi e un chin. Simti ca lesini esti ametit si nu ai chef de nimic.
0
04-09-2013, ora 10:37
vladut23
Nu este medic/terapeut
vladut23
Domna Doctor vreau si eu un sfat.
0
04-09-2013, ora 10:43
vladut23
Nu este medic/terapeut
vladut23
Care o fi cauza acestor insomnii. Citeam prospectele la diazepam si imbovane de exemplu. Diazepamu e pentru dopamina si imovane pentru GABA. Da Dumnezeu stie care neurotransmitator determina starea depresiva.
0
04-09-2013, ora 16:18
vladut23
Nu este medic/terapeut
vladut23
In toata medicina asta nu s-o inventat medicamente fara reactii adverse. Pur si simplu iei somnifere dormi bine noaptea si ziua esti un zombi sau mai rau.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.