vedere incetosata

22-09-2009
julie v
Nu este medic/terapeut
julie v
Buna seara !
Stiu ca am scris mult, dar va rog sa aveti rabdare sa-mi cititi si mie postarea !
Am astigmatism miopic, cu lentile cilindrice (0.5 la stg si 1.25 la dr), dar nu pot purta ochelarii (chiar daca mi-am facut 2 randuri, crezand ca primii sunt masurati gresit) pentru ca vad " defazat": cu o pereche parca vad inclinat, cu cealalta nu percep bine distantele sau formele de relief. Cam dau in gropi cu ei. Asa ca am renuntat.
Ultima d-na dr. mi-a spus si ca as avea doua puncte mici de cataracta pe ambii ochi (ceea ce nimeni nu mi-a mai zis pana la ea ), dar ca ea crede ca acestea sunt congenitale si nu ma vor afecta in viitor, in sensul ca nu se vor extinde (acum am 44 de ani).
Cu ochiul dr vad cumva dublate literele ( am observat ca daca apas putin globul ocular intr-o parte, literele devin clare), cu stg vad acceptabil. Problema mea este ca uneori (si in ultima vreme tot mai des) ma trezesc cu vederea incetosata, ba la un ochi, ba la celalalt, si ma tine toata ziua. Dar sunt zile cand vad clar. Eu puneam pe seama faptului ca obisnuiesc sa dorm nemiscata pe-o parte, cu ochiul presat de perna, si de-asta vad neclar cu ochiul respectiv.
Acum vreo 3 zile mi-am dat seama ca parca nu pot focaliza scrisul de pe etichetele de pe produse, decat daca le departez putin mai tare de ochi. Si asta in conditiile in care eu ma stiam cu probleme la vederea de departe, nicidecum la cea de-aproape.
Si ca sa fie tacamul complet, inca din copilarie, mai am si niste "scame" care mi se plimba odata cu miscarile ochilor, uneori ma deranjeaza iar alteori nu.
Ma puteti ajuta cu niste sfaturi va rog!
Va multumesc din suflet !
4 comentarii
0
23-09-2009, ora 19:36
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Pentru astigmatism, am putea prescrie si o lentila de contact torica la OS, eventual, la ochelari, mai scadem dioptria la OS; aveti 44 de ani, asta inseamna ca aveti nevoie de inca o pereche de ochelari pentru citit( presbiopie; se prescriu lentile convexe, pozitive peste cilindrul de la distanta); Daca simptomatologia persista dupa ce am prescris si ochelari pentru aproape, ne gandim ca ar putea fi de vina si densificarile cristaliniene pentru vederea dubla a ochiului drept( este necesara o evaluare periodica pentru a vedea daca evolueaza aceste densificari; importanta este si localizarea : subcapsulare posterioare??? atunci ne gandim la o cataracta patologica, aceasta apare in tabloul clinic al unor afectiuni generale si cautam o astfel de afectiune). " Scamele" sunt miodezopsii, modificari de structura ale vitrosului, condensari vitreene; ce recomandari va pot face ? un regim alimentar bogat in fructe si legume proaspete( in fiecare zi un fruct proaspat sau o leguma proaspata), Vitreoclar -1 cpr pe zi, a la longue; daca simptomatologia este foarte suparatoare, exista posibiltatea tratamentului laser( nu stiu sa va recomand o clinica din Romania unde se face)sau vitrectomie;
0
24-09-2009, ora 10:08
julie v
Nu este medic/terapeut
julie v
Va multumesc din suflet, doamna doctor !
Voi tine cont de recomandarile dvs. !
0
16-10-2009, ora 10:26
cristy1981
Nu este medic/terapeut
cristy1981
buna ziua.
am si eu 1 problema mi-a aparut pe ochi 1 punct alb dar care in decurs de 2 saptamani sa marit.
ce ar putea fi?
am vederea incetosata mai toata ziua.
punctul mi-a aparut la ochiul drept.
nu pot vedea mai deloc cu ochiul.
0
24-04-2010, ora 14:41
geaninasimona
Nu este medic/terapeut
geaninasimona
buna ziua. am o mare rugaminte la dumneavoastra. as avea rugamintea sa ma ajutati in alegerea unor lentile de contact. tocmai ce am fost la control oftalmologic si am primit o reteta de ochelari, dar eu as vrea ca in baza acestei retete sa achizitionez lentile de contact, este posibil oare sau am nevoie de o reteta speciala pt lentile?
pe reteta scrie asa:
OD: -1.00Dsf1-0.50Dylgrade
OS:-125Dsf1-0.50Dyl 0grade
dist pulila 61mm
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: