Tumora renala si metastaza pulmonara

13-09-2012
silvicaaaa
Nu este medic/terapeut
silvicaaaa
Buna ziua! acum 2 saptamani tatal meu a fost operat la rinichi i s-a scos rinichiul drept...cancer. la efectuare biopsiei a iesit urmatorul rezultat:carcinom renal cu celula clara cu caracter infiltrativ in zona corticala pana la capsula renala.
carcinom renal cu celula clara, forma alveolara si microchistica, cu zone intinse de necroxa.
pe cateva zone se remarca zone cu transformare scuamatoasa.
vase mari cu hil cu lumen liber m 8310/3.
metionez ca i s-a spus ca are si o metastaza pulmonara(plamanul drept) si dupa aceasta biopsie nu i s-a dat niciun fel de tratament, ni s-a spus ca dosarul s-a trimis la bucuresti dar nu ni s-a dat niciun fel de explicatie de ce si pentru ce. daca se poate sa-mi spuneti in ce stadiu este aceasta boala ca nu inteleg termenii medicali si ce as putea face mai departe ( tata fiind operat in spitalul 'parhon' din iasi).
va multumesc!
8 comentarii
0
14-09-2012, ora 21:22
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu se poate mentiona stadiul in absenta unor investigatii complementare. depilda diagnosticul de "metastaza pulmonara" cum a fost pus ? a fost facut un CT de torace si abdomen, asa cum trebuia sa se faca ? o bronhoscopie ? alta investigatie ?

pe examenul anatomopatologic NU scrie dimensiunea tumorii, deci nu se poate spune stadiul. poate nu te-ai uitat tu bine, ar trebui sa scrie undeva ceva de genul T si o cifra.

daca s-a "inaintat un dosar" inseamna ca s-a abordat ca fiind CERTA boala metastatica, adica stadiul IV, ultimul stadiu. pentru asta nu exista tratament altul decat cel pentru care s-a depus acel dosar, cel mai probabil un medicament numit SUTENT.
0
14-09-2012, ora 22:05
silvicaaaa
Nu este medic/terapeut
silvicaaaa
DA.SE SPECIFICA: CT3N0M1...DACA PUTETI SA IMI SPUNE-TI CE INSEAMNA ASTA. MII DE MULTUMIRI PENTRU RASPUNS !
0
14-09-2012, ora 22:05
silvicaaaa
Nu este medic/terapeut
silvicaaaa
SI S-A FACUT SI BRONHOSCOPIE SI CT
0
14-09-2012, ora 23:20
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
T reprezinta dimensiunea tumorii, respectiv T3 fiind o tumoare mare, chiar cu eventuala invazie a unei vene mari din apropiere; N0 vrea sa spuna ca pe CT nu se vad ganglioni invadati, dar de mica importanta intrucat M1 statuteaza prezenta metastazei, din ce zici tu in plaman, iar asta si stadiul IV.

care a fost rezultatul bronhoscopiei ?
0
14-09-2012, ora 23:52
silvicaaaa
Nu este medic/terapeut
silvicaaaa
Sigur rezultatul bronhoscopiei nu il am dar pe biletu de iesire din spital scrie asa: tumora renala dreapta, HTA, aritmie extrasistolica supraventriculara, BPOC si poliglobulie secundara...astea am putut sa le notez eu de pe biletul de iesire pentru ca tatal meu nu stie nimic si nu vroiam sa ma vada.Si daca metastaza este de gradul IV credeti ca se mai poate face ceva?
VA MULTUMESC!
0
15-09-2012, ora 00:00
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
desigur. tratamentul pentru care s-a depus dosar este menit sa prelungeasca supravietuirea. din pacate posibilitatile de vindecare sunt nule, sub rezerva ca eu NU stiu cum s-a pus diagnosticul acelei metastaze.

un cancer renal in stadiul IV NU este vindecabil in ziua de azi.
0
15-09-2012, ora 00:04
silvicaaaa
Nu este medic/terapeut
silvicaaaa
va multumesc! 'am sa incerc sa ii citesc toate analizele si am sa revin cu informatii mai clare.
0
15-09-2012, ora 00:11
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
asteptam !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum ne putem distruge rinichii
  • Obiceiuri nocive pentru rinichi și cum îți poți proteja rinichii
  • Verificarea rinichilor - analize, teste și investigații (explicare rezultate rinichi)
  •