tumoare retroperitonala belingna - tratamentul cu citostatice cum actioneaza?

04-11-2009
floory
Nu este medic/terapeut
floory
buna.am si eu o intrebare.cumnatului meu de 23 de ani i-sa depistat o tumoare retroperitonala belingna.a fost operat i s-a scos doar 2 cm din ea si numai in 3 luni a crescut 4 cm...acum a inceput tratament cu citostatice, medicul i-a spus ca re sanse mari sa scape de ea doar prin tratament cu citostatice sau operatie cu lasarul.
Va rog sa imi spuneti dak se poate ce sanse sunt sa scape de ea prin tratamentul cu citostatice...si cum actioneaza aceastea in organism. adik dak pot sa ii afecteze si altceva?. Multumesc
6 comentarii
0
04-11-2009, ora 20:45
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
De ce a fost scoasa daca era beningna ?
De ce este nevoie de citostatice dace era benigna ?
0
04-11-2009, ora 20:56
floory
Nu este medic/terapeut
floory
pai prima oara l-au operat acs a ii scoata din ea ca sa ii faca biopsia(cred) iar citostatice face pentru ca sa ii opreasca cresterea si s-o " usuce"... din cate am inteles eu
0
04-11-2009, ora 21:06
daryana
Nu este medic/terapeut
daryana
buna sunt noua pe forum am niste usturimi aiurea am fost pe la doctori pe la vreo 3 si am facut teste peste teste dar mi au zis ca acu nu mai am nimic precizez ca am avut e coli si enterococ si a iesit sensibil la antibiotice si am facut gentamicina si acu mi au trecut dar am ramas cu o usturime in afara si inauntru si cu o durere in rest ma consultat medicul si a zis sa fac spalaturi cu ceiuri si mi a dat macmiror complex v ati confruntat si voi cu asa ceva ?nu e grav dar e suparator
0
04-11-2009, ora 23:10
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Si sunteti sigura ca tumoarea este benigna ? Sau maligna ? Ce diagnostic a primit ?
0
07-11-2009, ora 13:59
floory
Nu este medic/terapeut
floory
imi cer mii de scuze...m-am incurcat tumoarea este maligna...o sa va scriu exact ce rezultata a primit de la biopsie.
formatinune tumorala nodulara, prezentand o proliferare tumorala epiteliala maligna cu dispozitie pseudoglandulara si trabeculara cu celule poligonale cu nuclei ovalari, tahicromatici cu rare mitoze atipice.Aspectul histopatologic descris pledeaza pentru diagnosticul de carcinom neuroendocrin.cam atat.
si vreau sa va mai spun k deja a inceput citostaticele si se simte foarte rau.asa trebuie.va rog sa imi spuneti ce sanse are sa scape de ea si dak poate sa scape de ea prin citostatice. Multumesc mult
0
07-11-2009, ora 18:29
floory
Nu este medic/terapeut
floory
cceea ce v-am scris eu mai sus a fost din buletinul de analize din 11.08.09 iar in buletinul de analize din 14.09.09 diagnosticul este de carcinom neuroendocrin bine diferentiat.Astept raspuns.multumesc

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Depistarea precoce a cancerului la femeie
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  • Un dispozitiv nanometric ar putea depista și supraveghea evoluția cancerului
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • Consumul ridicat de cafea a fost asociat cu creșterea riscului de cancer colorectal la bărbați
  • Cologuard - un nou test neinvaziv de screening pentru cancerul colorectal
  • Administrarea zilnică de aspirină scade riscul de cancer (meta-analiză)
  •