Tradatul medicilor dentisti si dinte care nu se mai repara cu lunile

19-10-2020
GabrielStroe17
Nu este medic/terapeut
GabrielStroe17
Salut! Am nevoie de ajutor destul de urgent. Totul a inceput cand primului medic, care era de stat, i s-a stricat aparatul (compresorul, tuburile, frezele, nu mai functiona nimic in orice caz) si aveam o carie la unul din dinti si de fiecare data cand ma duceam nu putea face mai mult decat sa-mi puna un pansament. Ma cam enervasem si am zis ca plec de la medicul respectiv si m-am dus la al doilea medic, unul dedicat si in teorie bun pe care mi l-a recomandat tata si care lucra la privat. Totul bine si frumos, a fost destul de migaloasa, costisitoare si grea lucrarea(din ce am putut sa-mi dau seama), dar in final a iesit bine. Era vorba de opturatie de canal, scos nervul, bagat niste chestii prin canalele unde ar fi venit nervul si la final plomba. Dar mai aveam si alti dinti cariati sau cu probleme care mai trebuiau rezolvati si a caror rezolvare nu era neaparat urgenta sau grava la momentul respectiv. Din cauza ca la medicul din privat am dat destul de multi bani (vreo cateva sute bune de lei, nu mai stiu sigur cate, cred ca cel putin 4 care erau o parte considerabila din bursa de la facultate), am zis sa merg pentru problemele alea mai putin grave la medicul de stat pentru studenti de la facultatea mea. Intre timp imi cazuse o plomba de la un dinte facut cu mult timp in urma de primul doctor care era oarecum destul de serioasa. Mi s-a spus sa evit sa mananc lucruri tari in ea de catre primul doctor imediat ce terminase plomba. Acum trebuia pusa alta plomba la doctorul de stat de la facultate, ceea ce s-a si intamplat, doar ca aici a intervenit o mica idiotenie de-a mea: la primul doctor si la plomba grea de la doctorul din privat cand ma intrebau daca e mare plomba, eu chiar daca era putin de tot mai mare eu ziceam ca e ok ca sa nu-i deranjez sau sa nu-i sacai si cand ieseam din cabinet toata ziua respectiva apasam pe plomba ca sa se mai lase si a functionat pana la plomba grea cu opturatie de canal de fiecare data. La plomba de la doctorul de la facultate s-a intamplat iarasi, cu mentiunea ca m-a intrebat de destul de multe ori, probabil pentru ca voia sa ia de fiecare data foarte foarte putin din plomba in caz ca era mare, iar cei de dinainte ma intrebau de putine ori. Doctorul acesta avea si un material diferit ptr. plomba fata de ceilalti, era dintr-un material care se simtea ca sticla si testa daca e mare plomba cu ajutorul unei benzi negre din care muscam. Am zis ca e mare o data, am zis de doua, de trei ori si de jena sa nu o sacai pe doamna doctor de 100 de ori am zis ca fac ca de obicei, o las putin mai mare si mai apas eu pe ea. Plec din cabinet si in timpulcat am mai stat prin campus, am inceput sa apas pe ea (se simtea mult mai tare fata de cele de la primul doctor, la care am avut mai multe plombe si fata de cea grea cu opturatie). Tot apasand ca prostul la un moment dat incepe sa paraie si sa cada bucatele ascutite ca de sticla de acolo. Dupa cateva zile ma duc inapoi si imi pune alta plomba. Ciudat a fost ca inainte avusese de gand sa imi rezolve si restul chestiilor iar ultima data mi-a zis sa vin la control peste 6 luni. Trec cateva saptamani/luni nu mai stiu sigur in care n-am mai fost deloc la dentist, iar la un moment dat se desprinde o chestie din plomba aceea care ramane cumva inconjurata de dinte dar facea joc. Eu, dezamagit de calitatea slaba a plombei am zis sa nu ma duc tot la doamna doctor de la facultate si sa ma duc inapoi la doctorul din privat. Asa am si facut si pana la urma doctorul acela mi-a zis ca cine a facut plomba respectiva o facuse cam prost pentru ca era intinsa nu doar pe un dinte ci pe mai multi si ca nu a lasat spatiu intre dinti. A durat ceva pana si-a strans el materialele si pana la urma dupa ce mi-a inlaturat plomba veche, a sapat si a curatat dintele, a pus plomba noua, iar aici urmeaza un cretinism din partea mea si dovada clara ca un om trebuie sa invete neaparat din greselile din trecut. Si la aceasta plomba, cand m-a intrebat doctorul daca e mare o data, de doua ori, de trei ori, am zis da. Dar dupa am zis sa nu abuzez de om sa il frec de 100 de ori. Am zis ca iar o las putin mai mare si apas eu pe ea si o sa se lase. Mare greseala. Totusi observasem cam de la bun inceput la scurt timp dupa ce iesisem din cabinet ca desi unul din dinti era plombat, se mai simteau si niste mici spatii goale pe langa (probabil cele pe care doamna doctor de la stat le unise cumva). Dupa ce am apasat pe plomba si a inceput si aia sa paraie, m-am intors la acelasi doctor, care se straduise o gramada sa faca totul calitativ si ca lumea la dintele ala, a cam evitat sa vorbeasca despre faptul ca am stricat plomba si mi-a reparat si plombat alt dinte (nu stiu daca bine, pentru ca recent am simtit dureri si pe partea cu acel dinte, dar nu stiu sigur daca e de la ala sau de la altul). Si dupa a inceput sa fie neserios, m-a primit si pentru plomba stricata si mi-a mai explicat ca e cam nasoala treaba cu ea pentru ca dintele nu mai are forma patratica, are forma ca o clepsidra pentru ca caria a fost din doua parti si ca cumva e instabil. Dar spun ca a devenit neserios pentru ca mi-a zis ca ma suna el cand ii vin niste materiale si nu m-a mai contactat deloc. Ne-am mai vazut doar cand m-am dus eu fizic la cabinet. A mai sapat pe acolo si dupa m-a trimis la radiografie doar cu detaliile despre la care dinte sa-mi faca radiografie, dar la radiografie m-au intrebat si de numele lui si nu-l stiam. Si nici el nu a fost pe faza sa raspunda la telefon sau la mesaje cand aveam nevoie sa-mi spuna. M-a sunat abia a doua zi. Dupa venise vorba sa-mi fac programare in ziua cutare si la ora cutare, iar cu o seara inainte ma suna si imi zice ca s-ar putea sa intarzie mult si ca ma mai suna el eventual sa reprogramez pentru urmatoarea zi. Eu ma stresasem si ma enervasem foarte mult atunci pentru ca nu sunt genul sa ma iau la cearta, nu mi-am permis sa intreb:"O mai facem sau n-o mai facem ca sa stiu si eu, eventual sa ma duc la altcineva". Acum ca imi amintesc pare bataie de joc si s-ar putea sa fie de la faptul ca a descoperit ca intre plomba aia grea cu opturatie si asta am mai fost si la alt dentist si poate s-a simtit tradat. El discuta cu mine in sensul ca ar fi vrut sa ma cheme pentru toate plombele, dar m-ar fi rupt la bani (oricum nu era niciodata suma stiuta de la bun inceput, apareau pe parcurs sume surpriza). A urmat o perioada destul de lunga de vreo o luna si ceva in care am stat fara plomba, incercasem sa ma duc la prima policlinica la primul doctor de stat, despre care am aflat ca intre timp se pensionase. Era acum doctorul de pe cealalta tura si aparatul inca stricat. Doctorul de pe cealalta tura mi-a pus un pansament si a zis sa vin in 3 saptamani cand se repara aparatul si imi pune plomba, asta dupa ce s-a uitat si pe radiografie. Nu mi-a placut cum s-a comportat, mai ales pentru faptul ca dupa alea 3 saptamani am sunat sa-mi fac programare si m-a programat peste inca o saptamana. Se comporta cu mine de parca as fi fost un strain si de parca nici nu as fi avut dreptul sa ma consulte, desi il aveam. Am fost super stresat si chiar in depresie pentru dintele respectiv. Eu imi imaginam intotdeauna ca in urma studiilor la medicina dentara, doar mergi la dentist, doctorul observa ce ai cum a invatat in facultate, tot el are si solutia dupa cum a fost pregatit si ti se face o reparatie la dinti. Tu n-ar trebui sa faci nimic. Cum a inceput urmatorul an de facultate, adica anul asta, m-am reintors la doctora de la facultate si in urma depresiei si nesigurantei, nu i-am zis de ceilalti doctori si de radiografie, ca sa nu se simta nici ea tradata si sa isi piarda cheful sa faca ceva ca lumea. Am zis ca fac de la 0 ce mi-o zice dansa. Doctorul de la privat zicea ca ar mai fi de sapat, ca e naspa si ca s-ar putea sa se ajunga la nerv. Doamna doctor de la facultate nu stie ca mi s-a mai sapat in dinte de la ultima lucrare. Am fost la dansa si mi-a sapat foarte foarte putin si dupa mi-a pus o plomba. Acum plomba aia ma doare doar cand mananc. Stau cu problema la dintele asta de 2 luni, poate chiar mai mult. Nu stiu ce sa mai fac. Ma depaseste situatia. Am zis ca poate ar fi o idee sa caut un doctor foarte bun privat pe net prin oras, sa ma duc si sa sper ca se rezolva. Sa ii explic inainte prin ce am trecut si sa il intreb daca e doctorul care ar putea sa rezolve ce am. Am ajuns sa am impresia ca la dentist se rezolva daca ai noroc, daca se aliniaza planetele si daca ii place doctorului de fata ta. Sau sa ma intorc la doamna de la facultate? Chiar nu stiu.
1 comentarii
0
25-10-2020, ora 13:29
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Va sfatuiesc sa alegeti un medic dentist in care aveti incredere, cu care rezonati si in care simtiti dintii dumneavoastra in siguranta. Migrarea intre mai multe cabinete, dupa cum povesteati, nu este neaparat tradarea medicului dentist, ci tradarea dintilor dumeavoastra. Pareti tanar ( mentionand ca sunteti student ), aveti dinti definitivi si rezolvarea temeinica a problemelor, acum, va dicta traiectoria tratamentelor pe viitor. O documentare buna a cazului, radiografii, invatarea tehnicii potrivite de igienizare, ajuta la mentinerea sanatatii dumneavoastra dentare. Din pacate tratamentele bine realizate necesita timpul si priceperea medicului, timpul si rabdarea pacientului si materiale de calitate si potrivite exact situatiei( care pot ridica costul tratamentului ). Cabinetele scolare( ale facultatii ) pot fi dotate, dar dotarile nu cred ca se apropie de cele din cabinetul unui medic devotat si interesat de evolutia si rezistenta restaurarilor. Multumirea medicului pe termen lung este ca observa cum se mentin restaurarilor facute, la numar de luni- ani, analizeaza situatia fiecarui pacient si ia deciziile optime pentru acesta ( si impreuna cu acesta ). Nu va pot raspunde la intrebarea ''ce medic sa alegeti'', dar sa va faceti niste criterii sanatoase dupa care faceti alegerile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Plombele din amalgam/metalice trebuie schimbate?
  • Un remediu alternativ ce ar putea regenera pulpa dentară pierdută
  •