A facut de 3 ori puroi in gat, nas infundat si doarme cu gura deschisa

343 comentarii 1 2 34 ..... 11 12 Înainte ›
0
02-03-2013, ora 14:33
a.dana
Nu este medic/terapeut
a.dana
Buna ziua,
Indraznesc sa va deranjez in speranta ca ma puteti ajuta cu un raspuns. Vreau sa imi pun un aparat dentar, insa in urma cu cateva luni mi-am facut o rinoplastie. Stiu ca purtarea unui aparat dentar duce la modificari ale fizionomiei, in cazul profilului. Credeti ca acesta poate influenta in vre-un fel rezultatul rinoplastiei? Exista riscul ca forma actuala a nasului, din profil, sa sufere modificari, aparatul "tragandu-l" in jos in timpul procesului de indreptare a dintilor?
Va multumesc.
0
02-03-2013, ora 22:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.
se modifica doar forma danturii acum... schiletul osos a nasului si maxilarul..sund deja osificate

PS.
Atentie pentru parinti.
copiii care nu sunt operati de pilipi la timp..si raxura numai pe gura...ajung la modificari a maxilarului... dentitiei incorecte
0
04-03-2013, ora 16:41
borika77
Nu este medic/terapeut
borika77
Buna ziua
De trei saptamani nu am voce.Am primit 10 zile de augmentin si ibubrofen, dupa acesta 10 zile de Prednison.
Dupa ce nu ma simteam mai bine m-ma dus la un alt doctor ORL care mi prescris B1, B6 si Dexametazon si a zis ca am Semi pareza la corzile vocale.Intrebarea mea ar fii daca pot sa folosesc aerosol langa tratament si cu ce solutie?
Multumesc.
0
04-03-2013, ora 17:25
daniela_07
Nu este medic/terapeut
daniela_07
Buna ziua, am o intrebare..de 3 zile am avut o interventie de cauterizare a cornetelor nazale. Ca tratament local post operator am primit sa fac mese zilnice cu pinosol si vitamina a, plus ceva picaturi de antibiotic primite de la spital, si spray avamys..ce pot face in plus sa scap de toate crustele acelea? Am voie sa imi suflu nasul, sau imi face mai mult rau decat bine?
0
04-03-2013, ora 20:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt. borica
aerosolii sunt pe primul plan in orice problema orl. este mult mai comod ca medicatia sa ajunga direct pe mucoasa decatsa treaca calea tractului digestiv. sange si dupa astaxsacajhnga la organ
la Dvs. priblema e multmai complicata...nu tine de orl...acolo e doar manifestarea
acea pareza piate fi de la o problema neurologica
sau de la pneumoftizio
mergeti si faceti investigatii
0
04-03-2013, ora 23:25
liliana r
Nu este medic/terapeut
liliana r
buna ziua! Am un baietel de 1 an si 8 luni, mi-a facut puroi in gat in ianuarie=i-am dat augumentin si tantum verde=cate un puf de 3 ori pe zi. in februarie iar mi-a facut rosu in gat dar l-am tratat cu ceaiuri de musetel, galbenele, menta si flori de soc. Acum in martie iar mi-a facut puroi in gat cu febra. ii dau augumentin si tantum verde. de mancat nu prea vrea sa manance. va rog din suflet sa-mi recomandeati un tratament naturist. o sa scapam de problema asta de sanatate? va multumesc
0
05-03-2013, ora 12:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amigdalita pultacee trebuei confirmata de un medic ORL..
deoarece depunerile pe amigdale pot avea si origine micotica
frecventa amigdalitelor.. poate fi direct proportionala cu refluxul gastric la copil si alimentele acide, acre..consumate
tratamentul naturis implica.. regimul corect alimentar, inhalatii, aerosoli, aromoterapie, badijonaj local a amigdalelor cu solutii dezinfectante
preparate pentru stimularea imunitatii..cu echinacee, Zn, ginseng..s.a
0
13-03-2013, ora 15:56
asaba
Nu este medic/terapeut
asaba
am o fetita de aproape 3 ani care are otita bilaterala seroasa de 6 luni, am facut tratament antibiotic, aerosoli, picaturi nazale colargol, awamis, vibrocil si otita nu se vindeca. mi s/a spus ca este din cauza polipilor. noaptea doarme cu gura deschisa si nasul ii curge incontinuu de cateva luni. este recomndata operatia de polipi in acest caz?
0
13-03-2013, ora 20:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. in acest caz este obligatorie...
0
14-03-2013, ora 15:57
ioana ciobanu
Nu este medic/terapeut
ioana ciobanu
Buna ziua Dle Doctor,

fetita mea in varsta de 6 ani in urma unui tratament cu augmentin 7 zile pt rosu in gat i-am facut exudatul faringian si acesta a iesit pozitiv pt Streptococ betahemolitic A. A urmat apoi un tratament de 10 zile cu penicilina, apoi la 7 zile dupa acest tratament a facut din nou temperatura peste 39 si a primit din nou Augmentin 7 zile. Dupa 2 zile de la finalizarea tratamentului i-am facut analizele de sange cu rezultat: ASLO 480 si VSH 8. In toata aceasta perioada am incercat sa-i cresc imunitatea cu gemoterapie, vitamina C, sucuri de fructe etc. Intrebarea mea este ce ar trebui sa fac in continuare? Sa-i repet analizele dupa 1 luna si daca a scazut ASLO sa continui cu tratament naturist pt imunitate/? Ce ma sfatuiti sa fac? multumesc,
0
15-03-2013, ora 12:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca copilul are amigdalele marite in volum... si este prezent Streptococul...
cea mai buna solutie este sa scoateti amigdalele cat mai repede posibil
tratamentele NU o sa dea rezultate.. dar riscati de la amigdalite pultacee sa faceti complicatiila Rinichi sau inima sau reumatism
mergeti la ORL..si cereti un sfat
0
26-03-2013, ora 10:25
dimitrissad
Nu este medic/terapeut
dimitrissad
Buna zoua domnule doctor.am revenit cu vechea problema de infundatul urechilor.acum mi au aparut si ameteli.am fost la neurolog in bucuresti, i am explicat simtomele si a citit CT, i am zis ca dupa ce se infunda urechile imi aplec capul si se desfunda imediat.dansa a zis ca pot fi 2cauze, una neurovegetativa tinand cont ca sunt si o persoana mai fricoasa, si cealalta ar putea fi urechia interna, pentru a elucuda care din ele e trebuie sa fac angio ct cerebral, mi a prescris urmatoarele medicamente, , , , betaserc, milgamma n, sermion, arcoxia, anxiar si bromazepam, ce parere aveti.am 34ani
0
26-03-2013, ora 12:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. trebuei facuta investigatia is luat tratamentul
0
12-07-2013, ora 19:30
alinush121
Nu este medic/terapeut
alinush121
Buna ziua domnule doctor.Incep prin a spune ca incepand de acum 4 ani, auzul din urechea dreapta a inceput usor sa scada pana nu mai aud decat sunetele foarte joase, si un fasait permanent.Totusi, acum 5 luni a inceput o perioada foarte nefasta, a inceput sa imi vina ameteala. prima data aveam ameteala doar cand ridicam capul si il lasam in jos, cand il miscam stanga-drapta nu aveam ameteala.dura 1-2 ore si trecea.Am fost la un dr. neurolog, am fost trimis la un RMN si am avut urmatoarele concluzii :
Conflict vasculonervos in segmentul cisternal al N. VIII dr
Tulburare de statica vertebrala cervicala.
Am primit un tratament cu Betaserc, Alanerv si diclac gel, pentru 3 luni.Au trecut 2 luni jumatate, in acest timp am mai avut doar o singura data o ameteala usoara dar acum o saptamana dimineata nu m-am putut ridica din pat, miscam putin capul si ameteam foarte rau, m-am ridicat cu ajutorul sotiei dar cum m-am ridicat cum am vomitat, si asa m-a tinut 48 ore tot ce mancam vomitam si nu gaseam o pozitie nici macar culcat sa nu imi vina ameteala. Dupa vreo 3 perfuzii pe la urgenta, dupa 48 ore mi am revenit.doctorul de la urgenta, mi-a sugerat sa nu mai caut un neurolog, sa incerc la un ORL-ist.Ma puteti ajuta cu un sfat ? Multumesc.
0
15-07-2013, ora 09:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este nevoie de internare in clinica ORL..spital Universitar.. pentru investigatii
0
05-10-2013, ora 21:51
roxytzuca
Nu este medic/terapeut
roxytzuca
Buna ziua.Indraznesc sa va deranjez in speranta ca ma puteti ajuta cu un raspuns. Zilele trecute m-am trezit cu urechile infundate si dimineata nu mai auzeam nimic.In timpul zilei una s-a desfundat, nu de tot, dar cu cealalta tot nu aud nimic?Nu ma doare si nu sunt racita.Am incercat betisoarele de ureche crezand ca e ceara dar nu imi intra apoi am folosit un spray auditiv si am incercat din nou betisoarele si au intrat dar din pacate tot nu aud bine. Mentionez ca pana acum nu am mai folosit betisoarele de ureche si momentan nu pot ajunge la medic ce pot face?Va multumesc si astept un raspuns din partea dvs.O zi buna!
0
06-10-2013, ora 21:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este cel mai simplu saxajjngi la orl... pentru extras dopul de ceara
daca nu se poate... se pune apa oxigenata cate 5..6 pic..se lasa in ureche sa dizolve dopul5min.
dupa se sterge ce sa eliminat si se usuca interiorul urechii cu uscatorul de par
se repeta procedura pana la desfundarea completa
0
07-10-2013, ora 22:01
roxytzuca
Nu este medic/terapeut
roxytzuca
Va multumesc pentru raspuns si voi incerca apa oxigenata pana voi ajunge la un control.O zi buna!
0
13-10-2013, ora 13:30
alinush121
Nu este medic/terapeut
alinush121
Buna ziua domnule doctor.Va multumesc pentru raspuns, am fost la un medic orl (dr. cheita -craiova) si dupa o gramada de investigatii mi-a spus ca ameteala mea nu este cauzata de ureche.
Am mers la un alt doctor neurolog care mi-a prescris o reteta cu Betaserc 2cp. pe zi cel putin 3 luni, Piracetam 1 capsula pe zi timp de 2 luni si Milgamma 2 capsule pe zi timp de 2 luni.
Dupa aproximativ 2 spatamani ametelile au inceput sa dispara, iar acum, dupa 2 luni nu mi-a venit decat o singura data, dar nu rau si a trecut dupa 2 ore.
Acum, tratamentul cu Betaserc il continui inca vreo 6 luni, iar doctorul de familie mi-a zis sa continui sa iau macar cate o pastila de Milgamma pe zi o perioada mai indelungata din cauza regimului meu alimentar strict( eu mananc numai mancaruri bazate pe orez si cartofi, nu pot manca decat banane, iar legume aproape deloc, beau numai ceai de menta din cauza problemelor cu colonul ) din care nu pot asimila compexul de vitamine B, si de aici ameteala mea.
Intrebarea mea este : Pot lua cate o pastila de Milgamma pe zi o perioada mai indelungata ? Nu patesc nimic ?
Va multumesc anticipat !
0
13-10-2013, ora 16:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da se poate lua... se intrerupe tratamentul daca apar parestezii la nivelul mainilor sau picioarelor
problema cu colonul trebuie rezolvata prin tratament naturist corect... in forma de gemoderivate s.a forme care se absorb mult mai rapid.
0
16-10-2013, ora 13:05
AntonAnca
Nu este medic/terapeut
AntonAnca
Buna ziua.
Domnule doctor, anul trecut in primavara a inceput tot chinul meu.Am inceput sa am probleme de deglutitie atat pentru lichide cat si la mancarea solida.Am inceput cu un control la ORL unde mi s-a spus ca am o rinita alergica si cornetele foarte inflamate si ca de aici ar fi greutatea de inghitire si uscaciunea gurii(cate odata simt ca mi se lipeste limba de spate gatului)..Le-am operat la recomandarea medicului, insa simptomele mele s-au agravat intre timp.Am ajuns sa mananc numai sarlota.Am facut si un control pentru glanda tiroida...Nu am nimic nici acolo.Si cu toate acestea eu nu pot manca nimic, simt ca mi se opreste mancarea in gat(undeva sub'Marul lui Adam'-cred) trebuie sa beau apa sa se duca si atunci stau crispata sa vad daca s-a dus bine sau nu...Mor sau nu mor?Eu simt ceva pe partea stanga, se vede ca si cum ar fi ceva umflat acolo dar cand am facut controlul endocrinologic mi s-a zis ca asa am eu partea aia putin deformata, dar parca eu nu am vazut nimic pana anul trecut..Atunci cum se face ca atunci cand iau pastile antiinflamatoare mi se amelioreaza simptomele?Iar in ultimul timp a inceput sa ma doara gatul noaptea in prima faza, iar acum si ziua dar nu in permanenta, mai mult cand inghit.Ce sa fac, unde sa ma indrept?Ce controale sa mai fac? La ce medici sa mai merg? Orl? Gastrolog?
Multumesc din suflet
0
16-10-2013, ora 22:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu pit sa cred ca de un an si ceva...nu va trimis nimeni sa faceti un tranzit baritat esofagian.
simptomele sunt la limita intre orl...faringe si gura esofagului
si gastrologie.. esofag si refluxul gastric
dupa ce faceti tranzitul baritat la radiologie...o sa fie clar de la ce medic incepiti ibvestigatiile
0
17-10-2013, ora 06:33
AntonAnca
Nu este medic/terapeut
AntonAnca
Va multumesc din suflet. Am sa revin cu noi informatii dupa ce va urmez sfaturile
0
18-10-2013, ora 15:42
Diana
Nu este medic/terapeut
Diana
Buna ziua,
Mama mea in varsta de 63 de ani a fost operata cu laser acum 5 ani de amigdala linguala care dupa nici doi ani s-au refacut si a fost operata din nou cu radiofrecventa, Acum dupa aproape 3 ani simte iar nod in gat, senzatia ca are iarasi ceva care nu o lasa sa inghita si intepaturi din cand in cand. Are reflux gastric pentru care ia tratament zilnic.Nu ii etse frica de o noua operatie dar ii este frica sa nu se transforme in cancer sau alte complicatii.Ce ne sfatuiti? Va multumesc.
0
20-10-2013, ora 17:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 tratamentul pentru reflux... nu valoreaza nimuc fara regim foarte strict alimentar.
2 tratamentul core t pentru refluxul gadtric impkica si preparate naturiste recomandate de un medic cu competente
tratamentul local pentru fari ge-..implica aerosoli, inhalatii, gargara, aromoterapie si spreyuri uleioase locale
0
24-10-2013, ora 16:11
AntonAnca
Nu este medic/terapeut
AntonAnca
Buna ziua,
Am fost domnu doctor cum m-ati indrumat si am facut un baritat esofagian plus la stomac si a zis doamna doctor ca ce tine de radiologie sunt in regula, dar nu poate vedea decat ce tine de schelet.Si dansa a zis ca dupa simptomele pe care le am sa merg la un ORL-ist bun dar nu in Constanta, sa merg in Bucuresti sau sa fac un RMN.
Ce ar fi mai indicat?Adica unde s-ar putea vedea mai bine, mai clar, mai in amanunt? Daca merg la un doctor ORL, ar putea sa vada cu o camera altceva decat la RMN?
Va multumesc.
0
24-10-2013, ora 23:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problemele de deglutitie se rezolva la gastrologie
endoscopie gastrica. mai ieftin si mai bine decat rmn
la rmn... se ajunge dafa se cauta o formatiune tumorala i mediastin sau cervical
0
01-11-2013, ora 11:49
IulianM28
Nu este medic/terapeut
IulianM28
Buna ziua, locuiesc la Targu Neamt si as dori un consult din partea dumneavoastra, unde va pot gasi in Pascani?
0
01-11-2013, ora 14:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in policlinica veche... la 100 metri spre centru de la spitalul municipal
0
06-11-2013, ora 11:10
AntonAnca
Nu este medic/terapeut
AntonAnca
Buna ziua din nou
Domnule doctor, saptamana trecuta mi s-a recomandat sa fac un exudat faringian.Azi am luat analiza si mi-a iesit Stafilococ coagulazo-pozitiv.Este posibil ca toate simptomele pe care vi le-am povestit mai sus sa fie de la acest stafilococ? Adica ma chinui de un an jumate si cauza sa fi fost de fapt atat de simpla?

Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
343 comentarii 1 2 34 ..... 11 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.